Dziennik Ekonomiczny: Dobry początek 3q24

Pobierz raport

DZIŚ W CENTRUM UWAGI:

  • Wczoraj na globalnych rynkach panował spokój w oczekiwaniu na dzisiejsze wystąpienie prezesa J.Powella. Zgodne z oczekiwaniami dane o koniunkturze w strefie euro i USA nie wpłynęły znacząco na notowania rynkowe. Dolar lekko umocnił się względem euro a rentowności obligacji na rynkach bazowych nieznacznie rosły. Podobne tendencje obserwowaliśmy na polskim rynku długu. Złoty pozostawał względnie stabilny, kurs EURPLN oscylował wokół 4,28, natomiast USDPLN minimalnie osłabił się do zyskującego na wartości dolara i pod koniec dnia zbliżał się 3,86.
  • Rynkowa uwaga będzie dziś skupiona na wystąpieniu prezesa Fed w Jackson Hole. W kraju poznamy dynamikę agregatu pieniądza M3.
  • Oczekujemy, podobnie jak konsensus, utrzymania rocznego wzrostu podaży pieniądza M3 na poziomie 8,4% r/r. Prawdopodobnie nadal będziemy obserwowali wzrost dynamiki gotówki w obiegu. Mamy natomiast nadzieję na poprawę w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw, w którym ostatnio trwa zastój.
  • Ponadto, z USA poznamy dane o sprzedaży nowych domów - prognozuje się nieznaczny wzrost ich sprzedaży w lipcu. Wysokie koszty kredytów wciąż wywierają presję na sektor nieruchomości, co działa ograniczająco na podaż domów.
  • W regionie poznamy bezrobocie z Węgier, które prawdopodobnie, wbrew sezonowości, wzrośnie w wyniku słabej aktywności gospodarczej, która generuje problemy na rynku pracy.

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

  • POL: Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 4,4% r/r, podobnie jak w czerwcu. Wzrost sprzedaży napędzany jest nadal dynamicznymi podwyżkami płac przy jednoczesnej odbudowie oszczędności. Konsumenci w większym stopniu przerzucają swoje wydatki z towarów (ujętych w miesięcznej statystyce) na usługi (słabsze pokrycie przez statystykę publiczną). W kolejnych miesiącach skala akumulacji oszczędności powinna słabnąć, wraz z niższą realną dynamiką wynagrodzeń, a dzięki wygładzaniu sprzedaż detaliczna powinna rosnąć w zbliżonym tempie, co dotychczas. Więcej w Makro Flashu: Konsumenci oszczędzają i preferują usługi nad towary.
  • POL: Produkcja budowlano-montażowa w lipcu spadła o 1,4% r/r (zgodnie z oczekiwaniami: PKOe: -0,8% r/r, kons. -2,5% r/r) po spadku o 8,9% r/r w czerwcu. Wsparciem dla lipcowych wyników była korzystna liczba dni roboczych. Sektor wciąż zmaga się jednak z wyzwaniami wynikającymi z okresu przejściowego między perspektywami unijnymi, co przekłada się na tymczasowe ograniczenie apetytu inwestycyjnego firm prywatnych. Jednakże, uruchomienie projektów w ramach KPO może odwrócić tę tendencję, prowadząc do znacznego wzrostu aktywności w sektorze. Może się to również wiązać z kumulacją projektów oraz potencjalnymi ograniczeniami po stronie podaży. W sektorze mieszkaniowym dostrzegamy pewne ożywienie po stronie pozwoleń na budowę przy stagnacji rozpoczętych budów.
  • POL: W sierpniu pogorszyły się bieżące nastroje konsumenckie (wskaźnik spadł o 1,9 pkt.), ale poprawiły się oceny dotyczące przyszłości (+1,3 pkt.). Gorzej niż w lipcu oceniane są bieżące możliwości dokonywania ważnych zakupów, sytuacja finansowa gospodarstw domowych i ekonomiczna kraju. Lepiej konsumenci oceniają perspektywy swojej sytuacji finansowej i możliwości oszczędzania. Źródłem optymizmu jest spadek oczekiwań inflacyjnych. Zarówno bieżący, jak i wyprzedzający wskaźnik koniunktury kształtują się powyżej poziomów sprzed roku.
  • POL: W sierpniu wskaźniki koniunktury wskazują na ogólną stabilizację nastrojów w gospodarce na poziomie niższym od długookresowej średniej. Wyjątkiem jest handel detaliczny, gdzie oceny są wyższe od historycznej średniej. Pozytywnie wyróżnia się też sytuacja w handlu hurtowym i działalności finansowej. Najbardziej pesymistyczne oceny formułują wciąż podmioty z sekcji przetwórstwo przemysłowe, ale tu też poprawa jest ostatnio największa.
  • EUR: Wzrost płac negocjowanych w 2q24 spowolnił do 3,6% r/r z 4,7% r/r w 1q24. Dane były zgodne z oczekiwaniami i powinny przypieczętować konsensus w EBC dotyczący obniżki na posiedzeniu 12 września.
  • EUR: Minutes z ostatniego posiedzenia EBC sygnalizują, że większość członków Rady Prezesów uznała wrzesień za odpowiedni moment do przeglądu swojego stanowiska w sprawie stóp procentowych, choć zobowiązali się do zachowania otwartości w świetle utrzymującego się ryzyka dla perspektyw inflacji.
  • EUR: Rehn (EBC, Bank Finlandii) ocenił, że ryzyka dla gospodarki strefy euro wzmacniają argumenty za obniżką stóp procentowych w przyszłym miesiącu. Powtórzył, że droga powrotu inflacji do celu 2% do końca 2025 będzie wyboista, choć podkreślił, że nastąpił znaczny postęp od szczytu 10,6% w 2022.
  • GER: Wskaźnik PMI dla przemysłu w sierpniu spadł do 42,1 pkt. z 43,5 pkt., co wskazuje na pogłębienie się recesji w przemyśle. Wskaźnik koniunktury w usługach obniżył się natomiast do 51,4 pkt. z 52,3pkt miesiąc wcześniej. Sektor produkcyjny odnotował znaczący spadek produkcji, podczas gdy wzrost aktywności w sektorze usług spowolnił do najniższego poziomu od marca. Nowe zamówienia, zwłaszcza eksportowe, nadal spadają, co wskazuje na słabnący popyt. Zatrudnienie obniżało się najszybciej od czterech lat, odzwierciedlając pesymizm firm wobec perspektyw gospodarczych. Pomimo spadających kosztów półproduktów i materiałów, inflacja cen wyrobów gotowych przyspieszyła do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy, co sugeruje, że firmy zaczęły przenosić wyższe koszty na klientów. Ogólne perspektywy dla niemieckiej gospodarki pozostają niepewne, a wzrost ryzyka recesji staje się coraz bardziej prawdopodobny.
  • EUR: Przemysłowy wskaźnik PMI w sierpniu spadł nieznacznie, do 45,6 pkt. z 45,8 pkt., i był bliski oczekiwaniom. Wskaźnik koniunktury dla usług wzrósł natomiast do 53,3 pkt. z 51,9pkt miesiąc wcześniej. Wyniki wskazują na umiarkowany wzrost aktywności gospodarczej w sektorze prywatnym, szczególnie w usługach, które odnotowały największy wzrost od czterech miesięcy. Z kolei sektor produkcyjny nadal pozostaje w recesji, a nowe zamówienia spadają trzeci miesiąc z rzędu. Wzrost aktywności gospodarczej w dużej mierze napędzała Francja, podczas gdy w Niemczech odnotowano jej spadek. Pomimo pewnych pozytywnych sygnałów, raport sugeruje, że ogólne perspektywy gospodarcze są nadal niepewne.
  • USA: Indeks PMI w przemyśle spadł w sierpniu do 48 pkt. z 49,6 pkt. w lipcu a koniunktura okazała się gorsza niż oczekiwano. Aktywność produkcyjna skurczyła się na początku sierpnia w najszybszym tempie od początku roku w związku z dalszym spadkiem produkcji, zamówień i zatrudnienia w fabrykach. W badaniu widać też słabnącą presję cenową. Jednocześnie PMI w usługach przewyższył oczekiwania rosnąc do 55,2 pkt. z 55 pkt. w lipcu.
  • USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wyniosła 232 tys. wobec 228 tys. poprzednio i była zgodna z oczekiwaniami. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku w tygodniu, który skończył się 10 sierpnia wyniosła 1,863 mln (niemal bez zmian wobec poprzedniego tygodnia, kiedy wyniosła 1,859 mln). Dane sygnalizują utrzymanie stabilnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy i powinny być neutralne dla Fed.
  • USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w lipcu wzrosła o 1,3% m/m i wyniosła 3,95 mln. Był to pierwszy wzrost sprzedaży od 5 miesięcy, ale bardzo skromny jak na lipiec (najniższy od lipca 2010). Dane były zgodne z oczekiwaniami i wskazują na utrzymującą się stagnację na rynku nieruchomości.
  • EUR: W sierpniu 2024 wskaźnik zaufania konsumentów lekko spadł (o 0,4 pp) do poziomu -13,4 pkt., co oznacza, że nadal jest poniżej średniej długoterminowej.
  • POL: Kotecki (RPP) stwierdził, że widzi przestrzeń w Radzie do dyskusji nad obniżkami stóp procentowych w 1q25. Zaznaczył, że w bieżącym roku nie ma miejsca by taka dyskusja mogła się odbyć. Dodał również, że wg bieżących danych NBP w 2024 nie wypracuje zysku, który mógłby przekazać do skarbu państwa.
  • POL: Na lipcowym posiedzeniu członkowie RPP oceniali, że nie ma potrzeby wzrostu stóp procentowych w reakcji na przewidywany w najbliższych kwartałach wzrost inflacji o charakterze szoku podażowego. Wskazywano, że w tych okolicznościach dla perspektyw średniookresowych istotne jest to, jak prognozowany wzrost inflacji wpłynie na oczekiwania inflacyjne i dynamikę wynagrodzeń, a także jak kształtować się będzie skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji i oszczędzania.