Dziennik Rynkowy: Złoty odrabia straty z I połowy września.

  • Rynek stopy procentowej - Dezinflacja w Europie może zatrzymać wzrosty rentowności obligacji
  • Rynek walutowy - Kurs EUR/PLN naruszył poziom 4,60

Rynek walutowy i stopy procentowej

W zeszłym tygodniu złoty się umocnił co sprowadziło kursy EUR/PLN i USD/PLN w pobliże poziomów odpowiednio 4,60 oraz 4,32 przy utrzymaniu się kursu EUR/USD w pobliżu 1,0650.

Decydujący wpływ na aprecjację złotego miało werbalne wsparcie ze strony prezesa NBP, który zakomunikował w środę zawężającą się przestrzeń do dalszych obniżek stóp. Ta wypowiedź wywołała spadek oczekiwań rynkowych co do skali łagodzenia pieniężnego w tym roku na czym skorzystała polska waluta odrabiając część strat z poprzednich dwóch tygodni. Umocnienie złotego nie zdołała wyhamować wyrażona w najnowszych projekcjach FOMC jeszcze bardziej jastrzębia postawa Fed, która przyczyniła się do aprecjacji dolara na szerokim rynku oraz testu istotnego wsparcia technicznego w pobliżu 1,0630 na parze EUR/USD. Na koniec tygodnia znajdujące się pod presją waluty EM jednakże odbiły a złoty znalazł podatny grunt do dalszego umocnienia, przebijając wsparcie do euro na poziomie 4,61. Już po zamknięciu piątkowej sesji agencja Moody's nie dokonała aktualizacji długoterminowego ratingu Polski (A2) oraz jego stabilnej perspektywy.

Początek nowego tygodnia nie będzie obfitował w istotne dla uczestników rynku wydarzenia makroekonomiczne. Stopa bezrobocia w Polsce powinna utrzymać się w sierpniu na niskim poziomie 5% co będzie miało neutralny wpływ na notowania złotego. Z kolei kurs EUR/USD może doszukiwać się wsparcia ze strony wrześniowego odczytu Indeksu instytutu Ifo,  jeśli pokazałby on wyhamowanie spadku nastrojów biznesowych panujących wśród niemieckich przedsiębiorców, które pogarszają się nieprzerwanie od 4 miesięcy. To powinno sprzyjać w najbliższych dniach konsolidacji kursu EUR/PLN w pobliżu poziomu 4,60.

Na krajowym rynku stopy procentowej kluczowe znaczenie w perspektywie najbliższych dni będą miały publikacje wstępnych danych nt. inflacji w Europie a w kraju szczegóły aukcji obligacji organizowanych w IV kw. 2023 r., a także nastroje dominujące na świecie. Inwestorzy wyraźnie oczekują kontynuacji procesu dezinflacji i to może być motyw przewodni najbliższego tygodnia. W Polsce inflacja może spaść we wrześniu w kierunku 8,5% biorąc pod uwagę silnie zniżkujące ceny paliw na stacjach benzynowych. Tak wyraźny miesięczny spadek presji cenowej dałby RPP przestrzeń i argumenty do kolejnej październikowej obniżki stóp procentowych, którą rynek wycenia na przynajmniej 50 pb. Ten przekaz powinna dodatkowo wzmocnić informacja o prognozowanym spadku HICP we wrześniu w strefie euro (konsensus zakłada spadek inflacji konsumenckiej do 4,5% r/r wobec sierpniowych 5,2%). Wspomniany odczyt powinien zmniejszyć prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych EBC, a także nasilić oczekiwania rynkowe na luzowanie polityki pieniężnej w 2024 r. W konsekwencji wzrosty rentowności obligacji w Europie powinny wyhamować, a może nawet pojawi się przestrzeń do istotniejszego odreagowania.

Dodatkowo na koniec miesiąca w kraju poznamy szczegóły podaży obligacji w IV kw. 2023 r. Biorąc pod uwagę zwiększenie skali nierównowagi budżetu w 2024 r. oczekiwać można utrzymania podwyższonego poziomu emisji. Szacować można, że w październiku i listopadzie Ministerstwo Finansów będzie emitować papiery na poziomie 14-15 mld PLN miesięcznie. W najbliższym miesiącu mogą zostać zorganizowane dwie aukcje regularne, gdyż jednocześnie zapadać będzie seria DS1023 (17,7 mld PLN). W tym kontekście istotnym testem dla popytu będzie środowa aukcja regularna (4-8 mld PLN).

Czytaj cały raport