Dziennik Ekonomiczny: Zaskakujące obniżka i podwyżka stóp procentowych

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Indeksy akcyjne w USA kontynuowały wczoraj rajd, napędzane mocnymi danymi makro, które zwiększyły optymizm odnośnie do realizacji scenariusza „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki. Rentowności Treasuries nie zmieniły się istotnie. Złoty umacniał się, kurs EURPLN próbował przebić poziom 4,30, ale bez skutku. Frank osłabił się po zaskakującej obniżce stóp SNB. Kurs EURCHF wzrósł przejściowo ponad poziom 0,976 i znalazł się najwyżej od lipca 2023. W relacji do złotego frank osłabił się do poziomu 4,41, a kurs był najniższy od czerwca 2022. Rentowności krajowych obligacji, podobnie jak w przypadku rynków bazowych, nie zmieniły się.
  • W dzisiejszym przeglądzie skoncentrujemy się na aktualnościach z kraju, w tym na ważnej decyzji agencji ratingowej Moody's, dotyczącej aktualizacji ratingu kredytowego Polski. W swoich ostatnich raportach, agencja zwracała uwagę na znaczenie poprawy relacji z Unią Europejską dla wiarygodności kredytowej kraju, jednocześnie podkreślając, że konieczne jest zrozumienie wpływu zmian w polityce fiskalnej i gospodarczej, zanim zostanie rozważona jakakolwiek modyfikacja oceny ratingowej. Rating kredytowy Polski od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie A2 z perspektywą stabilną, a wypowiedzi przedstawicieli Moody's sugerują, że taki status zostanie prawdopodobnie zachowany w dłuższym okresie.
  • Ponadto, przyjrzymy się również krajowej podaży pieniądza M3 za luty, gdzie spodziewane jest lekkie spowolnienie wzrostu, do 6,9% r/r (kons.: 7,1% r/r), z poziomu 7,7% r/r zanotowanego w styczniu.
  • Po wczorajszych, niejednoznacznych, wstępnych danych PMI dotyczących nastrojów gospodarczych w Niemczech, dzisiaj oczekujemy na kolejne wskaźniki koniunktury. Według prognoz, indeks Ifo (mar.) nieznacznie wzrośnie, co może być odzwierciedleniem poprawiającej się sytuacji w sektorze usług.
  • Dziś warto też śledzić wystąpienia bankierów centralnych. Wypowiadać się mają: główny ekonomista EBC P.Lane, a także przedstawiciele Fed: M.Barr i R.Bostic.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Sprzedaż detaliczna drugi miesiąc z rzędu pozytywnie zaskoczyła i w lutym wzrosła w ujęciu realnym o 6,1% r/r (PKO: 5,1% r/r, kons.: 4,6% r/r), wobec 3,0% r/r w styczniu. Sprzedaż wzrosła we wszystkich segmentach z wyłączeniem mebli, rtv i agd oraz odzieży. Dzięki silnemu wzrostowi realnych wynagrodzeń konsumenci mają możliwość zwiększać zakupy, pomimo jednoczesnego odbudowywania oszczędności. Oczekujemy, że solidny wzrost sprzedaży zapowiada solidne wyniki konsumpcji prywatnej w obecnym kwartale. Więcej w Makro Flashu: Kolejna pozytywna niespodzianka.
  • POL: Koniunktura w budownictwie ponownie rozczarowała. Produkcja budowlano-montażowa w lutym spadła o 4,9% r/r (kons.: -2,0% r/r, PKOe: -2,7% r/r), wobec -6,1% r/r miesiąc wcześniej. Uważamy, że na wynikach budownictwa ciąży efekt finalizacji perspektywy UE w końcówce ubiegłego roku, kiedy to produkcja w sektorze budowlanym rosła ponadprzeciętnie mocno. Oczekujemy, że aktywność w segmencie mieszkaniowym poprawi się w dalszej części roku, na co wskazuje rosnąca liczba rozpoczętych budów. Los inżynierii oraz robót specjalistycznych zależy od kondycji inwestycji infrastrukturalnych i m.in. tempa realizacji projektów w ramach KPO.
  • POL: Z treści wstępnego wniosku o postawienie Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, do którego dotarł TVN24, wynika, że zostanie mu postawionych 8 zarzutów, w tym m.in. dotyczących luzowania ilościowego (QE) podczas pandemii realizowanego bez upoważnienia RPP; podejmowania interwencji walutowych bez upoważnienia zarządu NBP; prowadzenia skupu aktywów w warunkach rosnącej inflacji oraz obniżania stóp procentowych w związku z kampanią wyborczą, a także utrudniania wykonywania obowiązków niektórym członkom Zarządu NBP oraz RPP; wprowadzenia w błąd MF odnośnie do prognozowanej wpłaty zysku NBP za 2023 do budżetu i sposobu wypłaty premii dla Prezesa NBP. Zarzuty dotyczą też uchybienia nakazowi apolityczności i zakazowi prowadzenia działalności publicznej, której nie da się pogodzić z godnością urzędu Prezesa NBP. Jeśli wniosek podpisze 115 posłów, Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpocznie postępowanie w sprawie zbadania zasadności wskazanych we wniosku zarzutów. W zależności od ustaleń, Komisja przedstawi Sejmowi wniosek albo o umorzenie postępowania, albo o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Według ustawy do postawienia Prezesa NBP przed Trybunałem Stanu konieczna będzie bezwzględna większość głosów, jednak Trybunał Konstytucyjny w styczniu br. orzekł, że minimalna dopuszczalna większość to 3/5 głosów. Ustawa wskazywała także, że pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. Ten zapis również został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. Zakładamy, że procedura przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej potrwa co najmniej kilka-kilkanaście miesięcy. Dalszym krokom towarzyszyć mogą istotne kontrowersje prawne.
  • POL: Minister Finansów A.Domański i Minister Zdrowia I.Leszczyna ogłosili propozycje zmian w naliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Dla osób rozliczających się liniowo składka ma wynieść 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia oraz 4,9% od nadwyżki dochodu nad tą kwotą. Według A.Domańskiego na zmianie skorzysta 93% przedsiębiorców, a stratni będą jedyne najlepiej zarabiający przedsiębiorcy, rozliczający się ryczałtem (będą mogli zmienić formę rozliczania się). Zmiany wg Ministra mają łącznie kosztować sektor finansów publicznych 4-5 mld PLN i wejść w życie od 1 stycznia 2025. Ich wprowadzenie ponownie zwiększy atrakcyjność alternatywnej formy zatrudnienia wobec pracy etatowej, co może skutkować dalszym wzrostem odsetka osób pracujących na własny rachunek (wg BAEL jest to obecnie blisko 19% ogółu pracujących).
  • EUR: Według wstępnych danych PMI, w marcu aktywność biznesowa w strefie euro była bliska stabilizacji, ponieważ odnotowano wzrost ogólnego wskaźnika do 49,9 pkt. z 49,2 pkt. miesiąc wcześniej. Wskaźnik dla sektora usług wzrósł do 51,1 pkt. z 50,2 pkt., potwierdzając łagodne ożywienie. Aktywność wytwórcza kontynuuje spadek, a PMI obniżył się do 45,7 pkt. z 46,5 pkt. Niemniej jednak, ciągłe spadki produkcji we Francji i Niemczech zrównoważyły wzrost w pozostałej części strefy euro, co wskazuje na nierówny obraz koniunktury. Pozytywnie należy ocenić fakt, że spadek zamówień wyhamował, a zaufanie przedsiębiorców wzrosło do najwyższego poziomu od 13. miesięcy. Czasy dostaw w przetwórstwie poprawiły się, co pozwoliło na dalsze obniżanie cen produkcji. Inflacja kosztów nakładów i cen sprzedaży w sektorze usług pozostała na wysokim poziomie. Wskaźnik produkcji w przemyśle od 12 miesięcy sygnalizuje spadki, ale w marcu były one najmniejsze od czerwca ubiegłego roku.
  • GER: Wstępny indeks PMI composite wzrósł w marcu do 47,4 pkt. z 46,3 pkt. w lutym. Z problemami nadal boryka się sektor przetwórstwa, dla którego wskaźnik spadł do 41,6 pkt. z 42,5 pkt., pomimo oczekiwanego wzrostu (kons.: 47,0 pkt.). Niemieckie przedsiębiorstwa nadal doświadczają słabości popytu, co może być częściowo związane z trwającymi napięciami geopolitycznymi i wysokimi stopami procentowymi. Pozytywnym sygnałem jest ograniczenie skali spadu liczby nowych zamówień eksportowych. Inflacja cen produkcji spadła, i powróciła do historycznej średniej. Optymizm co do perspektyw na przyszły rok był w marcu najwyższy od kwietnia ubiegłego roku, choć wciąż jest poniżej długoterminowej średniej. W sektorze usług nastroje są bardziej optymistyczne, indeks PMI dla tego sektora wzrósł do 49,8 pkt. z 48,3 pkt. w lutym. Sektor usług zwiększył zatrudnienie i poprawiły się w nim oczekiwania co do przyszłej koniunktury, co mogło mieć swoje źródło w słabszym wzroście kosztów.
  • SWI: Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopę procentową o 25pb. do 1,5%, wbrew powszechnym oczekiwaniom utrzymania stóp bez zmian (obniżki spodziewano się dopiero w czerwcu). Z komunikatu towarzyszącego decyzji wynika, że obniżka ma na celu wsparcie aktywności gospodarczej. SNB ocenił, że walka z inflacją była skuteczna, a inflacja wróciła poniżej 2%. Zapowiedział, że nadal będzie monitorować ewolucję inflacji i dostosowywać politykę monetarną w razie potrzeby. Przygotowana w marcu prognoza inflacji jest niższa niż wcześniej zakładano, z inflacją na poziomie 1,4% w 2024. Wzrost PKB w Szwajcarii będzie umiarkowany, w tym roku ma wynieść 1%. Zdaniem SNB obniżka ma również pobudzić relatywnie słaby rynek kredytów hipotecznych, a tym samym sektor nieruchomości.
  • NOR: Norges Bank postanowił utrzymać stopę procentową na poziomie 4,5%. Pomimo że inflacja jest obecnie znacząco powyżej 2-procentowego celu, zacieśnienie polityki monetarnej zaczęło przynosić efekty, a inflacja zaczyna spadać. Komitet wierzy, że obecna wysokość stopy procentowej pozwoli na osiągnięcie celu inflacyjnego w rozsądnym czasie, ale podkreśla, że konieczne może być dalsze działanie, jeśli inflacja nie zacznie spadać zgodnie z oczekiwaniami.
  • TUR: Bank centralny Turcji podniósł stopę procentową o 500pb, do 50%. Decyzja stanowi reakcję na silniejszą niż oczekiwano presję inflacyjną, głównie w sektorze usług i w cenach żywności. W komunikacie po posiedzeniu komitet zobowiązał się utrzymać restrykcyjną politykę monetarną do momentu, gdy trend inflacji zacznie trwale spadać, a oczekiwania inflacyjne zbliżą się do celu. Postawa ta może zostać zaostrzona, jeśli dojdzie do znacznego pogorszenia sytuacji inflacyjnej. Działania banku zmierzają do ograniczenia krajowego popytu, wzmocnienia wartości liry tureckiej i poprawy oczekiwań inflacyjnych, co ma doprowadzić do dezinflacji w drugiej połowie 2024.
  • UK: Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopę bazową na poziomie 5,25%. Jedna osoba głosowała za obniżeniem stóp o 25pb, osiem opowiedziało się za utrzymaniem stóp bez zmian. BoE przewiduje, że inflacja w 2q24 spadnie nieco poniżej 2% r/r (nieznacznie niżej niż wcześniej zakładano), m.in. w związku z ogłoszonym w marcu przedłużeniem zamrożenia opłaty paliwowej na kolejne 12 miesięcy. Zgodnie z lutową projekcją Banku inflacja ma ponownie wzrosnąć do około 2,75% w 2h24.
  • USA: Raport PMI za marzec (wstępny) wskazał na utrzymanie solidnego tempa poprawy aktywności biznesowej (wskaźnik kompozytowy zgodnie z oczekiwaniami pozostał na poziomie 52,2 pkt.). Wskaźnik PMI dla przetwórstwa wzrósł do 52,5 pkt. z 52,2 pkt. w lutym, sygnalizując solidną poprawę w sektorze, przy najszybszym tempie wzrostu subindeksu produkcji od maja 2022. Niższy niż przed miesiącem i słabszy od oczekiwań był za to wskaźnik aktywności w usługach (51,7 pkt. vs 52,3 pkt. w lutym), co wynikało z nieco słabszego popytu. Jednocześnie poziom nastrojów biznesowych w usługach poprawił się, a dla gospodarki ogółem był niemal najwyższy od dwóch lat. Pozytywnie prezentuje się natomiast sfera zatrudnienia – wg raportu chęć do rekrutacji rośnie. Firmy sygnalizują też stopniowe nadrabianie zaległości produkcyjnych ze względu na efekty dokonanych inwestycji oraz słabszy napływ nowych zamówień. Jednocześnie narasta presja inflacyjna – subindeks mierzący inflację kosztową był najwyższy od sześciu miesięcy. Firmy usługowe wskazują, że odpowiedzialne za to są przede wszystkim szybko rosnące płace, a przetwórcy, że rosnące ceny ropy i paliw. W konsekwencji firmy w USA zwiększały ceny finalne w szybszym tempie niż wcześniej – w przetwórstwie najszybciej od 13 miesięcy, a w usługach od 8 miesięcy.
  • USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu wyniosła 210 tys. (kons. 215 tys.) wobec 212 tys. tydzień wcześniej. Średnia 4-tygodniowa marginalnie wzrosła. Liczba osób wnioskujących o kontynuację pobierania zasiłku wyniosła 1,8 mln, a średnia 4-tygodniowa również nieznacznie wzrosła. Dane potwierdzają trwającą stabilizację na amerykańskim rynku pracy i wskazują na bardzo niskie ryzyko wzrostu liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
  • USA: Liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym wyniosła w lutym 4,38 mln (po zannualizowaniu) wobec 4,0 mln w styczniu, przebiła oczekiwania (3,94 mln) i była najwyższa od lutego 2023. Wskazuje to na stopniowe odbicie tego segmentu rynku mieszkaniowego, co wynika z poprawy sytuacji popytowej (dobra sytuacja na rynku pracy) i podażowej (rosnąca liczba mieszkań dostępnych do sprzedaży). Medianowa cena mieszkania wyniosła 384,5 tys. USD i wzrosła o 5,7% r/r.
  • USA: Deficyt obrotów bieżących w 4q23 wyniósł 194,8 mld USD (kons.: 209 mld) i nieznacznie obniżył się względem 3q23 (196,4 mld USD), przez co wyniósł 2,8% PKB wobec 2,9% PKB w 3q23. Poprawa wynikała głównie ze spadku deficytu w dochodach wtórnych, ograniczanego przez głębszy deficyt w handlu towarami.
  • POL: Ministerstwo Finansów poinformowało, że decyzja co do momentu podwyższenia kwoty wolnej od podatku PIT będzie korespondowała z wynikami audytu stanu finansów publicznych. Wcześniej Premier D.Tusk poinformował, że w 2024 podwyższenie kwoty wolnej nie jest możliwe ze względów finansowych, a wiceminister finansów J.Neneman, że w perspektywie 2025 w budżecie brakuje przestrzeni do zaproponowania konkretnego rozwiązania.
  • POL: Posłowie Polski2050 złożyli w Sejmie projekt ustawy przywracającej 2 niedziele handlowe w miesiącu.