Dziennik Ekonomiczny: Bankierzy mówią o obniżkach stóp

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • W piątek giełdy ochłonęły po pełnym wrażeń i najlepszym w tym roku tygodniu, napędzanym przez falę spekulacji, że Rezerwa Federalna będzie w stanie obniżyć stopy procentowe już w czerwcu. Przy braku ważnych danych gospodarczych uwaga inwestorów skupiona była na wypowiedziach członków Fed i EBC. Na rynku walutowym obserwowaliśmy umocnienie dolara, kurs EURUSD przesunął się w stronę 1,08. To pociągnęło za sobą osłabienie walut w naszym regionie. Kurs EURPLN wzrósł w kierunku 4,32, a USDPLN spadł poniżej 4,00. Rentowności krajowych obligacji rosły na całej długości krzywej.
  • W kraju wydarzeniem tygodnia będzie piątkowa publikacja wstępnych danych o inflacji za marzec. Globalnie uwagę zwrócą deflator PCE z USA za luty (publikacja w pt.) oraz wskaźniki koniunktury za bieżący miesiąc (ESI w UE i Conference Board w USA). W regionie istotna będzie decyzja Banku Węgier, gdzie oczekiwana jest obniżka stóp o 75pb. W Wielki Piątek nieczynne będą giełdy, a w wielu gospodarkach będzie to też dzień wolny od pracy.
  • Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga spodziewają się spadku krajowej inflacji w marcu poniżej celu - do 2,3% z 2,8%r/r w lutym. W naszej ocenie możliwy jest nawet minimalnie głębszy spadek, przy kontynuacji dezinflacyjnych tendencji w inflacji bazowej.
  • Dane dotyczące preferowanej przez Fed miary inflacji – deflatora PCE -będą kolejną istotną informacją na temat presji inflacyjnej w USA, która w pierwszych miesiącach roku negatywnie zaskakiwała. W lutym oczekiwany jest minimalny wzrost deflatora do 2,5% r/r i stabilizacja bazowej inflacji PCE na poziomie 2,8% r/r. Wraz z deflatorem poznamy dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, które dotychczas potwierdzały dobrą kondycję finansową gospodarstw domowych. Wcześniej, bo już jutro, w USA opublikowane zostaną dane o koniunkturze konsumenckiej, która zgodnie z oczekiwaniami w marcu prawdopodobnie poprawiła się.
  • Dzisiaj w Polsce opublikowane zostaną dane o bezrobociu rejestrowanym w lutym. Wstępny szacunek MRiPS zgodnie z naszymi oczekiwaniami wskazał, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,4%, przy sezonowym wzroście liczby zarejestrowanych bezrobotnych o ok. 9 tys. osób. Poza tym, poznamy dane o zamówieniach w przemyśle, które uzupełnią informacje o kondycji sektora przetwórczego i jego potencjale eksportowym. Istotne dla perspektyw inflacji bazowej oraz aktywności inwestycyjnej będą dzisiejsze dane o wynikach dużych firm za 4q23, w tym o rentowności i inwestycjach. W tle krajowych danych znajdą się dziś informacje z rynku nieruchomości w USA.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Agencja Moody’s potwierdziła długoterminowy rating kredytowy Polski na poziomie "A2" z perspektywą stabilną. Do takiej oceny przyczyniła się poprawa stosunków z UE od grudnia 2023, w tym odblokowanie funduszy unijnych i działania na rzecz niezależności sądownictwa. W ocenie agencji krajowa gospodarka ma solidne fundamenty, wspierane odblokowanymi funduszami UE, choć deficyt fiskalny może utrzymać się na wysokim poziomie. Podniesienie oceny ratingowej Polski może nastąpić dzięki przywróceniu niezależności sądownictwa. Na rating pozytywnie wpłynęłoby również zwiększenie działań na rzecz konsolidacji budżetowej, które pozwoliłoby na stabilizację długu publicznego znacznie poniżej poziomu 60% PKB.
  • POL: Podaż pieniądza M3 w lutym wzrosła silniej od oczekiwań, o 7,4% r/r, wobec 7,7% r/r miesiąc wcześniej (kons.: 7,1% r/r, PKOe: 6,9% r/r). Ponownie rośnie wpływ sektora publicznego na kreację pieniądza. Kredyty, po dwóch miesiącach neutralnego wkładu, miały negatywny wpływ na agregat M3. Utrzymuje się również negatywny trend w relacji kredytów do depozytów. Więcej w Makro Flashu: Silne hamowanie wzrostu depozytów przedsiębiorstw.
  • POL: Marzec przyniósł stabilizację wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej, który w większości sektorów utrzymał się na poziomie analogicznym lub nieco wyższym niż w poprzednim miesiącu. Zagregowany wskaźnik koniunktury wzrósł do -1,2 pkt. z -1,9 pkt. w lutym, jednak pozostał poniżej długookresowej średniej. Dane sygnalizują, że małe pogorszenie nastąpiło jedynie w handlu detalicznym oraz branży IT, a w pozostałych sektorach nastroje poprawiły się. Analiza rynku pracy wskazuje , że w nadchodzących trzech miesiącach większość przedsiębiorstw planuje utrzymanie aktualnego poziomu zatrudnienia. Decyzje płacowe w firmach będą w znacznym stopniu zależne od kształtowania się realnej wartości wynagrodzeń, stabilności finansowej przedsiębiorstwa oraz konkurencyjności.
  • GER: Nastroje gospodarcze w marcu wyraźnie się poprawiły a indeks Ifo wzrósł do 87,8 pkt. z 85,7 pkt. w lutym. Wzrost ten wynika w dużej mierze z mniej pesymistycznych oczekiwań firm i lepszych bieżących ocen biznesowych. Sektor produkcyjny odnotował wyraźną poprawę, zarówno w przypadku ocen jak i oczekiwań, chociaż ogólny optymizm jest nadal umiarkowany, a portfele zamówień maleją. W sektorze usług również nastąpił wymierny wzrost wskaźnika koniunktury gospodarczej, głównie ze względu na mniejszy pesymizm co do przyszłości. W szczególności sektory transportu, logistyki i hotelarstwa odnotowały lepszą koniunkturę. Przedsiębiorstwa handlowe bardziej pozytywnie oceniły swoją obecną sytuację biznesową, a sektor budowlany również odnotował wzrost indeksu, z najniższego poziomu w historii, chociaż perspektywy nadal nie malują się w optymistycznych barwach.
  • POL: M.Kightley (NBP), wskazała, że RPP może rozważyć obniżkę stóp procentowych w tym roku, jeżeli presja popytowa okaże się słabsza niż przewidywana a inflacja będzie pod kontrolą. Prezes podkreśliła aktualną niepewność co do inflacji, zwłaszcza w kontekście możliwych zmian cen energii i reakcji gospodarstw domowych oraz firm na ich ewentualne zmiany. Wskazała na adaptacyjny charakter oczekiwań inflacyjnych i wpływ polityki cenowej na inflację bazową. Zaznaczyła również, że decyzje RPP będą dostosowywane do postępującej dezinflacji i wpływu polityki fiskalnej na wzrost wynagrodzeń oraz konsumpcję.
  • EUR: Nagel (EBC) stwierdził, że rośnie prawdopodobieństwo pierwszej obniżki stóp EBC przed początkiem wakacji. Przestrzegł jednak, że taki ruch nie będzie automatycznie oznaczał rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. W jego ocenie, m.in. w obliczu wciąż silnej dynamiki płac, EBC musi pozostać ostrożny i czujny, a jego decyzje będą zależne od danych. Stanowisko to jest zbieżne z poglądem Ch.Lagarde, która uważa, że przed dokonaniem obniżki EBC wciąż potrzebuje więcej informacji z gospodarki potwierdzających powrót inflacji do celu. E.Scicluna (EBC i bank centralny Malty) ocenił, że obniżka stóp w kwietniu nie jest niemożliwa ani nawet mało prawdopodobna. Taka wypowiedź uznawanego za gołębiego bankiera centralnego może być elementem nacisku na pozostałych członków Rady Prezesów EBC. Z nieoficjalnych informacji wynika, że „gołębie” mogą zgodzić się na przesunięcie obniżki na czerwiec, w zamian za deklarację kontynuacji cyklu w kolejnych miesiącach.
  • USA: Bostic (Fed) powiedział, że przewiduje tylko jedną obniżkę stóp procentowych o 25pb. w tym roku, zamiast dwóch, jak wcześniej przewidywał. Zmianę oceny uzasadnił utrzymującą się podwyższoną inflacją oraz lepszymi niż oczekiwano danymi gospodarczymi. R.Bostic stwierdził, że od grudnia jest mniej przekonany co do spadku inflacji w kierunku celu 2%. Obawy związane z presją cenową skłoniły go do zmniejszenia prognoz obniżek stóp procentowych na ten rok oraz przesunięcia daty rozpoczęcia obniżek. Wcześniej mówił, że obniżki mogą się rozpocząć latem tego roku. Wśród obaw inflacyjnych R.Bostic wskazał, że niepokoi go nadal duża ilość kategorii dóbr i usług, których ceny rosną ponad przeciętnie mocno. Dodał także, że gospodarka okazała się bardziej odporna niż oczekiwano, co skłoniło go do podwojenia szacowanego tempa wzrostu gospodarczego USA w 2024 roku do 2%.
  • USA: Prezydent J.Biden podpisał pakiet wydatków Kongresu o wartości 1,2 bln USA, po tym jak w sobotę w nocy Senat uchwalił ustawę, dzięki której udało uniknąć się „częściowego zamknięcia rządu”. Tym samym zakończyła się trwająca od wielu miesięcy saga związana z tymczasowym przedłużaniem finansowania dla agencji federalnych. Na początku marca Kongres zatwierdził finansowanie w wysokości 459 mld USD dla agencji, w przypadku których łatwiej było o osiągnięcie porozumienia politycznego.
  • POL: Wiceminister S.Gajewski (MRPiPS) poinformował że do sierpnia zostanie uchwalona ustawa wprowadzająca drugą waloryzację rent i emerytur, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5%.
  • POL: Rząd planuje przyjąć projekt ustawy o „kredycie mieszkaniowym #naStart” w 2q24. Nowe rozwiązanie ma zastąpić zakończony program „Bezpieczny Kredyt 2%” i będzie polegał na wsparciu gospodarstw domowych w postaci dopłat do rat kredytów mieszkaniowych. Wysokość dopłat ma być uzależniona od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. W latach 2024-25 rząd planuje udzielenie do 100 tys. kredytów, przy założeniu, że średnia kwota kredytu w każdym z lat ma wynieść 410 tys.
  • POL: Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych J.Cichoń zapowiedział, że we wtorek zostanie złożony w Sejmie wniosek o postawienie prezesa NBP A.Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
  • POL: Prezes NBP A.Glapiński w rozmowie z FT wskazał, że będzie szukał porozumienia z premierem D.Tuskiem i podkreślał, że postawienie go przed Trybunałem Stanu byłoby niekorzystne dla Polski. Jednocześnie stwierdził, że nie jest gotowy by podać się do dymisji, gdyż mogłoby to zostać odebrane jako przyznanie się do winy. Prezes jest też gotowy do obrony swych działań.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl