Dziennik Ekonomiczny: Słabszy wzrost w USA, silniejszy w strefie euro

Pobierz raport

 

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Amerykańskie i azjatyckie rynki akcyjne zareagowały spadkami na solidne dane o PKB w 3q24, które zmniejszają potrzebę szybkich i silnych obniżek stóp przez Fed. Rentowności obligacji na rynkach bazowych pozostały bez większych zmian, dolar nieznacznie się osłabił, a jen umocnił się po decyzji BoJ.  Złoty tracił wobec euro, ale zyskał wobec dolara, kurs EURPLN wzrósł do 4,35, a USDPLN obniżył się do blisko 4,00. Krajowy rynek długu reagował na zrewidowany budżet i wyższe potrzeby pożyczkowe - rentowności obligacji wzrosły, zwłaszcza na dłuższym końcu krzywej, gdzie testowały poziom 6%.
  • Globalnie najistotniejsza będzie dziś publikacja europejskiej inflacji HICP. Według konsensusu w danych za październik powinniśmy zobaczyć jej wzrost do 1,9% r/r z 1,7% r/r we wrześniu, ale niespodziewanie wyższe od oczekiwań odczyty w Hiszpanii i Niemczech zwiększają ryzyko, że także w danych dla całej strefy inflacja zaskoczy rosnąć do 2,0-2,1% r/r. Inflacja bazowa HICP ma z kolei wg oczekiwań nieznacznie się obniżyć, do 2,6% r/r z 2,7% r/r we wrześniu.
  • W USA nieco mniejsze niż zazwyczaj znaczenie będzie miała publikacja danych o deflatorze PCE ogółem i bazowym za wrzesień, ponieważ wczorajsze dane za cały 3q24 wskazały na kontynuację dezinflacji i zasugerowały rewizje danych miesięcznych. Gdyby założyć brak rewizji, to we wrześniu deflatory mogłyby wynieść odpowiednio 0,1% m/m i 0,3% m/m. Poza spojrzeniem na inflację poznamy także dane o wydatkach i dochodach konsumentów – ważne źródło wiedzy o kondycji konsumentów, choć podobnie jak deflatory wtórne do danych za cały 3q24. Jak co tydzień czwartek oznacza także kolejny raport o zasiłkach dla bezrobotnych.
  • W kraju w centrum uwagi znajdzie się inflacja CPI za październik. Oczekujemy jej nieznacznego wzrostu, do 5,0% r/r z 4,9% r/r we wrześniu, a nasza prognoza wpisuje się w rynkowy konsensus. Według nas kolejny miesiąc rosnąć będzie inflacja żywnościowa (% r/r). Ceny paliw, chociaż niższe m/m, w ujęciu r/r także będą „dokładać się” do wzrostu inflacji. Inflacja bazowa powinna się marginalnie obniżyć, do 4,2% r/r z 4,3% r/r we wrześniu.
  • Z regionu CEE napłynie szereg „drugorzędnych” publikacji, w tym m.in. o stopie bezrobocia w Rumunii, saldzie handlowym Węgier i podaży pieniądza w Czechach.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: KPRM opublikowała projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2024 (UB 2024), w którym poznaliśmy szczegóły planowanych zmian, wstępnie opisanych przez nas we wczorajszym Dzienniku EkonomicznymDochody budżetu zostały obniżone o 56,3 mld PLN, co wynika z: (1) dochodów z VAT o 22,9 mld PLN niższych niż założono w ustawie budżetowej (efekt niższego nominalnego wzrostu spożycia prywatnego przy wg nas zdecydowanie zbyt optymistycznym planie w UB 2024); (2) dochodów z PIT niższych o 11,5 mld PLN (z czego 8,2 mld PLN to transfer do JST, a nie „słabość” wpływów z tego podatku); (3) braku wypłaty z zysku z NBP (w UB założonej na poziomie 6 mld PLN) oraz (4) o 8,8 mld PLN niższych dochodów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Jednocześnie zapisana w ustawie kwota wydatków nie zmieniła się w projekcie nowelizacji. W szczególności w dokumencie nie zapisano, tak jak to miało miejsce w projekcie ustawy budżetowej na 2025, że „w skali całego 2024 roku wydatki będą istotnie niższe od zakładanych”, co wg nas oznacza, że efektywna skala zmian w planach finansowych jest większa niż wskazuje sam wzrost deficytu. Według projektu nowelizacji głównym źródłem finansowania dodatkowego deficytu (56,3 mld PLN) mają być zgromadzone dotychczas środki na rachunkach budżetu państwa (44,1 mld PLN na rachunkach złotowych oraz 3,9 mld PLN na rachunkach walutowych) przy ograniczonym znaczeniu emisji nowych skarbowych papierów wartościowych (11,0 mld PLN).
  • USA: Wzrost PKB w 3q24 nieznacznie spowolnił, do 2,8% q/q saar (kons.: 3,0% q/q saar) z 3,0% q/q saar w 2q24. W ujęciu r/r dynamika PKB obniżyła się do 2,7% z 3,0% w 2q24. Po raz kolejny dane wskazują na bardzo dobrą kondycję sektora gospodarstw domowych. Konsumpcja prywatna wzrosła o 3,7% q/q wobec 2,8% q/q w 2q24, w tym głównie za sprawą wyższych wydatków na towary (6,0% q/q saar), przy nieco niższej dynamice usług (2,6% q/q saar). Wbrew obawom amerykański konsument trzyma się więc bardzo solidnie. Pozytywnym sygnałem był też kolejny wzrost inwestycji niemieszkaniowych (3,3% r/r), w których wyróżniały się te w maszyny i sprzęt (drugi kwartał z rzędu dwucyfrową dynamiką). Z kolei inwestycje mieszkaniowe drugi kwartał z rzędu spadały, głównie ze względu na wciąż wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Ujemny wkład do dynamiki PKB miały natomiast zapasy – w 3q24 obniżyły wzrost PKB o 0,2 pp q/q saar, podczas gdy w 2q24 podbijały go o 1,1pp q/q saar. Wsparciem dla wzrostu PKB były też wydatki publiczne (5% q/q saar), w szczególności wydatki na obronę narodową (14,9% q/q saar). Eksport netto ponownie miał negatywny wpływ na wzrost PKB, ale w mniejszej skali niż kwartał temu. Podsumowując, mimo nieco słabszego od oczekiwań odczytu (chociaż zgodnego z nowcastem Fedu z Atlanty) dane są pozytywne – wskazują na siłę konsumenta i solidny wzrost inwestycji. Wpisują się tym samym w narrację miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki. Dane wskazują też na zdecydowanie lepszą kondycję gospodarczą USA względem strefy euro – od 4q19 PKB w USA wzrósł o 11,4%, podczas gdy w strefie euro tylko o 5,1%.
  • USA: Deflator PCE w 3q24 obniżył się do 1,5% q/q saar wobec 2,5% q/q saar w 2q24 i był najniższy od 2q20, co wskazuje na istotne wyhamowanie presji cenowej. Wynikało to przede wszystkim ze spadku cen towarów (-1,6% q/q saar) – zarówno trwałych jak i nietrwałych. Inflacja usługowa PCE też wyhamowała, do 3,0% q/q saar, co było najniższą wartością od 4q20. Deflator bazowy PCE (bez żywności i energii) obniżył się do 2,2% q/q saar z 2,8% q/q saar w 2q24, choć w tym przypadku wynik był wyższy od konsensusu (2,1% q/q saar). W ujęciu r/r deflator PCE ogółem obniżył się do 2,3% r/r z 2,6% r/r, a deflator bazowy PCE pozostał na poziomie 2,7% r/r. Podsumowując, dane implikują kontynuację procesów dezinflacyjnych w USA.
  • EUR: Według wstępnych danych PKB w strefie euro w 3q24 wzrósł o 0,9% r/r, nieco powyżej oczekiwań (kons.: 0,8% r/r), po wzroście o 0,6% r/r w 2q24. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 0,4% q/q (sa). W całej Unii Europejskiej roczna dynamika wzrostu również wyniosła 0,9%, jednak kwartalna była niższa i wyniosła 0,3% (sa).
  • GER: Według wstępnych danych dynamika PKB w 3q24 wyniosła −0,2% r/r wobec rynkowych oczekiwań na spadek o 0,3% r/r. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 0,2% (sa), dzięki czemu Niemcy (po raz kolejny) uniknęły technicznej recesji.
  • CZE: Według wstępnych danych wzrost PKB w 3q24 przyspieszył do 1,3% r/r z 0,6% r/r w 2q24. Dane były nieco słabsze od oczekiwań (kons.: 1,5% r/r). Do wzrostu przyczyniła się głównie rosnąca od początku roku konsumpcja prywatna. Pozytywny wkład miały również wydatki publiczne oraz popyt zewnętrzny, a negatywny - inwestycje. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 0,3% (sa).
  • HUN: PKB w 3q24 spadł o 0,8% r/r, mimo oczekiwań wzrostu o 0,7% r/r. Szczegółowe dane nie są jeszcze dostępne, ale wskazano, że rolnictwo, przemysł i budownictwo (łącznie 1/3 gospodarki) obniżyły wzrost PKB o ok. 2 pp. Spadek częściowo złagodziły stabilne wyniki usług. Sprzedaż detaliczna w lipcu-wrześniu wzrosła minimalnie, a sprzedaż nowych aut spadła znacząco. Węgry powróciły do technicznej recesji, podobnie jak podczas kryzysu energetycznego. Przyczyną są słaby popyt zewnętrzny na rynkach eksportowych, ograniczenia budżetowe związane z korektą fiskalną, wstrzymanie funduszy UE i wysokie stopy procentowe. Problemy strukturalne w europejskich gospodarkach uprzemysłowionych, takie jak wysokie ceny energii czy wyzwania producentów samochodów związane z nowymi technologiami i rosnącą konkurencją, prawdopodobnie nie zostaną szybko rozwiązane. Dodatkowo duża niepewność i wysokie stopy procentowe powodują, że konsumenci pomimo rosnących realnie wynagrodzeń wolą oszczędzać zamiast przeznaczać rosnące dochody na konsumpcję.
