Makro Flash: Dynamika przychodów firm w 2q24 nadal na minusie

Pobierz raport

  • Dynamika przychodów firm niefinansowych (49+ pracowników) pozostaje na minusie. W 2q24 przychody spadły o 4,5% r/r (po -6,2% r/r w 1q24) i był to już czwarty kwartał z rzędu z ujemną dynamiką. Podobnie jak w poprzednich kwartałach koszty spadły wolniej niż przychody (-3,3% r/r w 2q24), co odbiło się negatywnie na uzyskanych marżach. Wynik finansowy netto na poziomie 61,0 mld zł był o 19,0% niższy niż przed rokiem. Relacja wyniku netto (skum.) do PKB systematycznie spada od połowy 2022, notując w 2q24 najniższy od 4q20 poziom (5,5%). Rentowność sprzedaży netto firm (ROS) obniżyła się w ujęciu rocznym do 5,0% (z 6,0% w 2q23 i 5,4% średnio w 2q w latach 2018-2023), ale po odsezonowaniu poprawiła się względem poprzedniego kwartału (4,1%; +1pp q/q), co jest pozytywnym sygnałem. Hamowanie spadku przychodów firm sugeruje, że proces redukcji marż dobiega końca. Nie spodziewamy się jednak znacznej poprawy wyników finansowych w 2h24. Firmom nadal ciąży niedostateczny popyt, szczególnie w przemyśle i budownictwie, ograniczone możliwości podnoszenia cen produktów końcowych oraz presja kosztowa, szczególnie w branżach o wysokim udziale kosztów wynagrodzeń.
  • Lepiej radzą sobie branże usługowe – w transporcie, zakwaterowaniu i gastronomii oraz branży IT firmy wykazały ROS lepszy lub zbliżony do średniej z poprzednich lat. Mimo spadku koniunktury, dobrą (choć niższą niż przed rokiem) rentowność wypracowały firmy budowlane (6,9%). Rentowność w handlu wyniosła 3,2%, co jest poziomem zbliżonym do historycznej średniej. W trudniejszej sytuacji są branże przetwórstwa przemysłowego, które nadal mierzą się z silną deflacją cen producentów, barierami popytowymi (szczególnie w branżach eksportowych) oraz presją ze strony sztywnych kosztów – w efekcie ROS utrzymuje się na poziomie niższym od historycznej średniej (4,7% vs 5,7% w 2q 2018-2023). Niepokojąco obniżył się odsetek firm, które zanotowały po 2q24 zysk netto (do 70,9% z 77,9% przed rokiem), co pokazuje, że blisko 1/3 firm przetwórstwa przemysłowego ma trudności w dostosowaniu się do obecnych warunków gospodarczych.
  • Inwestycje (w cenach stałych) firm zatrudniających powyżej 49 prac. w 2q24 pogłębiły spadki – odnotowano spadek o 8,8% r/r w porównaniu do 2,2% r/r w pierwszym kwartale. W drugim kwartale dynamika była ujemna we wszystkich trzech kategoriach: budowa budynków (-11% r/r), maszyny i urządzenia (-7,2% r/r) oraz środki transportu (-6,9% r/r). W strukturze szczególnie zwraca uwagę spadek inwestycji (nominalnie) o 9,9% r/r w przetwórstwie, w tym już piąty kwartał z rzędu w motoryzacji, o 8,1% w energetyce oraz o 31,4% r/r w transporcie. Słaba pierwsza połowa roku w sektorze dużych firm może przesunąć na później odbicie inwestycji w całej gospodarce, w związku z późniejszym uruchamianiem projektów z KPO i nieco dłuższym okresem słabszego sentymentu inwestycyjnego firm.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl