Dziennik Ekonomiczny: Wyższa płaca minimalna w Polsce, niższe stopy w strefie euro

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI

  • Na amerykańskich giełdach obserwowaliśmy wczoraj kolejną wzrostową sesję, a źródeł optymizmu inwestorów dopatrywano m.in. w oczekiwaniu na nadchodzące obniżki stóp procentowych. Mieszane sygnały płynące z danych o PPI (rewizja w dół wskaźnika r/r, silniejszy od oczekiwań wzrost bazowej miary m/m) nie wpłynęły istotnie na rynek. EUR umocniło się wobec USD po decyzji EBC o obniżce stóp, jednocześnie indeks dolara nie zmienił się istotnie. Rentowności na rynkach bazowych nieznacznie wzrosły. EURPLN zakończył dzień bez większych zmian, ale początkowo osłabił się powyżej 4,30, najwyżej od pierwszej połowy sierpnia. Na krajowym rynku obligacyjnym ruchy cenowe były minimalne.
  • Dziś w kraju w centrum uwagi znajdą się finalne dane o inflacji CPI za sierpień oraz informacje o bilansie płatniczym za lipiec. Wstępny szacunek (zgodny z naszą prognozą) wskazał na wzrost inflacji CPI do 4,3% r/r z 4,2% r/r w lipcu. Szacujemy, że inflacja bazowa pozostała na poziomie 3,8% r/r – pełne dane pozwolą na uszczegółowienie szacunku. Na rachunku obrotów bieżących w lipcu powinien pojawić się drugi w tym roku deficyt (PKOe: -370 mln EUR, kons.: -350 mln EUR), który wg nas będzie wynikać z silniejszego wzrostu importu (PKOe: 3,8% r/r, kons.: 5,4% r/r) niż eksportu (PKOe: 1,7% r/r, kons. 2,3% r/r) w związku z mocnym popytem krajowym przy słabości popytu zagranicznego.
  • Na rynkach bazowych kalendarium makro pozostaje skromne. W USA poznamy wstępny odczyt koniunktury konsumenckiej wg Uniwersytetu Michigan za wrzesień – kontynuowana ma być rozpoczęta w sierpniu poprawa nastrojów po czterech miesiącach spadków. Potencjalnie istotne rynkowo mogłoby być zaskoczenie po stronie oczekiwań inflacyjnych konsumentów. W Europie poznamy dane o produkcji przemysłowej za lipiec, która pozostaje pod wpływem słabości Niemiec i sektora motoryzacyjnego – oczekiwany jest spadek o 2,1% r/r wobec spadku o 3,9% r/r w czerwcu.
  • Dziś czekają nas też kolejne dane z regionu CEE za lipiec. W Rumunii oczekiwana jest kontynuacja powolnego wzrostu produkcji przemysłowej (0,6% r/r vs 0,5% r/r w czerwcu). W Rumunii i Czechach też poznamy dane o bilansie płatniczym.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe o 25pb, w tym stopę depozytową do 3,50%. Prezes EBC, Ch.Lagarde, poinformowała, że decyzja była jednogłośna. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, 18 września dojdzie do „technicznej” obniżki stopy refinansowej (MRO) oraz pożyczkowej o 35pb w związku z zawężeniem spreadu stopy MRO do stopy depozytowej (z 50pb do 15pb). Więcej w Makro Flashu: „Obniżkami jesień się zaczyna”.
  • POL: W 2025 płaca minimalna wzrośnie do 4 666 PLN, czyli o 8,5% r/r, tj. o 0,9 pp silniej niż w pierwotnej propozycji rządu (4 626 PLN) wobec 4 300 PLN w 2h24. Pomimo tego przesunięcia skala wzrostu płacy minimalnej w 2025 i tak będzie znacząco niższa niż w dwóch poprzednich latach. W przeciwieństwie do 2023 i 2024, w 2025 roku przewidziano tylko jedną zmianę minimalnego wynagrodzenia, gdyż w przygotowanych w czerwcu br. założeniach budżetowych przyjęto inflację CPI na 2025 na poziomie 4,1%, a dwukrotna podwyżka obowiązuje przy prognozie wynoszącej przynajmniej 5%. Rewizja prognozy inflacji na 2025 do 5% w prognozie budżetu na 2025 nie miała w tym kontekście znaczenia, ale jednocześnie została uwzględniona przy wyliczaniu minimalnej skali wzrostu płacy minimalnej. Według OSR, relacja płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia w 2025 roku ma wynieść 53,8% wobec 50% w 2023 i 52,5% w 2024 (prognoza PKO BP). W  2023 około 3,2 mln pracowników otrzymywało wynagrodzenie między obecnym (4 300 PLN) a planowanym (4 666 PLN) poziomem płacy minimalnej, ale faktycznie liczba osób, których wynagrodzenia wzrosną bezpośrednio w wyniku regulacji (a więc pomijając podwyżki wynikające z dostosowań siatki płac) będzie mniejsza. Ostatni dostępny raport GUS wskazał, że w grudniu 2022 1,4 mln pracowników (11,8% ogółu pracujących) zarabiało nie więcej niż płaca minimalna. Podwyżka płacy minimalnej ma zwiększyć dochody finansów publicznych o 7,6 mld PLN w 2025 roku (głównie przez wyższe składki na ubezpieczenia społeczne) i jednocześnie wydatki o 3,1 mld PLN (podwyżki płac w sferze budżetowej), co da netto +4,5 mld PLN. Koszty dla dużych firm wzrosną o 3,1 mld PLN, a dla MŚP o 11,8 mld PLN. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 30,50 PLN (wobec wcześniejszych propozycji 30,20 PLN oraz 28,10 PLN w 2024).
  • USA: Inflacja PPI w sierpniu spadła do 1,7% r/r (silniej od oczekiwanych 1,8% r/r) wobec 2,1% r/r w lipcu (rewizja w dół o 0,1pp). Bazowy wskaźnik PPI również spadł silniej od oczekiwań (do 2,4% r/r vs kons.: 2,5% r/r), a dane za lipiec także zostały zrewidowane w dół o 0,1pp, do 2,3% r/r. Ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2%, z czego w przypadku towarów pozostały bez zmian (0% m/m; głównie za sprawą spadku cen energii o 0,9% m/m), a usługi o zdrożały 0,4% m/m (głównie za sprawą podwyżek cen hoteli). Jedynym negatywnym zaskoczeniem w danych była wyższa od oczekiwań miesięczna zmiana cen bazowych (0,3% m/m vs kons. 0,2% m/m). Dane wskazują na kontynuację tendencji dezinflacyjnych w USA.
  • USA: Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 230 tys. (kons.: 230 tys.) wobec 228 tys. w poprzednim tygodniu. W ostatnich tygodniach obserwuje się nieznaczne spadki liczby nowych wniosków. Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych wyniosła 1,85 mln. Od lipca liczba osób pobierających zasiłek nie zmienia się istotnie, po tym jak od połowy 2022 pozostawała w trendzie wzrostowym.
  • POL: Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2024 wyniósł ok. 90% wg ustawy budżetowej (UB), a wg przewidywanego wykonania przedstawionego w projekcie budżetu na 2025 ok. 95%. Wskazuje to na brak problemów w finansowaniu, mimo bardzo wysokich potrzeb pożyczkowych (449 mld PLN wg UB 2024 i 425 mld PLN wg planowanego wykonania w 2024). Według nas w 2025 nie powinno być istotnych problemów ze sfinansowaniem wyższych niż obecnie potrzeb pożyczkowych (553,2 mld PLN brutto, 366,9 mld PLN netto, z czego 63,2 mld PLN to rolowanie obligacji PFR i Funduszu Covid-19).
  • POL: Przewodniczący sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Z.Gawlik poinformował, że spełnione zostały okoliczności umożliwiające rozpoczęcie pracy przez komisję ws. wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla Prezesa NBP. Według przewodniczącego Prezes A.Glapiński powinien być przesłuchiwany przez komisję jako jeden z ostatnich. Przesłuchiwanych ma być ponad 50 świadków (ich lista jest niejawna), a czas prac komisji może wynieść około roku. Następne posiedzenie komisji (wg posła R.Petru) ma się odbyć 24 września. W harmonogramie nie ma na razie punktu dotyczącego przesłuchania Prezesa NBP. Prezes A.Glapiński w oświadczeniu stwierdził, że wszczęta przeciw niemu procedura jest wadliwa z przyczyn ustrojowych, proceduralnych i łamie niezależność banku centralnego oraz może sparaliżować prace banku.
  • EU: W 2023 wydano łącznie w UE 3,7 mln pierwszych zezwoleń na pobyt dla osób spoza UE. Liderem była Polska (642,8 tys.), przed Niemcami (586,1 tys.) i Hiszpanią (548,7 tys.). Głównym powodem pierwszego przyjazdu do Polski były kwestie związane z pracą (66%), „inne” (26%) oraz cele edukacyjne (5%). Najwięcej pierwszych zezwoleń pobytu w Polsce udzielono obywatelom Białorusi (255,6 tys.), Ukrainy (240,6 tys.), Turcji (17,8 tys.) i Indii (13,7 tys.). Dane nie uwzględniają imigrantów wojennych z Ukrainy, przyjętych na podstawie tymczasowej ochrony.
  • ROM: Dynamika roczna wynagrodzeń brutto w lipcu przyspieszyła do 17,3% r/r z 15,2% r/r w czerwcu. Dynamika płac w ujęciu netto przyspieszyła do 14,8% r/r z 12,5% r/r w czerwcu i tym samym płace w Rumunii stale rosną w najszybszym tempie w regionie (po przerwie w latach 2020-23 kiedy szybciej rosły na Węgrzech i w Polsce). Według rumuńskiego urzędu statystycznego za silniejszy wzrost płac w lipcu odpowiadają wyższe premie i bonusy, ale nawet pomijając ich wpływ presja płacowa w Rumunii jest wysoka. Płace w Rumunii rosną najszybciej w CEE również w ujęciu realnym (uwzględniając zrealizowaną inflację CPI).
  • HUN: TSUE orzekł, że rządowa regulacja wprowadzająca ceny maksymalne na 6 podstawowych produktów spożywczych (obowiązująca od października 2021 do sierpnia 2023, ograniczająca skalę inflacji żywnościowej) nie była zgodna z prawem unijnym i naruszała wolną konkurencję w UE.