Dziennik Ekonomiczny: Rynki pracy hamują powoli

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Rynki finansowe coraz bardziej wierzą w gołębi zwrot w polityce głównych banków centralnych. W strefie euro rynki zaczęły wczoraj wyceniać w 2024 aż 6 obniżek stóp procentowych, po 25pb każda. Oczekiwania na obniżki stóp już w 1q24 zostały przez jastrzębich przedstawicieli Rady Prezesów EBC (M.Kazaks, P.Kazimir) ocenione jako science fiction, ale narasta presja na EBC przed posiedzeniem w przyszłym tygodniu. Apetyt na obniżki stóp Fed wzmocnił raport ADP, pokazujący schłodzenie rynku pracy w listopadzie. Wsparło to rynek obligacji (spadek rentowności) oraz notowania akcji. Ceny ropy mocno obniżyły się po doniesieniach o nadmiernej podaży na rynku. Notowania EURUSD ustabilizowały się poniżej 1,08. Na krajowym rynku walutowym zmienność była niewielka, chociaż złoty lekko się osłabił. Rentowności krajowych obligacji oraz stawki rynku pieniężnego spadały.
  • Dziś kluczowym wydarzeniem dla krajowego rynku będzie zaplanowana na 15.00 konferencja Prezesa NBP, A.Glapińśkiego. Wobec niewielkich zmian w komunikacie po wczorajszym posiedzeniu, na którym Rada nie zmieniła stóp procentowych, nie spodziewamy się nowych rewelacji w ocenie perspektyw krajowej polityki pieniężnej, która weszła w tryb ostrożnego wyczekiwania, ze względu na podwyższoną niepewność fiskalną i regulacyjną. Ciekawe naszym zdaniem mogą być oceny prezesa dotyczące wpływu bieżącego poziomu kursu walutowego na gospodarkę. W przeszłości prezes zdawał się preferować nieco słabszego złotego, w celu wspierania sektora eksportowego, a kwestia wpływu kursu na inflację była poruszana w komunikatach po poprzednich posiedzeniach RPP.
  • Kalendarium publikacji makro nie jest dzisiaj szczególnie bogate – rano warto zwrócić uwagę na dane z niemieckiego sektora wytwórczego, a po południu na tygodniowe wnioski o zasiłek w USA. Niemiecki przemysł nadal znajduje się w kryzysie, lecz październikowe dane mogą przynieść hamowanie spadków. Dane z USA najpewniej potwierdzą stopniowe schładzanie warunków na rynku pracy.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna wynosi nadal 5,75%. Decyzja była zgodna z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym. Po silnych obniżkach we wrześniu i październiku Rada przyjęła bardziej ostrożną postawę. W miesiącach zimowych stopy najpewniej pozostaną zahibernowane, a ewentualne przebudzenie może nastąpić w marcu, kiedy rozwieje się już część niepewności, a NBP opublikuje kolejną projekcję PKB i inflacji. Więcej na ten temat w Makro Flash: Stopy procentowe zahibernowane na zimę
  • POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się listopadzie na poziomie 5,0% (PKO i kons: 5,0%). Wstępne dane MRiPS wskazały, że liczba bezrobotnych na koniec listopada wyniosła 774,8 tys. i była o 4,4 tys. wyższa niż w październiku. Wzrost ten był relatywnie niewielki jak na tę porę roku. W rezultacie, szacujemy, że stopa bezrobocia po odsezonowaniu lekko się obniżyła. W listopadzie nadal spadała liczba wakatów zgłoszonych w ciągu miesiąca (o 2,8% r/r) oraz pozostających w rejestrze pod koniec okresu (o 5,5% r/r), jednak spadek ten w ostatnim czasie wyraźnie hamuje. Ze względu na koniec prac sezonowych stopa bezrobocia najpewniej wzrośnie w grudniu o 0,1-0,2pp, ale pozostanie blisko historycznego minimum. Rynek pracy potwierdza swoją odporność na spowolnienie gospodarcze i wzrost stóp procentowych. Spadek popytu na pracę nie przekłada się na wzrost bezrobocia.
  • USA: Raport ADP wskazuje, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w listopadzie o 103 tys. po wzroście o 113 tys. w październiku. Po zmianie metodyki autorzy raportu nie utrzymują już, że jest on dobrym prognostykiem przed oficjalnymi danymi NFP (publikacja w piątek), jednak i tak dostarcza on ciekawych informacji na temat rynku pracy. Wzrost zatrudnienia w listopadzie dotyczył sektora usługowego, w szczególności handlu i transportu oraz edukacji i opieki zdrowotnej. Osoby, które pozostały w dotychczasowej pracy, mogły w listopadzie liczyć na najsłabszy od września 2021 wzrost wynagrodzeń o 5,6% r/r. Wynagrodzenie zmieniających pracę wzrosło natomiast o 8,3% r/r, najsłabiej od czerwca 2021. Premia za zmianę pracy była z kolei najniższa w trzyletniej historii badania. Podobnie jak oficjalne dane, raport ADP wskazuje na postępujące schłodzenie warunków na rynku pracy, Presja na wzrost wynagrodzeń wyraźnie osłabła, a powrót do trendu zatrudnienia w hotelarstwie i gastronomii, gdzie popandemiczna odbudowa postępowała najbardziej gwałtownie, zwiastuje umiarkowane wzrosty w całym sektorze prywatnym w 2024.
  • EUR: Sprzedaż detaliczna w strefie euro w październiku wzrosła o 0,1% m/m po spadku o 0,1% m/m we wrześniu. W ujęciu r/r spadek sprzedaży wyhamował do – 1,2% z -2,9% miesiąc wcześniej. Dane Eurostatu (różniące się od danych GUS uwzględnieniem małych sklepów i wykluczeniem sprzedaży samochodów) pokazały w Polsce wzrost sprzedaży o 2,1% r/r, co jest jednym z lepszych wyników w UE. Warto odnotować, istotne z punktu widzenia perspektyw polskiego eksportu, wyhamowanie spadku sprzedaży detalicznej w Niemczech do -0,1% r/r z -3,6% r/r we wrześniu. W największej europejskiej gospodarce, podobnie jak w Polsce, spadek inflacji, który następuje przy stabilizacji warunków na rynku pracy, otwiera drogę do ożywienia konsumpcji.
  • EUR: Prezes Banku Francji F.Villeroy de Galhau stwierdził, że dotychczasowe podwyżki stóp EBC były skutecznym remedium na inflację. Jego zdaniem sprawia to, w przypadku braku nowych szoków, że dalsze podwyżki stóp nie byłyby już konieczne, a w perspektywie 2024 otwiera się możliwość dyskusji nt. obniżek stóp. Nie wskazał jednak konkretnego terminu rozpoczęcia obniżek. Dwóch jastrzębich członków Rady Prezesów EBC -M.Kazaks (Bank Łotwy) i P.Kazimir (Bank Słowacji) – łagodziło oczekiwania rynkowe szybkich obniżek stóp EBC. Ten pierwszy powiedział, że cięcia stóp w pierwszej połowie roku wydają się być mało prawdopodobne. Z kolei słowacki bankier centralny zgodził się z I.Schnabel, że dalsze zacieśnianie monetarne nie wydaje się być potrzebne. Stwierdził też, że oczekiwania obniżek stóp w 1q24 przynależą do „science fiction”.
  • GER: Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w październiku o 3,7% m/m po spadku o 0,7% m/m we wrześniu i wobec oczekiwanego lekkiego wzrostu. W ujęciu r/r zamówienia obniżyły się o 7,3%, wobec ‑3,8% r/r miesiąc wcześniej. Obraz koniunktury w sektorze, chociaż niewątpliwie niekorzystny, jest jednak nieco lepszy niż wskazują ogólne dane – zamówienia z wyłączeniem wielkoskalowych projektów wzrosły o 0,7% m/m. Najgłębszy spadek zamówień, o 13,5% m/m, odnotowano w produkcji maszyn i urządzeń, gdzie nastąpiło odwrócenie wrześniowego wzrostu o 9,8% m/m.
  • POL: PFR na koniec listopada wypłacił już 5 mld PLN, a do końca 2023 zapewni prefinansowanie KPO na kwotę 7-8 mld PLN. W 2024 prognozowane jest 30-40 mld PLN wydatkowania z KPO - powiedział na konferencji prasowej prezes PFR Paweł Borys. Prezes zapewnił, że PFR ma środki na prefinansowanie KPO do końca 2023, ale w 1q24 niewykluczona jest emisja obligacji na ten cel w kwocie 1-2 mld PLN. Dodał, że Fundusz uzyskał ok. 25 mld PLN ze spłat z Tarcz. Środki te zostaną przeznaczone na tegoroczne prefinansowanie KPO oraz zapadające w kwietniu 2024 obligacje. Zadaniem P.Borysa silny złoty zaczyna negatywnie wpływać na polską gospodarkę. Wydaje się, że ponad 20% eksporterów sprzedaje ze stratą, bo próg opłacalności eksportu przesunął się z ok. 4,20 (za EUR) przed pandemią do 4,40-4,45 po pandemii. Dodał jednak, że w obliczu dobrych perspektyw dla krajowej konsumpcji i inwestycji, silny złoty będzie głównym kanałem dezinflacji w Polsce, przy osłabionym popycie zewnętrznym.
  • POL: Podczas świątecznego spotkania sektora bankowego, prezes Glapiński ocenił, że przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych jest zbędne, a nawet niewskazane ze względu na promowanie postaw moral hazard. Dodał, że osoby, które nadal odczuwać będą nadmierne obciążenia dochodów spłatami rat mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przy BGK, który sprawdza się dobrze i nadal dysponuje znacznymi środkami.
  • POL: Dotychczasowy wiceminister finansów A.Soboń został powołany na członka zarządu NBP przez prezydenta A.Dudę z dniem 6.12.2023.
  • POL: Domański (KO) powiedział, że nie trwają obecnie prace nad zmianami w PPK. Wcześniej doniesienia medialne wskazywały na możliwość ograniczenia obowiązkowych limitów inwestycyjnych funduszy PPK w WIG20 oraz zmiany w zasadzie autozapisu.