Dziennik Ekonomiczny: Silny spadek inwestycji dużych przedsiębiorstw

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczorajsza sesja, pozbawiona publikacji kluczowych danych nie przyniosła znacznych zmian na rynkach. Indeksy akcyjne w USA obniżyły się nieznacznie, podobnie indeksy europejskie, w tym również WIG. Złoty osłabił się względem głównych walut, EURPLN zakończył dzień na poziomie 4,28, zaś USDPLN przekroczył poziom 3,83. Zmiany rentowności krajowych obligacji były niewielkie, czemu towarzyszył lekki wzrost rentowności na rynkach bazowych.
  • W Niemczech poznamy kolejny odczyt PKB w 2q24, który zgodnie ze wstępnymi danymi obniżył się o 0,1% q/q, chociaż Bundesbank wskazywał ostatnio na szansę na rewizję w górę, ze względu na lepsze od oczekiwań dane handlowe. Wypowiadać się będzie J.Nagel (Bundesbank, ECB), jeden z bardziej jastrzębich członków Rady Prezesów EBC.
  • W regionie kluczowe będzie posiedzenie MNB na Węgrzech. Oczekujemy na nim obniżki stóp procentowych o 25pb, do 6,50%, podczas gdy konsensus zakłada ich stabilizację w związku z negatywną niespodzianką inflacyjną i nieznacznym pogorszeniem postrzeganego ryzyka kraju.
  • Z USA spłyną dane o cenach nieruchomości w czerwcu oraz sierpniowy indeks zaufania konsumentów Conference Board, w przypadku którego rynek spodziewa się nieznacznego spadku..

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Według danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w lipcu do 5,0% (zgodnie z szacunkiem MRPiPS) po chwilowym spadku do 4,9% w czerwcu (historycznego minimum). Wzrost liczby bezrobotnych o 3,2 tys. m/m jest nietypowy dla lipca, ale bezrobocie w Polsce jest nadal bardzo niskie. Liczba bezrobotnych ogółem spadła o 2,2% r/r, a liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn zakładu pracy obniżyła się o 0,8% r/r. Wyższa niż przed rokiem była jednak liczba bezrobotnych absolwentów (+3,0% r/r) oraz bezrobotnych nowo zarejestrowanych (+5,0% r/r). W ciągu miesiąca zgłoszono o 6,4% więcej ofert pracy niż przed rokiem i przedsiębiorcy nie mieli problemów z zapełnieniem wakatów, bo na koniec miesiąca było ich o 3,2% mniej r/r. Jednocześnie liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z tytułu podjęcia pracy wzrosła o 3,7% r/r. W naszej ocenie pełen zestaw danych pokazuje większy niż w ostatnich miesiącach „ruch” na rynku pracy, który objawia się zarówno likwidacją miejsc pracy jak i tworzeniem nowych.
  • POL: Stopa bezrobocia według BAEL spadła w 2q24 do 2,7% z 3,1% w 1q24 i była o 0,1pp wyższa niż przed rokiem (w poprzednich kwartałach rosła o 0,2pp r/r). Liczba pracujących spadała już drugi kwartał z rzędu, w 2q24 o 0,5% r/r. W tym samym czasie liczba osób biernych zawodowo wzrosła o 0,5% r/r. W konsekwencji w ciągu roku pogorszyły się nieco współczynniki zatrudnienia i aktywności zawodowej (na co wpływ ma starzenie się społeczeństwa, pogorszenia nie widać wśród osób w wieku produkcyjnym). Sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra, ale widać na nim pewne niewielkie rysy.
  • POL: Wynik finansowy netto dużych firm niefinansowych w 2q24 obniżył się do 5,5% PKB i był najniższy od 4q20. Marże firm systematycznie się normalizują i niektóre ich miary wskazują na poziomy niższe od średniej z poprzedniej dekady. Pozytywnym sygnałem jest natomiast hamowanie tempa spadku przychodów (-4,5% w 2q24). Więcej na ten temat w Makro Flash: Dynamika przychodów firm w 2q24 nadal na minusie.
  • POL: Dynamika inwestycji w dużych firmach (49+ pracowników) obniżyła się (w cenach stałych) w 2q24 do −8,8% r/r z −2,2% r/r w 1q24. Spadek objął wszystkie 3 główne kategorie – budynki, maszyny i urządzenia oraz środki transportu. W ujęciu branżowym istotne spadki inwestycji wystąpiły w przetwórstwie (w tym w motoryzacji), energetyce i transporcie. Słaba pierwsza połowa roku w sektorze dużych firm może przesunąć na później oczekiwane w 2h24 odbicie inwestycji w całej gospodarce, w związku z późniejszym uruchamianiem projektów z KPO i nieco dłuższym okresem słabszego sentymentu inwestycyjnego firm.
  • GER: Indeks Ifo, obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorstw, obniżył się w sierpniu do 86,6 pkt. z 87,0 pkt. w lipcu, jednak skala spadku była nieznacznie mniejsza od oczekiwań (kons.: 86,0 pkt.). Pogorszeniu uległa zarówno ocena sytuacji biznesowej (do 86,5 pkt. z 87,1 pkt.) jak i oczekiwania (do 86,8 pkt. z 87,0 pkt.).
  • USA: Według wstępnych danych zamówienia na dobra trwałe w lipcu wzrosły o 9,9% m/m (sa) po spadku o 6,9% m/m (sa) w czerwcu. Dane były znacznie lepsze od oczekiwań (kons.: 3,9% m/m). Szczególnie duży wzrost zamówień odnotowano w transporcie (34,8% m/m), zaś po jego wyłączeniu zamówienia obniżyły się o 0,2% m/m.
  • USA: M.Daly (Fed w San Francisco, głosująca członkini FOMC) zgodziła się z Prezesem J.Powellem, że nadchodzi czas obniżek stóp procentowych. Jej zdaniem jest za wcześnie, żeby określić dokładną ścieżkę stóp, jednak Fed nie powinien utrzymywać silnie restrykcyjnej polityki pieniężnej w sytuacji, kiedy gospodarka zwalnia. Ekonomistka dodała, że naturalna realna stopa procentowa wynosi obecnie ok. 1%, dlatego nawet po rozpoczęciu obniżek polityka pozostanie restrykcyjna.
  • POL: Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że od 2026 orientacyjną wartością referencyjną przy wyznaczaniu minimalnego wynagrodzenia będzie 55% prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2023 relacja wynagrodzenia minimalnego do przeciętnego wynosiła 50,3%, zaś w 2024 ma zgodnie z prognozami wynieść 53,7%. Wartość referencyjna nie miałaby mocy wiążącej, a stanowiłaby jedynie punkt odniesienia dla Rady Dialogu Społecznego.
  • POL: Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi prac w zakresie przedłużenia wakacji kredytowych na 2025.
  • ROM: Podaż pieniądza M2 wzrosła w lipcu o 10,6% r/r po wzroście o 9,7% r/r w czerwcu. Jednocześnie podaż pieniądza M1 wzrosła o 7,8% r/r wobec wzrostu o 6,7% r/r miesiąc wcześniej.