Makro Flash: Spokojne wejście RPP w 2024

Pobierz raport

  • RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%. Decyzja była zgodna z naszymi oczekiwaniami oraz rynkowym konsensusem. Podtrzymujemy ocenę, że dopiero w marcowej projekcji inflacji i PKB Rada może znaleźć przesłanki do kolejnej obniżki stóp procentowych.
  • Rada oceniła, że wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych wraz z relatywnie niską dynamiką aktywności gospodarczej oddziałuje w kierunku spadku inflacji (jeszcze przed miesiącem RPP posługiwała się w tym stwierdzeniu czasem przyszłym). Dezinflacji sprzyja również spójne z fundamentami gospodarczymi umocnienie kursu złotego. Presja popytowa i kosztowa pozostaje niska, pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego. W najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI najpewniej istotnie się obniży, choć – jak zaznaczono – spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy.
  • Wydźwięk komunikatu nie zmienił się istotnie względem grudnia. Rada dalej podkreśla wysoką niepewność związaną z polityką fiskalną oraz regulacyjną, a także w zakresie tempa ożywienia gospodarczego w Polsce. W tych warunkach Rada potrzymała ocenę, że bieżący poziom stóp procentowych sprzyja realizacji celu w średnim okresie. RPP pozostaje w trybie data-driven oraz w gotowości do stosowania interwencji na rynku walutowym.
  • Przewidujemy, że w lutym Rada pozostanie jeszcze w trybie snu zimowego, a przesłanki do obniżki stóp procentowych dostarczy dopiero marcowa projekcja inflacji i PKB. Niewykluczone, że na początku marca rozwieje się część niepewności regulacyjnej – zerowa stawka VAT na żywność została przedłużona jedynie do końca 1q24. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pod koniec kwartału rząd ma wypracować również nowe rozwiązania w zakresie cen nośników energii (ich zamrożenie obowiązuje do końca 1h24). Dodatkowo decyzję o marcowej obniżce stóp może wspierać oczekiwany przez nas spadek inflacji w lutym, prawdopodobnie do poziomu zawierającego się w górnym przedziale odchyleń od celu inflacyjnego, choć RPP nie będzie jeszcze dysponować oficjalnymi danymi GUS. Przeciwko temu scenariuszowi może działać natomiast wciąż uporczywa inflacja bazowa.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl