Dziennik Ekonomiczny: Pożegnanie z celem

Pobierz raport

W TYM TYGODNIU W CENTRUM UWAGI:

  • W zeszłym tygodniu Wall Street zmierzała w kierunku nowych rekordów, wspierana przez spadek inflacji, który wzbudził nadzieje, że Fed jeszcze w tym roku będzie mógł rozpocząć obniżanie stóp procentowych. Indeks S&P 500 kontynuował tegoroczny rajd, napędzany przez najbardziej wpływowy sektor, czyli spółki technologiczne. W piątek rentowności 2-letnich obligacji USA spadły, natomiast rentowności 10-letnich obligacji były stabilne. Po wstępnych wynikach wyborów we Francji euro umocniło się, podobnie jak indeksy akcyjne (futures), na podstawie spekulacji, że pomimo zwycięstwa Zjednoczenia Narodowego trudno byłoby tej partii uzyskać większość absolutną w drugiej turze wyborów. Notowania złotego były w piątek stabilne (4,32 wobec euro i 4,03 wobec dolara). Niska zmienność charakteryzowała także krajowy rynek obligacji.
  • W tym tygodniu kluczowe globalnie będą dane z USA o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze pozarolniczym za maj (pt.), które poprzedzą informacja o popycie na pracę w kwietniu (raport JOLTS we wt.) i raport ADP za maj (śr.). Wśród publikacji ze strefy euro istotne będą dane o inflacji (wt.), które wskażą, czy pojawia się przestrzeń do dalszych obniżek stóp. W  krajowej gospodarce w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie NBP (śr.), gdzie ważniejsza od samej decyzji (powszechnie oczekiwany jest brak zmian parametrów polityki pieniężnej) będzie nowa projekcja inflacji, która może wpłynąć na oceny RPP i rynku co do dalszej ścieżki stóp. W regionie uwagę przyciągnie posiedzenie banku centralnego Rumunii (pt.) i oczekiwana pierwsza obniżka (o 25 pb).
  • Dane z amerykańskiego rynku pracy będą analizowane przede wszystkim pod kątem ich wpływu na politykę Fed. Cotygodniowe raporty dotyczące wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wskazują na pewne ochłodzenie na rynku pracy. Na podstawie najwyższej od końca 2021 liczby bezrobotnych oczekuje się wyhamowania wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem (kons.: 185 tys. vs 272 tys. w maju). Przewiduje się również, że wzrost wynagrodzeń w czerwcu spowolni do 3,9% r/r z 4,1% r/r, a stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 4,0%. Niższy niż przewidywano wzrost wynagrodzeń lub inne oznaki osłabienia popytu na pracę mogą zwiększyć oczekiwania na szybsze obniżki stóp procentowych przez Fed. O kwestiach, nad którymi dyskutowali członkowie FOMC, przeczytamy w minutes Fed (śr.).
  • Oczekiwania wobec czerwcowych publikacji inflacji CPI dla Niemiec (dziś) oraz strefy euro (wt.) wskazują, że po chwilowym wzroście w maju, czynniki dezinflacyjne ponownie przeważą i w czerwcu inflacja spadnie odpowiednio do 2,3% r/r i 2,5% r/r. W czerwcowej projekcji EBC podniósł prognozy inflacji, jednak każde pozytywne zaskoczenie inflacyjne może skłaniać decydentów do więcej niż jeszcze jednej obniżki stóp w tym roku.
  • Koniec tygodnia będzie obfitował w publikacje danych o wynikach sektora przemysłowego i detalicznego. Poznamy produkcję w przemyśle niemieckim oraz węgierskim (pt.), wobec obydwu publikacji oczekuje się nieznacznie lepszych wyników niż miesiąc wcześniej. Sprzedaż detaliczna (pt.) również powinna wykazać poprawę, zarówno w strefie euro, jak i na Węgrzech.
  • Od dziś do środy trwać będzie coroczne sympozjum EBC w Sintrze, w tym roku pod hasłem „Polityka pieniężna w erze transformacji”. Wypowiadać się będą m.in. ekonomiści i decydenci EBC, a daniem głównym będzie wtorkowy panel z udziałem Prezesów EBC Ch.Lagarde, Fedu J.Powella i Banku Brazylii R.Campos Neto. Wśród poruszanych tematów będzie m.in. powiązanie inflacji i szoków geopolitycznych, produktywność europejskiej gospodarki czy równowagowa stopa procentowa.
  • W niedzielę we Francji odbędzie się druga tura wyborów parlamentarnych, która rozstrzygnie o skali zwycięstwa Zjednoczenia Narodowego i możliwości stworzenia przez tę partię samodzielnego rządu większościowego (więcej w przeglądzie wydarzeń). Istotnym dniem będzie czwartek 4 lipca – w USA wypada wtedy Dzień Niepodległości (dzień wolny na rynkach finansowych), a w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne, które najprawdopodobniej pozwolą przejąć władzę Partii Pracy z rąk Konserwatystów.
  • W tym tygodniu istotnym tematem w regionie EŚW będzie polityka monetarna. Decyzja RPP (śr.) prawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem, ponieważ członkowie Rady deklarują brak gotowości do zmiany stóp procentowych. Dyskusje na temat ewentualnych obniżek niektórzy z nich dopuszczają dopiero w 2h25. Inflacja CPI pozostaje w dopuszczalnym przedziale odchyleń od celu NBP, ale argumentami za utrzymaniem stóp na dotychczasowym poziomie są podwyższona inflacja bazowa, silny wzrost płac oraz częściowe odmrożenie cen energii. Wraz z komunikatem poznamy najważniejsze parametry projekcji inflacji i PKB, która naszym zdaniem powinna wskazać na niższą niż zakładano w marcu ścieżkę inflacji, przy zbliżonej ścieżce PKB. Dzień po decyzji odbędzie się konferencja prasowa Prezesa A.Glapińskiego.
  • Bank centralny Rumunii prawdopodobnie dokona pierwszej obniżki w tym cyklu (pt.). Wcześniej początek obniżek zapowiadano na maj, lecz bankierzy zdecydowali, by poczekać na kolejny odczyt inflacji, który przyniósł lepszy od prognoz wynik na poziomie 5,1% r/r. Oczekujemy, podobnie jak rynek, obniżki stóp o 25 pb, do 6,75%.
  • Spodziewamy się, że PMI w krajowym przemyśle w czerwcu nieznacznie spadł, do 44,9 pkt. z 45,0 pkt. w maju, przy czym skala tego spadku była w Polsce mniejsza niż w strefie euro. Warto zaznaczyć, że wskaźniki koniunktury GUS dla przemysłu w czerwcu również się pogorszyły.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • FRA: Według sondażowych wyników pierwszej tury wyborów parlamentarnych Zjednoczenie Narodowe uzyskało 33-34,2% głosów, lewicowy Nowy Front Ludowy 28,1-29,6%, koalicja partii centrowych Renessaince prezydenta E.Macrona 20,7-22,4%, a Republikanie i inne partie prawicowe ok. 10%. Według wstępnych szacunków w wyborach, których druga tura odbędzie się w następną niedzielę, partia prezydencka może liczyć na 60-125 mandatów, Nowy Front Ludowy na 120-200, a zwycięskie Zjednoczenie Narodowe na 230 – 305, przy absolutnej większości wymagającej uzyskania 289 mandatów. Wynik Zjednoczenia Narodowego prawdopodobnie byłby tym samym lepszy niż w ostatnich wyborach europejskich (31,4%), choć słabszy niż wskazywały ostatnie sondaże (ok. 36%), przy najwyższej od 1997 frekwencji (67,7%). Wybory parlamentarne we Francji odbywają się w 577 okręgach jednomandatowych, a do rozstrzygnięcia w wielu okręgach konieczna będzie druga tura, w której często udział będzie brać trzech kandydatów. Sprawia to, że przewidywanie wyników obarczone jest wysoką niepewnością, m.in. ze względu na transfer poparcia innym kandydatom w poszczególnych okręgach (m.in. partie E.Macrona i Nowy Front Ludowy zapowiedziały, że w okręgach, w których ich kandydaci zajęli 3 miejsce, zrezygnują z udziału w II turze, aby zjednoczyć siły przeciwko Zjednoczeniu Narodowemu). Jeśli partii M. Le Pen udałoby się uzyskać większość absolutną, premierem ma zostać J.Bardella, a partia chce zacząć realizować obarczony istotną niepewnością program (m.in. odwrócenie reformy emerytalnej, zaostrzenie polityki migracyjnej, wzrost wydatków społecznych, obniżki podatków).
  • POL: Inflacja CPI w czerwcu minimalnie wzrosła, do 2,6% r/r z 2,5% r/r w maju, zgodnie z naszą prognozą i powyżej konsensusu wskazującego na stabilizację na poziomie 2,5% r/r. Po raz pierwszy od 4 miesięcy inflacja CPI nieznacznie przekroczyła cel 2,5%, a jednocześnie ostatni raz w tym roku (wg naszej prognozy pozostała w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu. Poziom cen w czerwcu wzrósł o 0,1% m/m, głównie za sprawą mocnego (jak na czerwiec) wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,7% m/m), przy spadku cen paliw (-2,8% m/m). Szacujemy na bazie wstępnych danych, że inflacja bazowa w czerwcu spadła do 3,7% r/r z 3,8% r/r w maju. Dane inflacyjne za czerwiec nie powinny wpłynąć na RPP, która przyjęła konserwatywną postawę. Przymiarki do wznowienia obniżek stóp zaczną się wg nas dopiero w trakcie 1h25, a pierwsza obniżka nastąpi w 2h25. Jednocześnie warto zauważyć, że w porównaniu z marcową projekcją NBP faktyczna inflacja CPI w 2q24 była niższa o 0,9pp, a inflacja bazowa o 0,6pp, co oznacza przesunięcie w dół punktu startowego nowej projekcji (jej główne wskazania poznamy w środę). Więcej w Makro Flash: Pożegnanie z celem inflacyjnym.
  • POL: Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej. Taryfa na 2h24 oraz cały 2025 została zatwierdzona na poziomie 622,80 zł/MWh, co oznacza spadek o 15,8% względem taryfy (teoretycznie) obowiązującej w 1h24. Jednocześnie, nowe taryfy nie przełożą się na rachunki gospodarstw domowych w 2h24 ze względu na obowiązywanie ceny maksymalnej za sprzedaż energii elektrycznej na poziomie 500 zł/MWh. Decyzja będzie miała znaczenie przede wszystkim dla rekompensat wobec spółek obrotu. URE potrzymał szacunki mówiące o wzroście rachunku za energię elektryczną w 2h24 o 27,5 PLN miesięcznie. Decyzja nie wpływa na naszą prognozę inflacji. Zakładamy że w lipcu przekroczy ona poziom 4% r/r, a na koniec 2024 będzie na poziomie 5% r/r.
  • USA: Inflacja PCE obniżyła się w maju do 2,6% r/r z 2,7% r/r w kwietniu. Inflacja bazowa PCE również spadła, do 2,6% r/r z 2,8% r/r w kwietniu. Odczyty były zgodne z oczekiwaniami, również w przypadku zmian m/m. Spadek presji cenowej jest również widoczny w przypadku inflacji CPI, PPI, a także w ankietach PMI. Takie dane przygotowują grunt dla gołębiej retoryki Fedu. Pokazują, że działania banku centralnego przynoszą efekty, a „miękkie lądowanie” gospodarki przy równoczesnym zwalczeniu inflacji jest nadal możliwe. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo, że Fed w tym roku dokona dwóch obniżek, co byłoby zgodne z naszymi prognozami.
  • USA: Dochody Amerykanów w maju wzrosły powyżej oczekiwań, o 0,5% m/m (kons.: 0,4% m/m), zaś wydatki, zgodnie z oczekiwaniami, wzrosły o 0,3% m/m (obie miary w ujęciu nominalnym). W ujęciu rocznym wzrost dochodów wyniósł 4,6%, zaś wydatków 2,4%. Stabilnie rosnące wydatki i dochody łagodzą obawy o kondycję amerykańskich konsumentów.
  • USA: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan spadł w czerwcu do 68,2 pkt. z 69,1 pkt. w maju, podczas gdy wstępne szacunki wskazywały na spadek do 65,6 pkt. (rewizja w górę). Nastroje konsumentów poprawiły się pod koniec miesiąca, co jest związane z lepszymi perspektywami gospodarczymi i spodziewanym obniżeniem stóp procentowych. Oczekiwania inflacyjne na nadchodzące 5 lat obniżyły się do 3,0% z 3,1% w maju. Niewielkie oznaki ochłodzenia rynku pracy również są widoczne, ze wzrostem liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Mimo tego, wskaźnik oczekiwań konsumentów wzrósł w tym miesiącu, podczas gdy ocena bieżącej sytuacji pogorszyła się.
  • POL: NBP przeprowadził rewizję bilansu płatniczego. Nadwyżka na rachunku bieżącym po 1q24 wyniosła 4,66 mld EUR, względem 2,58 mld EUR przed rewizją. Eksport w 1q24 wzrósł o 1,0 mld EUR (1,2%), a import o 0,58 mld EUR (0,7%) względem wstępnych danych.
  • POL: Minister rozwoju i technologii K.Paszyk powiedział, że program „Kredyt mieszkaniowy #naStart” może zostać uruchomiony od początku 2025, a jego koszt może wynieść w ciągu pięciu lat 10-11 mld PLN, co pozwoli na wsparcie ok. 175 tys. kredytów.
  • HUN: Ceny producentów na Węgrzech w maju spadły o 0,2% r/r (wobec spadku o 2,0% r/r w kwietniu), zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2%. W szczególności w przetwórstwie przemysłowym (60% udziału w krajowej produkcji) ceny wzrosły o 0,8% r/r, zaś w sektorze energetycznym (38,6% udziału) spadły o 13% r/r.
  • CZE: Zgodnie ze zrewidowanymi danymi wzrost PKB w Czechach w 1q24 wyniósł 0,3% r/r oraz 0,2% q/q, wobec wcześniejszego szacunku, który wskazywał na wzrost PKB w 1q24 o 0,2% r/r oraz 0,3% q/q.
  • CZE: Podaż pieniądza M3 w maju wzrosła o 6,2% r/r wobec wzrostu o 6,8% r/r w kwietniu. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,8%.
  • GER: Stopa bezrobocia w Niemczech w maju zgodnie z oczekiwaniami wzrosła do 6,0% (sa) z 5,9% w maju, tym samym osiągając najwyższy poziom od 3 lat. Jednocześnie zatrudnienie wzrosło o 0,3% r/r. W ujęciu miesięcznym zatrudnienie nie zmieniło się (sa), zaś według surowych danych wzrosło o 0,1% (nsa).