Dziennik Ekonomiczny: Zadyszka konsumentów i boom inwestycyjny

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Konferencja Prezesa J.Powella ostudziła oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych w USA i pogorszyła nastroje na amerykańskiej giełdzie. Jastrzębi wydźwięk komunikatu sprzyjał umocnieniu dolara, który wcześniej w ciągu dnia tracił wobec euro. Rentowności obligacji na rynkach bazowych spadały. W ślad za nimi podążały krajowe 5-i 10-letnie skarbowe papiery skarbowe. Złoty kontynuował umocnienie, kurs USDPLN spadł w okolice 3,98, a EURPLN powrócił do 4,33.
  • Dzisiaj poznamy szereg finalnych danych o styczniowej koniunkturze w przemyśle po obu stronach oceanu. Zarówno w strefie euro, jak i w USA wstępne wskaźniki PMI dla przetwórstwa w styczniu wzrosły, a w przypadku USA odnotowano nawet pierwszy od 9 miesięcy sygnał wzrostu aktywności (przebicie poziomu neutralnego 50 pkt.). Obraz koniunktury w amerykańskim przemyśle uzupełni indeks ISM, który zgodnie z konsensusem utrzymał się na poziomie zbliżonym do grudniowego. Więcej emocji dostarczy zapewne publikacja krajowego PMI za styczeń – w jego przypadku nie ma wstępnych danych, a nasze i rynkowe szacunki wskazują na wzrost, wspierany m.in. odbudowującymi się nastrojami w Europie.
  • Pierwsze szacunki inflacji w strefie euro za styczeń powinny wpisać się w scenariusz słabnącej presji cenowej. Prognozy wskazują na spadek dynamiki cen konsumpcyjnych (kons.: 2,7% r/r vs 2,9% r/r w grudniu), przy obniżającej się inflacji bazowej.
  • Decyzje w zakresie polityki pieniężnej podejmą dziś Bank Anglii i Riksbank. Niespodziewany wzrost inflacji w Wlk. Brytanii w grudniu raczej niweluje szansę na dyskusję o obniżkach stóp procentowych i powszechnie oczekuje się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian. Prognoza szwedzkiego banku centralnego z listopada wskazywała na możliwość podwyżki stóp na początku 2024, konsensus spodziewa się jednak ich stabilizacji, wobec spadku inflacji bazowej (CPIF) do 2,3% r/r, tj. poziomu nieznacznie powyżej celu inflacyjnego.
  • Jak co czwartek, w USA pojawi się raport o liczbie osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Oczekiwana jest dalsza hibernacja rynku pracy z relatywnie niskim poziomem nowych wniosków o zasiłek, podobnie jak w poprzednich tygodniach.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Wzrost gospodarczy w 2023 wyniósł tylko 0,2% wobec 5,3% w 2022 i był istotnie niższy niż oczekiwania formułowane przez większość minionego roku. Wynik za 2023 oznacza, że także w 4q23 ożywienie gospodarcze było zdecydowanie słabsze niż się spodziewaliśmy, a PKB wzrósł o 0,9-1,3% r/r. Głównym negatywnym zaskoczeniem jest konsumpcja, która w całym roku spadła o 1%, a w 4q23 znajdowała się w stagnacji. Nadal pozytywnie wyróżniają się inwestycje – w całym roku nakłady na środki trwałe zwiększyły się o 8,0%. Dane za 2023 nie zmniejszają naszego optymizmu w prognozach na 2024, nadal zakładamy przyspieszenie wzrostu do 3,9%. Więcej w Makro Flashu: Zadyszka konsumentow pod koniec 2023.
  • POL: Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP wskazują, że przedsiębiorstwa spodziewają się ożywienia popytu – w bliskiej perspektywie głównie krajowego, w nieco dłuższej przede wszystkim zagranicznego. Najkorzystniejsze prognozy popytu formułują firmy świadczące usługi nierynkowe oraz producenci nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Oczekiwany wzrost popytu przekłada się na poprawę perspektyw zatrudnienia w horyzoncie roku i utrzymanie dotychczasowej dynamiki wynagrodzeń, mimo słabnących nacisków płacowych. Poprawa perspektyw gospodarczych zaowocowała też wzrostem oczekiwań inflacyjnych firm - wzrósł udział firm oczekujących wyższej inflacji CPI lub jej stabilizacji i obniżył się udział przedsiębiorstw oczekujących spadku. Optymizm inwestycyjny firm pozostaje niski na tle historycznym, choć od 4 kwartałów rośnie. Perspektywy aktywności inwestycyjnej firm poprawiają się, mimo gorszych prognoz formułowanych przez duże firmy, głównie publiczne. W 1q24 można oczekiwać przede wszystkim odmrażania części inwestycji wstrzymanych m.in. przez kryzys energetyczny. Podobnie jak w poprzednim kwartale duże znaczenie mają inwestycje nakierowane na redukcję kosztów, a wciąż mniejszą rolę odgrywają w planach firm inwestycje w rozbudowę zdolności produkcyjnych, czy wdrażanie nowoczesnych rozwiązań.
  • GER: Wstępne dane sugerują, że w styczniu wskaźnik inflacji spadł do 2,9% r/r (kons.: 3,0% r/r), w porównaniu do 3,7% r/r w grudniu, osiągając najniższy poziom od czerwca 2021 (2,4% r/r). Inflacja HICP spadła do 3,1% r/r z 3,8% r/r miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa, z której wyłącza się zmiany cen żywności i energii, osiągnęła poziom 3,4% r/r. Mimo zniesienia limitów cenowych na energię i wprowadzenia wyższych cen za emisję CO2, które wpływają na koszty paliw i gazu, ceny energii spadły o 2,8% r/r. Chociaż wzrost cen żywności nadal zwalnia (w styczniu 3,8% r/r wobec 4,6% r/r miesiąc wcześniej), to kategoria ta nadal podbija inflację.
  • USA: Fed pozostawił docelowy zakres stopy funduszy federalnych bez zmian na poziomie 5,25-5,50%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami i została podjęta jednogłośnie. Na konferencji prasowej prezes J.Powell powiedział, że stopy najprawdopodobniej osiągnęły swój szczyt, a obniżki stóp w tym roku są prawdopodobne, o ile inflacja będzie się kształtowała zgodnie z obecnymi oczekiwaniami, ale nie nastąpią dopóki Fed nie utwierdzi się w przekonaniu, że CPI będzie zmierzać w sposób trwały w kierunku 2%. W miarę jak sytuacja na rynku pracy uległa uspokojeniu i utrzymuje się postęp w zakresie spadku dynamiki inflacji, ryzyka dotyczące osiągnięcia celów Fed w zakresie zatrudnienia i inflacji równoważą się. Obecnie Fed najbardziej obawia się nie wzrostu inflacji, ale jej zakotwiczenia na poziomie wyższym niż 2%. J.Powell zwrócił uwagę, że zbyt szybkie lub zbyt silne obniżenie stóp może spowodować odwrócenie obserwowanego postępu w zakresie inflacji, natomiast zbyt późne i zbyt małe obniżki stóp mogą nadmiernie osłabić aktywność gospodarczą i sytuację na rynku pracy. Fed nie czeka na słabsze dane ze sfery realnej gospodarki, chce jedynie obserwować kontynuację dezinflacji, jaka miała miejsce w 6 ostatnich miesiącach. Prezes Fed sprecyzował, że nie spodziewa się, aby do czasu posiedzenia w marcu członkowie Rezerwy zyskali przekonanie co do zasadności obniżek stóp. Zadeklarował, że na posiedzeniu w marcu Fed będzie dyskutował na temat zmian w bilansie instytucji (jak na razie utrzymane zostało tempo jego redukowania w tempie 95 mld USD na miesiąc). Zapowiedź Fed odłożenia w czasie obniżek stóp procentowych wpisuje się w nasze oczekiwania. Zakładamy, że cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się w USA w czerwcu.
  • USA: Według raportu ADP zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w styczniu wzrosło o 107 tys., słabiej niż oczekiwano i mniej niż przed miesiącem. Spowolniła również dynamika wynagrodzeń. Wzrost płac w ujęciu rocznym dla osób pozostających w dotychczasowym miejscu pracy wyniósł w styczniu 5,2% r/r (w porównaniu z 5,4% r/r w grudniu), z kolei osoby zmieniające pracę mogły liczyć na podwyżkę o 7,2% r/r (najmniej od maja 2021). Obserwowane w ostatnich miesiącach tendencje (obniżenie popytu na pracę, zmiana skłonności pracowników do zmiany zatrudnienia, spadek nominalnego wzrostu wynagrodzeń) nie przekładają się na spadek siły nabywczej gospodarstw domowych. Sprzyja jej utrzymujący się wzrost realnych wynagrodzeń (dzięki obniżającej się inflacji) i niskie bezrobocie.
  • EUR: deGuindos (wiceprezes EBC) ocenił, że nie ma ryzyka, że EBC obniży stopy procentowe zbyt późno. Dodał, że zgodnie z grudniowymi projekcjami inflacja osiągnie cel 2% w 2h25 i ocenił, że faktyczne dane mogą być niższe od oczekiwań formułowanych w grudniu, zarówno w kontekście inflacji, jak i wzrostu gospodarczego.
  • GER: Stopa bezrobocia wg wstępnego szacunku spadła w styczniu do 5,8% z 5,9% w grudniu i była o 0,1pp niższa oczekiwań. Dane wskazują na odporność niemieckiego rynku pracy na przedłużający się okres dekoniunktury.
  • POL: Prezydent A.Duda podjął decyzję o podpisaniu ustawy budżetowej na 2024 oraz ustawy okołobudżetowej i poinformował o ich skierowaniu w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania zgodności z Konstytucją (co na tym etapie nie wpływa na ich obowiązywanie).
  • EU: KE zaproponowała przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na import z Ukrainy na kolejny rok oraz tymczasowe odstępstwo od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla unijnych rolników na 2024. Projekt Komisji dotyczący liberalizacji handlu z Ukrainą zawiera jednocześnie tzw. mechanizm ochronny na wypadek znaczących zakłóceń na unijnych rynkach. Dla najbardziej wrażliwych produktów (drobiu, jaj i cukru) przewidziany jest hamulec bezpieczeństwa, który ustabilizuje import na średnim poziomie z lat 2022 i 2023. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia wielkości importu tych produktów, wprowadzone zostaną ponownie cła.
  • CHN: Indeks Caixin PMI dla przemysłu w styczniu pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca i wyniósł 50,8 pkt. Popyt zagraniczny nieznacznie wzrósł, a nowe zamówienia eksportowe wzrosły po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Największy wzrost produkcji miał miejsce w segmencie dóbr inwestycyjnych, natomiast lepsza sytuacja na rynkach zagranicznych dotyczyła przede wszystkim dóbr pośrednich. Z drugiej strony zatrudnienie zmniejszyło się w styczniu po raz dziesiąty. Mimo ciągłego zmniejszania liczby pracowników, przedsiębiorstwa zdołały ograniczyć zaległości. Chiny balansowały na krawędzi deflacji przez ostatnie dziewięć miesięcy, a ceny producentów spadały przez piętnaście miesięcy.