  • USA: Zgodnie z raportem ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym w październiku wzrosło o 233 tys., zdecydowanie silniej niż oczekiwano (kons.: 110 tys.), po wzroście o 159 tys. we wrześniu (dane zrewidowane). Przyrost zatrudnienia był najsilniejszy od lipca 2023 i objął wszystkie branże z wyjątkiem przetwórstwa. Przeciętny wzrost płac wśród osób nie zmieniających pracy spowolnił do 4,6% r/r (z 4,7% r/r we wrześniu), zaś wśród osób zmieniających pracę do 6,2% r/r (z 6,6% r/r). Tym samym „premia za zmianę pracy” obniżyła się do 1,6pp z 1,9pp miesiąc wcześniej. Pozytywny sygnał płynący z październikowych danych ADP nie zmienia całkowitego obrazu rynku pracy, jednak napawa optymizmem w kontekście jutrzejszych danych o zatrudnieniu poza rolnictwem, które są kluczowe z perspektywy Fed.
  • EUR: Indeks ESI w październiku obniżył się do 95,6 pkt. z 96,3 pkt. we wrześniu (dane zrewidowane), wobec oczekiwań na utrzymanie wartości z poprzedniego miesiąca. zaważyło Na obniżeniu ogólnego indeksu zaważyło pogorszenie nastrojów w przemyśle, przy stabilnych nastrojach w usługach i ich poprawie w handlu, budownictwie oraz pośród konsumentów.
  • EUR: Finalne dane o koniunkturze konsumenckiej w październiku potwierdziły wzrost wskaźnika do −12,5 pkt. z −12,9 pkt. we wrześniu. Szczegółowe rozbicie wskazało na poprawę sytuacji finansowej (zarówno w ciągu ostatniego roku jak i w oczekiwaniach na na kolejne 12 miesięcy), przy jednoczesnym pogorszeniu ogólnej sytuacji gospodarczej. Poprawiły się nastroje związane z dokonywaniem ważnych zakupów, zarówno obecnie jak i w przyszłości. Wskaźnik koniunktury konsumenckiej pozostaje poniżej 10-letniej średniej (−10,7 pkt.) i to pomimo trwającego od 2 lat wyraźnego trendu wzrostowego.
  • GER: Według wstępnych danych inflacja CPI w Niemczech w październiku wzrosła do 2,0% r/r z 1,6% r/r we wrześniu, nieco powyżej oczekiwań (kons.: 1,9% r/r). Wzrosła dynamika cen dóbr (do 0,4% r/r) i usług (4,0% r/r), a także cen żywności (2,3% r/r) i energii (−5,5% r/r). Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) przyspieszyła do 2,9% r/r z 2,7% r/r miesiąc wcześniej. W ujęciu miesięcznym inflacja CPI wyniosła 0,4%. Inflacja HICP w październiku również wzrosła powyżej oczekiwań, do 2,4% r/r z 1,8% r/r miesiąc wcześniej (kons.: 2,2% r/r). W ujęciu miesięcznym inflacja HICP wyniosła 0,4%.
  • GER: Stopa bezrobocia w październiku, zgodnie z oczekiwaniami, wyniosła 6,1% (sa), a zatem utrzymała się na poziomie z września (dane zrewidowane, według wcześniejszego odczytu 6,0%).
  • JPN: Bank Japonii, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym główną stopę procentową na poziomie ok. 0,25%. Bank opublikował również nowe prognozy PKB i inflacji. W szczególności, BoJ zakłada w 2025 przyspieszenie wzrostu PKB do 1,0-1,2% r/r (+0,1pp względem prognozy z lipca 2024), oraz obniżenie inflacji CPI do 1,7-2,1% r/r (-0,2pp). W 2026 wzrost PKB miałby wynieść 0,8-1,1% r/r (b.z.), a inflacja CPI 1,8-2,0% r/r (b.z.).
  • POL: Minister rozwoju i technologii K.Paszyk poinformował, że w przyszłym tygodniu przedstawi program mieszkaniowy na poziomie rządowym. Dodał, że w programie zostaną uwzględnione postulaty zgłaszane przez Lewicę i Polskę 2050.
  • CHN: Ministerstwo handlu ogłosiło, że Chiny nie akceptują decyzji UE o nałożeniu wysokich ceł na produkowane w Chinach samochody elektryczne i złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w ramach mechanizmu rozstrzygania sporów WTO.