Makro Flash: Kolejna pozytywna niespodzianka

Pobierz raport

  • Sprzedaż detaliczna w lutym ponownie zaskoczyła pozytywnie i wzrosła w ujęciu realnym o 6,1% r/r (PKO: 5,1% r/r, kons.: 4,6% r/r), po wzroście o 3,0% r/r w styczniu. Nominalny wzrost sprzedaży przyspieszył do 6,7% r/r z 4,6% r/r w styczniu. Implikowany „deflator” obniżył się do 0,6% r/r z 1,6% r/r miesiąc wcześniej i wskazuje na całkowity brak presji inflacyjnej w segmencie sprzedaży detalicznej.
  • Dane za luty były wspierane przez efekt kalendarzowy, związany z rokiem przestępnym. Kluczowym fundamentem dla wzrostu sprzedaży są jednak realne płace, które w lutym (w sektorze przedsiębiorstw) wzrosły o rekordowe 9,9% r/r. Wzrost płac gwarantuje naszym zdaniem solidne przyspieszenie konsumpcji, nawet przy jednoczesnym wzroście skłonności do oszczędzania.
  • W lutym wzrosty sprzedaży w ujęciu r/r dotyczyły niemal wszystkich kategorii przedsiębiorstw handlowych – spadek odnotowano tylko w sprzedaży mebli, rtv i agd (na poziomie 2,0% r/r, był on najmniejszy od roku) oraz w sprzedaży odzieży. W tym drugim przypadku ujemna dynamika jest jednak konsekwencją dokonanej w styczniu zmiany klasyfikacji PKD dużego pomiotu, a w ujęciu m/m odnotowano stabilizację. Najsilniej nadal rosła sprzedaż samochodów (+26,6% r/r), paliw (+13,4% r/r) oraz w kategorii pozostałe (+23% r/r, skutek zmiany klasyfikacji podmiotu). Po 13 miesiącach spadków powrócił wzrost realnej sprzedaży żywności (+1,3% r/r), ponadto utrzymał się wzrost pozostałej sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach, która obejmuje największą sieć dyskontową. Obie te kategorie notują w ostatnim czasie silne hamowanie dynamiki sprzedaży w ujęciu nominalnym – z ponad 25% r/r w połowie 2022 do około 5-10% r/r obecnie. Próby utrzymania przez największe sieci handlowe nominalnego wzrostu przychodów na wysokim poziomie, kosztem spadku marży, są jedną z przyczyn silnej presji dezinflacyjnej w sklepach.
  • Produkcja budowlano-montażowa w lutym kontynuowała okres słabości rozpoczęty w styczniu - spadła o 4,9% r/r (kons.: -2,0% r/r, PKOe: -2,7% r/r) wobec spadku o 6,1% r/r w styczniu. Przyczyną jest finalizacja z końcem 2023 prac związanych z poprzednią perspektywą finansową UE. Najgłębsze spadki występowały w segmencie inżynierii lądowej (-7,8% r/r), a najpłytsze w segmencie budowy budynków (-0,3% r/r).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl