Makro Flash: Pożegnanie z celem inflacyjnym

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w czerwcu minimalnie wzrosła do 2,6% r/r z 2,5% r/r w maju, zgodnie z naszą prognozą i powyżej konsensusu wskazującego na stabilizację na poziomie 2,5%. Był to pierwszy od 4 miesięcy wynik, kiedy inflacja CPI nieznacznie przekroczyła cel 2,5%, a jednocześnie ostatni w tym roku (wg naszej prognozy), gdy pozostaje w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu. Poziom cen w czerwcu wzrósł o 0,1% m/m, głównie za sprawą mocnego (jak na czerwiec) wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych przy spadku cen paliw.
  • Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7% m/m, zdecydowanie silniej od wzorca sezonowego, co może być opóźnionym efektem eliminacji zerowej stawki VAT od kwietnia. Oczekujemy stopniowego wzrostu rocznej dynamiki cen żywności z 2,5% r/r obecnie do blisko 4% r/r na koniec 2024.
  • Ceny nośników energii w czerwcu spadły o 0,1% m/m, prawdopodobnie za sprawą kolejnego spadku cen opału stałego (choć dane z cenników sugerowały początek wzrostów). Istotny wzrost w tej kategorii będzie miał miejsce od lipca, kiedy ceny prądu, gazu i ciepła zostaną „odmrożone”. Szacujemy, że ceny nośników energii wzrosną w lipcu o ok. 15%, co podbije roczną inflację CPI o ok. 1,8pp. Znamy już skalę podwyżki rachunków za gaz (wg URE o ok. 20%), ale niepewność dotyczy jeszcze cen energii elektrycznej i ciepła.
  • Szacujemy na bazie wstępnych danych CPI, że inflacja bazowa w czerwcu spadła do 3,7% r/r z 3,8% r/r w maju. Szacowany przez nas impet (wyrównana sezonowo zmiana % m/m) nieznacznie przyspieszył, ale zannualizowana inflacja bazowa spadła poniżej 4% r/r i pozostaje w lekkim trendzie spadkowym. Wskazuje to na osłabienie natężenia fundamentalnej presji inflacyjnej. Oczekujemy, że w dalszej części roku trend spadkowy zatrzyma się, a nawet nieznacznie się odwróci, wraz z odbudową popytu konsumpcyjnego.
  • W świetle naszych prognoz czerwiec zakończył kilkumiesięczny okres utrzymywania się inflacji CPI w przedziale dopuszczalnych odchyleń od celu. Ponowny i trwały powrót inflacji CPI do celu przewidujemy w 4q25. Dane inflacyjne za czerwiec nie powinny wpłynąć na RPP, która przyjęła konserwatywną postawę. Przymiarki do wznowienia obniżek stóp zaczną się wg nas dopiero w trakcie 1h25, a pierwsza obniżka nastąpi w 2h25. Jednocześnie warto zauważyć, że w porównaniu z marcową projekcją NBP faktyczna inflacja CPI w 2q24 była niższa o 0,9pp, a inflacja bazowa o 0,6pp. Redukcja niepewności dotyczącej cen energii, dalsza ogólna dezinflacja, obniżki stóp za granicą przemawiają za dostrajającą obniżką stóp NBP, ale RPP pozostaje nieugięta.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl