Dziennik Ekonomiczny: Stopy zamrożone na zimę

Pobierz raport

 

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Po zgodnej z oczekiwaniami decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, złoty nieznacznie osłabił się wobec euro (do ok. 4,34 na koniec dnia) i dolara (do ok. 3,97), a rentowności krajowych obligacji kontynuowały spadki. Na światowych rynkach nastąpiło odbicie cen ropy, po wcześniejszym spadku wywołanym informacjami z Arabii Saudyjskiej. Dolar lekko się umocnił względem euro, a rentowności obligacji w Europie i USA nie zmieniły się znacząco. Kolejnym impulsem do większej zmienności na rynkach może być jutrzejsza publikacja inflacji z USA.
  • Dzisiaj kalendarium publikacji danych jest praktycznie puste, a wydarzeniem dnia będzie konferencja Prezesa NBP zaplanowana na godzinę 15.00. Być może wystąpienie A.Glapińskiego dostarczy wskazówek nt. działań RPP w dalszej części tego roku.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Podtrzymujemy ocenę, że Rada może znaleźć przesłanki do kolejnego dostosowania stóp procentowych najwcześniej w marcu, gdy poznamy nową projekcję NBP. Więcej w Makro Flashu: „Spokojne wejście RPP w 2024”.
  • GER: Produkcja przemysłowa w listopadzie nieoczekiwanie obniżyła się o 0,7% m/m (konsensus wskazywał na wzrost o 0,3% m/m), co oznacza roczną dynamikę na poziomie -4,8% r/r. Był to już 6. z rzędu miesięczny spadek produkcji, a takie długie epizody spadkowe zdarzają się bardzo rzadko. Ostatnio trwające pół roku kurczenie się produkcji obserwowano podczas kryzysu w latach 2008-2009. Dane, podobnie jak zamówienia w przemyśle, potwierdziły kontynuację trendu spadkowego związanego z podwyższonymi cenami energii, wyższymi stopami procentowymi oraz słabszym popytem zagranicznym (głównie z Chin). W listopadzie na uwagę zasługuje jednak zwrot w branżach energochłonnych. Produkcja w przemyśle energochłonnym wzrosła o 3,1% m/m (wobec spadku o 0,9% średnio w 3 ostatnich miesiącach), sygnalizując przynajmniej tymczasowe wyhamowanie tendencji spadkowej. Przełomu nie widać natomiast cały czas w istotnej dla przemysłu niemieckiego branży motoryzacyjnej, w której produkcja zmniejszyła się w listopadzie (m/m i r/r) po wzroście w październiku.
  • EUR: Stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie obniżyła się do 6,4% wobec 6,5% w kilku poprzednich miesiącach. Konsensus wskazywał na stabilizację na poziomie 6,5%. Obniżyła się też (do 5,9% z 6,0%) stopa bezrobocia w całej UE. Najniższe bezrobocie jest w Czechach (2,4% po dużym spadku z 2,8% w październiku), Malcie (2,5%) i Polsce (2,8%).
  • USA: W listopadzie deficyt w handlu zagranicznym nieznacznie się zmniejszył, do 63,2 mld USD, i był niższy niż oczekiwano (kons. -64,8 mld USD). Obniżył się deficyt handlowy USA z UE i Chinami, a pogłębił deficyt ze Szwajcarią. Utrzymało się dodatnie saldo handlowe z państwami Ameryki Południowej, Australią, Wielką Brytanią, Hongkongiem i Singapurem. Zarówno eksport, jak i import w listopadzie obniżyły się (po 1,9% m/m), a w skali roku dynamika eksportu była wyższa niż importu.
  • EUR: Centeno (EBC, Bank Portugalii) stwierdził, że obniżki stóp procentowych w strefie euro mogą nastąpić szybciej niż oczekiwano i nie ma powodów, aby czekać z decyzjami do maja, bo już teraz można stwierdzić, że płace nie wywierają nadmiernej presji na ceny. M.Centeno zwrócił również uwagę na słabe dane o PMI i dobre dane inflacyjne.
  • EUR: Badanie EBC wskazuje, że podwyższona inflacja w strefie euro jest głównie efektem czynników podażowych - zaburzeń w łańcuchach dostaw- których wpływ jest bardziej uporczywy oraz (w mniejszym stopniu) szoku energetycznego – który szybciej zanika.
  • POL: Premier D.Tusk poinformował, że rząd rozpoczął prace nad projektem, który od przyszłego roku ma zredukować do absolutnego minimum ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorców. Obecnie 80% wynagrodzenia chorobowego (w wymiarze do 33 dni w skali roku) opłacane jest przez przedsiębiorców. Do końca marca rząd prześle także do Sejmu projekt ustawy o wakacjach od składek ZUS dla przedsiębiorców w wymiarze 1 miesiąca w roku. Rozwiązanie miałoby być dostępne dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz mikro i małych przedsiębiorców (łącznie dotyczyłoby ok. 1,8 mln podmiotów). Według J.Tomczaka z Ministerstwa Technologii i Rozwoju koszt rozwiązania nie przekroczy 5 mld PLN.
  • POL: Minister funduszy i polityki regionalnej K.Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że po złożeniu przez Polskę pierwszego wniosku o płatność z KPO (6,9 mld EUR) polski rząd planuje w tym roku złożyć aż 4 kolejne wnioski o łącznej wartości do 23 mld EUR.