Makro Flash: Silne hamowanie wzrostu depozytów przedsiębiorstw

Pobierz raport

  • Podaż pieniądza M3 w lutym wzrosła o 7,4% r/r (kons. 7,1% r/r, PKOe: 6,9% r/r), wobec 7,7% r/r. Miesięczny wzrost był silniejszy od wzorca sezonowego. W strukturze kreacji pieniądza wyróżniał się wkład sektora publicznego, a malał aktywów zagranicznych netto. Wkład kredytów ponownie stał się ujemny (-0,1pp r/r). Systematycznie maleje udział gotówki w M3, po wyskoku z okresu pandemii. Relacja kredytów do depozytów nadal spada.
  • Należności sektora bankowego (skor. o FX) w lutym wzrosły o 0,5% r/r, tak samo jak w styczniu. Podobnie jak w poprzednich miesiącach najbardziej rozbudzona była akcja kredytowa w segmencie złotowych kredytów mieszkaniowych osób prywatnych (5,4% r/r) – w lutym wzrost wyniósł 1% m/m i był tylko nieco wolniejszy niż 1,1% m/m ze stycznia. Jest to efekt wypłaty kredytów, o które wnioskowano w ramach zakończonego w 2023 programu BK2%. W przypadku kredytów dla niefinansowych podmiotów gospodarczych przedłuża się okres delewarowania (przede wszystkim po stronie kredytów obrotowych) – wolumen kredytów spadł o 2,7% r/r, z czego tych dla przedsiębiorstw o 2,3% r/r, a dla przedsiębiorców o 13,4% r/r – w obu przypadkach szybciej niż w styczniu. Pozytywnie wyróżniają się kredyty dla samorządów (od grudnia 2023 dynamiki 15+% r/r), rolników (14,7% r/r) oraz dla niemonetarnych instytucji finansowych (16,2% r/r).
  • Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX) w lutym wzrosły o 11,7% r/r po 12,3% r/r w styczniu. Depozyty osób prywatnych rosną od marca 2023 w relatywnie stabilnym tempie 12-14% r/r. Dynamika depozytów bieżących systematycznie przyspiesza (do 9,4% r/r w lutym), a depozytów terminowych hamuje (do 13,5% r/r). Może to świadczyć o wzroście popytu na pieniądz transakcyjny (w celach konsumpcyjnych, ze względu na rosnące dochody) przy czym konsumenci nadal odbudowują przez inflację oszczędności. Jednocześnie odzwierciedla to spadek oprocentowania depozytów terminowych. W konsekwencji spadała relacja depozytów terminowych do depozytów bieżących gospodarstw domowych. Obserwujemy dalsze silne spowalnianie tempa wzrostu depozytów przedsiębiorstw (3,4% r/r), co może być związane z hamowaniem nominalnym gospodarki i przychodów firm oraz (w mniejszym stopniu) spłat środków z Tarcz Finansowych. Depozyty przedsiębiorców rosły w solidnym tempie 10,4% r/r. Depozyty JST wzrosły (% r/r) po raz pierwszy od listopada 2022, m.in. ze względu na wypłatę subwencji z budżetu centralnego.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl