Dziennik Ekonomiczny: Niepewność i czynniki ryzyka są wszędzie

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Na amerykańskich giełdach obserwowaliśmy wczoraj ciąg dalszy przeceny, napędzanej przez spadki cen akcji spółek technologicznych. Tym samym od rekordu z 19 lutego indeks Nasdaq spadł o prawie 10%, ocierając się o korektę, a indeks S&P500 znalazł się najniżej od listopada 2024. Odroczenie przez D.Trumpa wejścia w życie ceł na samochody oraz zwolnienie części kanadyjskich i meksykańskich towarów z nowych ceł nie uspokoiło rynków, które wskazują na niepewność geopolityczną oraz obawiają się braku spójności działań administracji USA. Zmienność rentowności Treasuries pozostaje ograniczona, w kontraście do zmienności wycen obligacji europejskich, szczególnie niemieckich Bundów. Euro wczoraj nadal umacniało się wobec dolara, szczególnie po „jastrzębiej obniżce” stóp przez EBC i sugestii Ch.Lagarde, że cykl luzowania polityki pieniężnej zbliża się ku końcowi. Złoty nieznacznie osłabił się wobec euro, a rentowności krajowych obligacji wzrosły, śladem niemieckiego Bunda.
  • Centralnym punktem w dzisiejszym kalendarzu jest raport NFP z amerykańskiego rynku pracy za luty. Oczekujemy wzrostu zatrudnienia o 184 tys. (kons.: 158 tys.) wobec 143 tys. w styczniu. Napływające w ciągu tygodnia dane miały mieszany wydźwięk – raport ADP dotyczący sektora prywatnego wyraźnie rozczarował, podobnie jak wzrost planowanych zwolnień wg Challengera. Z drugiej strony, usługowy ISM wskazał na najsilniejszy wzrost zatrudnienia w usługach od 2021, a liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła. My pozostajemy optymistami, uważamy też, że cięcia etatów w administracji nie powinny być jeszcze widoczne w danych, choć oczywiście generują podwyższone ryzyko. Innym czynnikiem ryzyka mogą być warunki pogodowe. Stopa bezrobocia w lutym powinna pozostać na poziomie 4,0%, a dynamika płac wzrosnąć do 4,2% r/r z 4,1% r/r. Utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy mogłaby dać przestrzeń Fed do wydłużania okresu pauzowania.
  • Dziś wypowiadać się będą przedstawiciele banków centralnych – z Fedu in. prezes J.Powell, M.Bowman, A.Kugler, a z EBC prezes Ch.Lagarde i J.Nagel (Bundesbank). Poza tym dziś poznamy kolejne szacunki PKB za 4q24 w UE.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • EUR: Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe o 25pb – stopa depozytowa wynosi teraz 2,50%, a refinansowa 2,65%. Decyzja została podjęta przez szeroki konsensus – nikt się jej nie sprzeciwił, chociaż szef Banku Austrii, R.Holzmann, wstrzymał się od głosu. Ogłaszając decyzję EBC ocenił, że proces dezinflacji przebiega zgodnie z planem. Drugą istotną kwestią, na którą EBC zwrócił uwagę, jest obserwacja, że po dokonanych do tej pory obniżkach stóp polityka pieniężna staje się zauważalnie mniej restrykcyjna. Zmiana w treści komunikatu sugeruje, że poziom stóp procentowych zbliża się do poziomu neutralnego, co można interpretować jako mniejszą przestrzeń do kolejnych obniżek. Więcej w Makro Flashu: „Czujny i zwinny jak EBC”.
  • USA:Trump zwolnił (do 2 kwietnia) meksykańskie i kanadyjskie towary objęte umową handlową USMCA z nowych 25% ceł, ograniczając ich dotkliwość. W takich warunkach obecnie nadal ok. 60% kanadyjskiego i ok. 50% meksykańskiego eksportu pozostaje objęte nowymi cłami. Największe od około 100 lat podwyżki ceł zostały więc częściowo wycofane w ciągu 48 godzin od ich wprowadzenia.  Prezydent USA stwierdził, że obecne wyłączenie z nowych taryf na samochody jest tylko tymczasowe i nie zamierza zawieszać ich ponownie w następnym miesiącu. Jednocześnie rząd Kanady zdecydował się opóźnić wprowadzenie drugiej transzy ceł na USA także do 2 kwietnia.
  • USA: Liczba ogłoszonych planów zwolnień przez amerykańskie firmy wg raportu Challengera w lutym wyniosła 172 tys. etatów, co jest najwyższą wartością od lipca 2020 i oznacza wzrost o ponad 100% r/r. W ujęciu skumulowanym, od początku roku, pracodawcy planują największą liczbę zwolnień od 2009. W raporcie wskazano, że zapowiadane zwolnienia dotyczą przede wszystkim sektora rządowego (62000 etatów wobec 151(!) w lutym 2024), a w dalszej kolejności handlu detalicznego i sektora technologicznego. Wśród przyczyn zwolnień w raporcie wymieniono m.in. działania DOGE, anulowanie szeregu kontraktów publicznych, obawy przed wojnami handlowymi oraz upadłości firm.
  • USA: Deficyt w handlu towarami i usługami w styczniu pogłębił się do 131,4 mld USD (wszystkie dane odsezonowane) z 98,1 mld USD w grudniu, do czego przyczynił się gwałtowny wzrost importu (10% m/m), związany z przezornościowym gromadzeniem zapasów przed wejściem w życie wysokich ceł. Import towarów wzrósł o 36,2 mld USD m/m, z czego import materiałów zaopatrzeniowych dla przemysłu wzrósł o 23,1 mld USD (przede wszystkim w sektorze metalowym), leków o 5,2 mld USD i komputerów o 3,0 mld USD. Import usług nie zmienił się istotnie, podobnie jak poziom eksportu. Można zakładać, że w lutym, ostatnim miesiącu przed podwyższeniem ceł o 25% na Kanadę i Meksyk, skala importu przezornościowego była jeszcze większa. Wysoki import, obniżający wzrost PKB, stanowi czynnik ryzyka dla wyników amerykańskiej gospodarki w 1q25.
  • EUR: Sprzedaż detaliczna w styczniu spadła o 0,3% m/m, głównie za sprawą dóbr nieżywnościowych (-0,7% m/m) i paliw (-0,3% m/m), przy wzroście sprzedaży żywności (-0,6% m/m). W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,5% r/r. Począwszy od października 2024 obserwujemy jednak kurczenie się poziomu sprzedaży, mimo rosnących w tym czasie realnych dochodów ludności i rekordowo niskiego bezrobocia. Dane sugerują więc, że konsumpcja odnotowała słaby start w 1q25, co wpisuje się w oczekiwania niemrawego ożywienia gospodarczego. Według danych Eurostatu (jest to inna definicja niż dane krajowe) sprzedaż detaliczna w Polsce w styczniu wzrosła o 1,2% r/r.
  • USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu wyniosła 221 tys., o 21 tys. mniej niż we wcześniejszym tygodniu, co było wynikiem lepszym od oczekiwań (kons.: 235 tys.). Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 1,897 mln i od początku listopada pozostaje na relatywnie stabilnym poziomie.
  • USA: Członek Zarządu Fed Ch.Waller powiedział, że nie poparłby decyzji o obniżce stóp w marcu, ale widzi przestrzeń na jeszcze dwa lub trzy cięcia stóp na przestrzeni roku. Powtórzył, że wpływ ceł na inflację może być niepomijalny. Szef Fedu z Atlanty, R.Bostic, ocenił, że może być potrzebne kilka miesięcy by ocenić, jak działania prezydenta D.Trumpa wpływają na gospodarkę. To sugeruje powściągliwość Fed w kontynuacji obniżek stóp przynajmniej do późnej wiosny/lata.
  • EUR: Na szczycie UE przywódcy państw członkowskich poparli plany zwiększenia wydatków na obronność i dalszego wsparcia Ukrainy. Konkluzje w sprawie wydatków na obronność poparły wszystkie państwa UE, a wsparcie Ukrainy 26 z nich (wyjątkiem były Węgry). Liderzy UE przyjęli pięciopunktowy plan KE oraz zaapelowali do Komisji o wskazanie propozycji dodatkowych źródeł finansowania zbrojeń. W czasie szczytu poparto też podjęcie prac nad uproszczeniem procedur zamówień publicznych oraz rozmawiano o kwestii rozszerzenia francuskiego parasola nuklearnego na całą Europę.
  • GER: Zamówienia fabryczne w styczniu spadły o 7,0% m/m po tym, jak w grudniu wzrosły o 5,9% m/m (rewizja w dół z 6,9% m/m). Spadek, choć przewidywany, był zdecydowanie głębszy od prognoz. Zamówienia krajowe spadły o 13,2% m/m, a zagraniczne o 2,3% m/m. Zamówienia po wykluczeniu dużych jednorazowych zleceń obniżyły się o 2,7% m/m. Do spadków przyczyniły się przede wszystkim niższe zamówienia dla przemysłu maszynowego i elektronicznego.
  • HUN: Produkcja przemysłowa w styczniu obniżyła się o 3,9% r/r, przy czym największy wpływ na spadek aktywności miała produkcja sprzętu transportowego, urządzeń elektrycznych oraz produktów spożywczych. Spadek produkcji w przypadku pierwszych dwóch kategorii jest szczególnie niepokojący, biorąc pod uwagę niską bazę z roku ubiegłego oraz ujemną dynamikę utrzymującą się przez większą część 2024. Z kolei wzrost produkcji odnotowano w przypadku produktów komputerowych, elektronicznych i optycznych. Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 4,7% r/r, co stanowiło najszybsze tempo od maja 2022, oraz o 2,2% (sa) w porównaniu do grudnia. Przyspieszenie sprzedaży detalicznej po stagnacji w styczniu było wynikiem wzrostu we wszystkich trzech głównych kategoriach: sprzedaż żywności wzrosła o 4,7% r/r, sprzedaż artykułów nieżywnościowych o 5,6% r/r, a paliw samochodowych o 1,9% r/r. Silny wzrost w styczniu może stanowić tymczasowe odbicie po słabym grudniu, biorąc pod uwagę spowolnienie wzrostu wynagrodzeń realnych. Na początku roku wydatki były prawdopodobnie wspierane przez dochody odsetkowe od detalicznych papierów skarbowych, które, według ministra gospodarki M.Nagy'ego, w 2025 wyniosą 1,7 bln HUF a ich wypłata będzie skoncentrowana w 1q25.
  • ROM: Wzrost sprzedaży detalicznej w styczniu wyhamował do 3,2% r/r z 7,8% r/r w grudniu, kontynuując spowolnienie po lokalnym szczycie dynamiki we wrześniu i październiku 2024. Głównym powodem hamowania jest prawdopodobnie pogorszenie nastrojów konsumentów w związku ze znaczną niepewnością polityczną (związaną z wyborami prezydenckimi) oraz ekonomiczną w Rumunii.
  • TUR: Bank centralny obniżył stopę bazową o 250pb do 42,5%, kontynuując rozpoczęty w grudniu 2024 cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Bank w komunikacie podkreśla spadek presji inflacyjnej, w tym w szczególności w usługach. Polityka pieniężna w ocenie banku pozostaje restrykcyjna, wzmacniana przez ograniczony popyt krajowy, realną aprecjację liry i poprawę oczekiwań inflacyjnych, a w przyszłości wsparciem ma być też koordynacja z polityką fiskalną. W kolejnych miesiącach oczekujemy kontynuacji cyklu obniżek stóp procentowych.
  • POL: Polska zakontraktowała umowy na ponad 75 mld PLN z KPO, z czego prawie 48 mld PLN z części dotacyjnej (43% alokacji). W lipcu MRFiPR liczy na wypłatę czwartej i piątej transzy KPO w wysokości ok. 7 mld EUR. W połowie roku ministerstwo chce być gotowe z wysłaniem szóstej transzy o płatność, a pod koniec roku siódmej.
  • POL: Ministerstwo Finansów poinformowało, że aktualny plan pracy Rady Ministrów nie przewiduje działań mających na celu zmianę progu dochodowego PIT (aktualnie 120 tys. PLN).

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.