Dziennik Rynkowy: Rynki z euforią przyjęły wyniki wyborów – oczekiwane uspokojenie nastrojów.

  • Rynek stopy procentowej - Na krajowych SPW trwa wypłaszczanie krzywej rentowności
  • Rynek walutowy - Złoty bardzo mocny, skala przesunięć cen jest znacząca

 

Rynek walutowy i stopy procentowej

W powyborczy poniedziałek złoty podlegał mocnej aprecjacji, kurs EUR/PLN zniżkował do okolic 4,45, a USD/PLN nieco poniżej 4,22. Na bazowych rynkach FX dolar osłabił się, a kurs EUR/USD wzrósł w pobliże 1,0560.
Główny wpływ na umocnienie PLN miały czynniki krajowe, których bazą były wstępne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce dające zapowiadanej przez polityków koalicji Lewicy, Trzeciej drogi oraz Koalicji Obywatelskiej możliwość uzyskania większości w przyszłym sejmie. Ta eskalacja dobrych względem złotego nastrojów odbywała się w związku z dyskontowaniem oczekiwań rynkowych dotyczących poprawy relacji z Unią Europejską, odblokowania środków z KPO oraz możliwej poprawy oceny instytucjonalnej Polski. Materializacja ww. czynników z całą pewnością będzie mieć pozytywny wpływ na złotego, jednak warto zdawać sobie sprawę, że proces budowania nowego rządu może się przeciągać w czasie, a np. realny wpływ większych środków z KPO, to raczej perspektywa miesięcy a nie tygodni. Z rynkowego punktu widzenia skala umocnienia złotego względem euro (ok. 25 gr. od wrześniowego szczytu) jest już znacząca, a kurs EUR/PLN dotarł do technicznych wsparć (4,45-4,48) tworzonych przez średnioterminową konsolidację z sierpnia br. Tym samym, naszym zdaniem, ryzyko zdyskontowania ww. czynników co najmniej w krótkim terminie znacząco zwiększyło się, tym bardziej, że otoczenie geopolityczne pozostaje bardzo napięte z możliwością jego eskalacji.
Uwzględniając bilans szans i zagrożeń uważamy, że ryzyka dla EUR/PLN w perspektywie kilku dni przesunięte będą w kierunku nieco wyższych poziomów cenowych, a test strefy 4,51-4,52 w takim horyzoncie jest naszym scenariuszem bazowym.

Poniedziałek na krajowym rynku stopy procentowej przyniósł kontynuację tendencji z minionego tygodnia: w dół szły rentowności SPW na środkowym (-6 pb.) i szczególnie długim końcu krzywej (-17 pb.), a rentowność obligacji 2-letnich zwyżkowała o ok. 12 pb. Na bazowych rynkach FI dochodowości papierów skarbowych szły natomiast w górę w przedziale 2-8 pb. w całym spektrum krzywej dochodowości. 
Analogicznie jak na rynku FX, główny wpływ na poniedziałkowe zachowanie krajowej krzywej SPW miały wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce, które dają partiom opozycyjnym, w przypadku ich zapowiadanej koalicji, możliwość utworzenia większościowego rządu. Reakcja rynku sugeruje, iż jego uczestnicy zakładają spowolnienie tempa obniżek stóp procentowych (na co wskazuje zwyżka rentowności krótkiego końca krzywej oraz wzrost kontraktów FRA), oraz jednoczesne zmniejszenie ryzyka kredytowego i poprawę oceny instytucjonalnej Polski, czego wynikiem są spadki dochodowości długiego i środkowego końca krzywej. Naszym zdaniem w najbliższych miesiącach kształt polityki pieniężnej w Polsce nie ulegnie zmianie, proces dezinflacji będzie kontynuowany, o czym świadczy poniedziałkowy odczyt wrześniowej inflacji bazowej, która spadła we wrześniu do 8,4% r/r z poziomu 10% r/r w sierpniu br. Ścieżka inflacyjna w przyszłym roku może być jednak uzależniona od utrzymania tarcz na ceny energii, gazu oraz 0% VAT-u na podstawowe produkty żywnościowe, o czym prawdopodobnie decydować będzie już przyszły rząd.
Pomimo, że obecnie nie widać zagrożeń dla kontynuacji trendów spadkowych rentowności krajowych SPW, chcielibyśmy zwrócić uwagę, iż papiery 10-letnie zbliżyły się do naszych poziomów docelowych na koniec br. (5,5%), a tym samym w krótkim terminie potencjał do dalszego spadku ich dochodowości wydaje się być ograniczony.

Czytaj cały raport