Makro Flash: Stopy procentowe zahibernowane na zimę

Pobierz raport

  • RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stopa referencyjna wynosi nadal 5,75%. Decyzja była zgodna z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym. Po silnych obniżkach we wrześniu i październiku Rada przyjęła bardziej ostrożną postawę. W miesiącach zimowych stopy najpewniej pozostaną zahibernowane, a ewentualne przebudzenie może nastąpić w marcu, kiedy rozwieje się już część niepewności, a NBP opublikuje kolejną projekcję PKB i inflacji.
  • Kluczowe przesłanie RPP pozostaje niezmienione – w obliczu podwyższonej niepewności regulacyjnej (rozwiązania ograniczające wzrost cen energii i żywności) i fiskalnej (potencjalne luzowanie dokonane przez nowy rząd) oraz jej wpływu na inflację, najbardziej wskazane jest utrzymanie niezmienionych stóp procentowych. Za takim rozwiązaniem przemawia też dokonane do tej pory luzowanie monetarne (obniżki łącznie o 100pb we wrześniu i październiku). Rada ocenia ponadto, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Zapowiada to wg nas stabilizację stóp w najbliższych miesiącach.
  • Komunikat po grudniowym posiedzeniu ma bardzo podobną wymowę do tego z listopada. Rada odnotowała w nim spadek inflacji w listopadzie i podkreśliła, że głównym motorem tego spadku była inflacja bazowa. Pomimo pozytywnej niespodzianki w danych o PKB za 3q23 RPP nadal ocenia, że dynamika aktywności w gospodarce pozostaje niska. Utrzymano ocenę pozytywnego wpływu aprecjacji złotego na inflację, jednak odnoszące się do tego zdanie zostało przeniesione do części komunikatu opisującej sytuację bieżącą i lekko zmodyfikowane. Obecnie Rada ocenia, że spójne z fundamentami umocnienie złotego sprzyja obniżaniu inflacji, a w listopadzie stosowała jeszcze tryb przypuszczający. Najpewniej RPP uznała, że efekty znaczącej aprecjacji kursu są już widoczne w procesach inflacyjnych. Nie odniosła się jednak do potencjalnie negatywnego wpływu umocnienia waluty na aktywność w sektorze eksportowym – temat ten był w przeszłości wielokrotnie poruszany przez prezesa NBP podczas konferencji prasowych.
  • Sądzimy, że najbliższe miesiące przyniosą stabilizację stóp procentowych. Ewentualne zmiany mogłyby nastąpić dopiero w marcu, kiedy ograniczona zostanie deklarowana przez Radę niepewność, znany będzie kształt polityki fiskalnej nowego rządu oraz rozwiązania regulacyjne, a NBP opublikuje nową projekcję PKB i inflacji. Naszym zdaniem prawdopodobieństwo kolejnych obniżek stóp rośnie, w miarę dalszej aprecjacji złotego.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl