Dziennik Ekonomiczny: Stopy bez zmian

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Dane potwierdzające schłodzenie popytu na amerykańskim rynku pracy zwiększyły oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych przez Fed. Na giełdzie w USA początkowo dominowały wczoraj wzrosty, jednak ostatecznie indeksy zamknęły się na nieznacznych minusach, na czerwono świeciły także główne parkiety w Europie. Dolar lekko się osłabił wobec euro. Rentowności obligacji na rynkach bazowych spadły. Złoty umocnił się w stosunku do głównych walut, powracając poniżej poziomu 4,28 względem EUR i 3,86 względem USD. Rentowności krajowych obligacji obniżyły się na całej długości krzywej.
  • Dziś poznamy kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy poprzedzające jutrzejszy raport NFP. Będą to zatrudnienie w sierpniu wg ADP, które zgodnie z konsensusem powinno wzrosnąć (o ponad 130 tys., tj. mocniej niż w lipcu) oraz tygodniowe informacje o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, co do których oczekiwana jest stabilizacja (ok. 230 tys.).
  • W kraju w centrum uwagi będzie konferencja prasowa Prezesa NBP (godz. 15:00) – uwagę przyciągną m.in. komentarze dotyczące projektu budżetu na 2025 (i wpływu na policy mix) oraz zrealizowanego już wzrostu cen energii i jego odziaływania na inflację i oczekiwania inflacyjne.
  • Ze strefy euro napłyną dane o sprzedaży detalicznej za lipiec, która mogła minimalnie (o 0,2%) wzrosnąć względem poprzedniego roku, po wzroście o 0,3% r/r w czerwcu. Wraz z nimi poznamy dane o sprzedaży detalicznej w regionie.
  • Z Niemiec napłyną dane o zamówieniach przemysłowych, których dynamika w lipcu prawdopodobnie spadła, po zaskakującym wzroście w czerwcu. Źródłem ostatniej niespodzianki były większe zamówienia na samoloty, statki i pociągi (o 11,7% m/m), ale wzrósł też popyt na produkcję przemysłu motoryzacyjnego (o 9,3% m/m). Nastroje w przemyśle motoryzacyjnym, w tym plany VW dotyczące zamykania fabryk w Niemczech, sygnalizują, że poprawa w czerwcu mogła być jednorazowa. Dane o PMI przemysłowym również wskazują na utrzymujące się problemy z zamówieniami, zwłaszcza eksportowymi.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie – stopa referencyjna NBP od października 2023 wynosi 5,75%. Treść komunikatu nie zmieniła się znacząco od ostatniego posiedzenia w lipcu. Więcej w Makro Flashu: Cisza przed burzą.
  • USA: Liczba nieobsadzonych etatów według ankiety JOLTS w lipcu obniżyła się do 7,673 mln – najniższego poziomu od początku 2021, wobec 7,910 mln w czerwcu. Skala spadku przewyższyła oczekiwania, a dane za poprzedni miesiąc zrewidowano w dół (z 8,184 mln). Na bardzo niskim poziomie pozostała stopa dobrowolnych odejść z pracy (2,1), a stopa wakatów (liczba wakatów przypadających na bezrobotnego) ponownie spadła (do 4,6). Dane potwierdzają dalsze schłodzenie popytu na pracę.
  • USA: R.Bostic (Atlanta Fed z prawem głosu z FOMC) ocenił, że dwuelementowy mandat Fedu (pełne zatrudnienie i stabilne ceny) jest zrównoważony po raz pierwszy od 2021. Jednocześnie dodał, że jest jeszcze zbyt wcześnie by móc ogłosić pełne zwycięstwo nad inflacją, choć ostatnie dane umacniają go w przekonaniu o trwałym powrocie inflacji do celu. R.Bostic ocenił, że choć rynek pracy się schładza, to nie można określić panującej na nim koniunktury jako słabej. Ostrzegł przy tym, że utrzymywanie restrykcyjnej polityki pieniężnej zbyt długo mogłoby się wiązać ze zbyt dużymi szkodami dla zatrudnienia.
  • EUR: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu wzrosły o 0,8% m/m i były o 2,1% niższe niż przed rokiem. Oczekiwano mniejszego wzrostu m/m, owocującego spadkiem indeksu PPI o 2,5% r/r. Źródłem zaskoczenia w górę mogła być skala przyspieszenia wzrostu cen energii (2,8% m/m po wzroście o 1,8% m/m w czerwcu). W pozostałych sekcjach przemysłu presja cenowa praktycznie nie występuje, a tym samym nie generuje impulsu do wzrostu cen konsumpcyjnych, zwłaszcza towarów. Ceny dóbr kapitałowych nie zmieniły się względem czerwca, a dóbr konsumpcyjnych (trwałych i nietrwałych) spadły o 0,1% m/m.
  • EUR: P.Cipollone (członek zarządu EBC) uważa, że Bank nie powinien utrzymywać stóp procentowych zbyt długo na zbyt wysokim poziomie, ponieważ mogłoby to zaszkodzić gospodarce. Według P.Cipollone EBC powinien zapewnić powrót inflacji do celu 2% nie hamując niepotrzebnie inwestycji i wzrostu w Europie, bo „każde opóźnienie w tym obszarze stawia strefę euro w bardzo niekorzystnej sytuacji”. Oczekujemy, że na posiedzeniu 12 września EBC obniży stopy o 25 pb.
  • USA: Zamówienia na dobra trwałe w lipcu wzrosły o 9,8% m/m (niemal zgodnie z oczekiwaniami – kons.: 9,9% m/m). Silny wzrost był tradycyjnie efektem większych zamówień na środki transportu, a po ich wyłączeniu zamówienia fabryczne minimalnie spadły (-0,2% m/m).
  • USA: W lipcu deficyt bilansu handlowego zgodnie z oczekiwaniami pogłębił się do -78,8 mld USD. Był to efekt wolniejszego wzrostu eksportu (0,5% m/m) niż importu (2,1% m/m).
  • EUR: Indeks PMI w usługach w sierpniu wzrósł do 52,9 pkt. wobec 51,9 pkt. w lipcu. Wynik był nieco gorszy niż wskazywał wstępny szacunek (53,3 pkt.). Nieco gorsze były m.in. dane dla Niemiec (51,2 pkt.), które sygnalizują poprawę koniunktury, ale słabszą niż przed miesiącem (52,5 pkt. w lipcu) i niż wynikało z wstępnych danych (51,4 pkt.).
  • USA: Beżowa Księga wskazuje na stagnację lub nieznaczne ograniczenie aktywności gospodarczej w sierpniu i drugiej połowie lipca przy wciąż dominującym wśród firm przekonaniu, że w najbliższej przyszłości sytuacja gospodarcza będzie stabilna lub nawet się nieznacznie poprawi. Raport wskazuje na stabilizację lub niewielki wzrost zatrudnienia, przy sygnałach nieco większej ostrożności firm w tworzeniu nowych etatów i wciąż relatywnie rzadkich procesach restrukturyzacji zatrudnienia. W tym zakresie wnioski z Beżowej Księgi stanowią kolejny element negujący pesymistyczną wymowę opublikowanych w sierpniu danych z rynku pracy. W zakresie procesów cenowych Beżowa Księga przynosi korzystne z punktu widzenia Fed sygnały, świadczące o dalszym obniżaniu się inflacji i łagodzeniu presji kosztowej. Raport, którego istotność podkreślał niedawno J.Powell, wpisuje się w obraz „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki, otwierającego przestrzeń do obniżek stóp bez konieczności gwałtownego stymulowania gospodarki.
  • JPN: H.Takata, członek zarządu BoJ, powiedział, że jeśli inflacja będzie się kształtowała zgodnie z oczekiwaniami, wskazane będzie dalsze dostosowanie polityki pieniężnej. Zaznaczył jednak, że podejmując decyzje w tym zakresie BoJ musi czujnie analizować sytuację rynkową.
  • POL: P.Szałamacha (członek Zarządu NBP) ocenił, że w najbliższych kwartałach inflacja CPI będzie oscylować wokół 5% r/r w związku odmrożeniem cen energii i gazu dla gospodarstw domowych i części firm.
  • POL: GUS rozpoczął publikowanie danych o rozkładzie wynagrodzeń w gospodarce narodowej (dotychczas dostępnych z dużym opóźnieniem). Według nich w marcu 2024 mediana płac wynosiła 6549,22 PLN wobec przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 8604,72 PLN, a zarobki zbliżone lub wyższe od przeciętnego wynagrodzenia otrzymywało ok. 30% pracujących. W gospodarce narodowej mediana płac kobiet była o 412,64PLN niższa niż mediana wynagrodzeń mężczyzn. Najsilniejsza dysproporcja w poziomie płac pomiędzy kobietami i mężczyznami (mierzona na poziomie mediany) występowała w działalności finansowej i ubezpieczeniowej, gdzie mediana wynagrodzeń mężczyzn była wyższa o 3515,60 PLN (43,7%) niż mediana wynagrodzeń kobiet. Odwrotna zależność dotyczyła budownictwa, gdzie mediana wynagrodzeń kobiet była wyższa o 1416,12 PLN (32,6%). Dane pokazują, że (pod względem mediany) zarobki mężczyzn rosną do wieku 35-44 lat, następnie się obniżają. W przypadku kobiet najwyższą medianę płac odnotowano w grupie wiekowej 55-64 lata, a różnice pomiędzy kohortami wiekowymi były mniejsze niż w przypadku mężczyzn. W przypadku mężczyzn im większy pod względem liczby pracujących jest zakład pracy, tym wyższa jest mediana wynagrodzenia. W przypadku kobiet najwyższą medianę płac obserwujemy wśród pracujących w podmiotach zatrudniających 50-249 pracowników, mediana płac w firmach 250-999 pracowników i powyżej 999 pracowników była o 4-5% niższa.