W czwartek kursy głównych par z PLN znacząco się nie zmieniły, EUR/PLN zakończył dzień w pobliżu 4,37, a USD/PLN w okolicy 4,00. Na bazowych rynkach FX dolar nieco się osłabił, a kurs EUR/USD wzrósł w pobliże 1,0900.
Czwartkowy handel na rynkach, w tym na rynku FX, charakteryzował się niską zmiennością, brak było inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i Japonii z powodu przypadających w tych krajach świąt. W otoczeniu rynkowym nastroje były neutralne, indeksy giełdowe oscylowały w pobliżu piątkowych zamknięć, a w pierwszej części sesji inwestorzy pozycjonowali się pod dane makro z głównych europejskich gospodarek oraz strefy euro. Wstępne odczyty indeksów PMI z Europy, z wyjątkiem danych z Francji, były wyższe od rynkowych oczekiwań. Pokazały one, że aktywność gospodarcza na Starym Kontynencie osłabia się w mniejszym tempie, choć trzeba dodać, że z wyjątkiem PMI dla usług z Wielkiej Brytanii, wszystkie one pozostają w strefach recesyjnych czyli poniżej poziomu 50 pkt. Po tych danych kurs EUR/USD wzrósł do okolic 1,0930, jednak w drugiej części notowań wrócił w okolice 1,09, czyli poziomów sprzed ich publikacji. Przy braku krajowych impulsów, złoty pozostawał pod wpływem rynków bazowych, nieco umocnił się w pierwszej części sesji, by w drugiej powrócić do poziomów neutralnych.
W piątek o globalnych nastrojach decydować będą listopadowe odczyty indeksu instytutu Ifo z Niemiec oraz indeksów PMI dla usług i przemysłu ze Stanów Zjednoczonych. Naszym zdaniem w krótkim terminie czynniki osłabiające ostatnio dolara oraz umacniające PLN zostały zdyskontowane, a tym samym oczekujemy kontynuacji korekt wzrostowych na parach EUR/PLN i USD/PLN w kierunku odpowiednio 4,39-4,40 oraz 4,05 w perspektywie najbliższych sesji.
Na krajowym rynku stopy procentowej czwartkowa sesja przyniosła wzrosty rentowności w zakresie 2-8 pb., mocniejsze na środkowym i długim odcinku krzywej. Na rynkach bazowych, w Niemczech rentowności wzrosły o ok. 3-6 pb., w USA natomiast giełdy nie działały z powodu Święta Dziękczynienia. Przy niemal pustym krajowym kalendarium makro polskie SPW pozostawały pod wpływem rynków globalnych, a na te oddziaływały nieco wyższe, wstępne odczyty listopadowych indeksów PMI z Europy oraz zmniejszające się rynkowe oczekiwania na marcową obniżkę stóp Fed. Obydwa czynniki te podnosiły nieco rentowności Bundów, które w tenorze 10-cio letnim oddalały się od testowanej w ostatnich dniach średnioterminowej linii trendu wzrostowego (okolice 2,51%). W czwartek obradował Riksbank i pozostawił stopy procentowe w Szwecji bez zmian na poziomie 4%, jednak opcja ich podwyżki w przyszłości została utrzymana. W takim otoczeniu krajowy rynek SPW w obliczu rynkowych oczekiwań pauzy w cyklu luzowania pieniężnego (konsekwencja przekazu z ostatniego posiedzenia RPP) pozostawał nieco słabszy od rynków bazowych, a kontrakty FRA w dalszym ciągu wskazywały, że kolejnego cięcia stóp NBP o 25 pb. można oczekiwać dopiero w marcu 2024.
Wydaje się, że w krótkim terminie czynniki powodujące spadki rentowności obligacji z rynków bazowych zostały zdyskontowane, rynki czekają na nowe informacje i dane, których szczególnie dużo będzie w przyszłym tygodniu. W piątek wpływ na nastroje na rynkach FI mogą mieć odczyty listopadowych indeksów PMI z USA, choć z powodu skróconej tamtejszej sesji reakcje mogą być ograniczone. Naszym zdaniem krótkoterminowe ryzyka na rynkach bazowych przesunięte są w kierunku nieco wyższych rentowności, a krajowe SPW co najmniej do wstępnego odczytu polskiego CPI za listopad (czwartek, 30 listopada) postawać będą głównie pod ich wpływem.
Sporządzenie niniejszej publikacji zostało ukończone 24 listopada 2023, 07:30.
Informacje i zastrzeżenia
Niniejsza publikacja (Publikacja) powstała w Biurze Strategii Rynkowych (BSR), które jest wydzieloną jednostką PKO BP S.A. (Bank). BSR nie zawiera i nie pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynku finansowym. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w Publikacji nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, rekomendacja inwestycyjna, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Bank dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w Publikacji informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Publikacja powstała na podstawie niezależnych badań analitycznych prowadzonych w BSR na podstawie ogólnodostępnych źródeł informacji o charakterze ekonomiczno-rynkowym. Ewentualne opinie analityków zawarte w Publikacji zostały sporządzone przez nich w sposób niezależny i mogą ulegać zmianie.
Ewentualna ocena instrumentów finansowych zawarta w Publikacji dokonywana jest przy zastosowaniu kombinacji metod, w szczególności fundamentalnej, porównawczej, rynkowej i technicznej. Analiza fundamentalna zmierza do określenia wartości godziwej danego instrumentu finansowego. Główne zalety: bazuje na obiektywnych czynnikach; główne słabości: istotny lub nawet dominujący wpływ na wartość rynkową, szczególnie w krótkim terminie, mogą wywierać czynniki pozafundamentalne. Metoda porównawcza obejmuje porównanie wycen rynkowych zbliżonych do siebie instrumentów finansowych w celu zidentyfikowania bezwzględnego i względnego przewartościowania lub niedowartościowania. Główne zalety: identyfikacja względnych nieefektywności rynkowych; główne słabości: porównywanie instrumentów finansowych, które nie są tożsame rodzi ryzyko nadmiernego uproszczenia i w konsekwencji wyciągnięcia błędnych wniosków. Metoda rynkowa służy do określania przewidywanych zmian w podaży i popycie na dany instrument finansowy wynikających z różnorodnych przyczyn m.in. na podstawie analizy pozycji portfelowych lub zagregowanej opinii uczestników rynku względem danego instrumentu finansowego; główne słabości: fragmentaryczność i opóźnienie danych będących podstawą analizy. Metoda techniczna jest metodą uzupełniającą, przydatną w szczególności w identyfikowaniu krótkoterminowych trendów. Polega głównie na badaniu wykresów obrazujących historyczne kształtowanie się cen i innych parametrów rynkowych, w celu określenia w jaki sposób ukształtują się one w przyszłości. Główne zalety: względnie krótki czas analizy; główne słabości: zjawiska z przeszłości nie muszą powtórzyć się w przyszłości. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wymienionych metodologii zalecany jest kontakt z analitykami BSR.
Akcjonariuszem posiadającym powyżej 5% wyemitowanego kapitału zakładowego jest Skarb Państwa. Bank może być animatorem emitenta, rynku lub dostawcą płynności w odniesieniu do instrumentów finansowych wymienionych w Publikacji jak również posiadać je w swoim portfelu. Bank na mocy zawartych umów pełni funkcję Dealera Rynku Pieniężnego oraz Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.
Bank nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Niezależnie od informacji przekazanych przez Bank, przed zawarciem każdej transakcji Klient powinien dokonać całościowej oceny jej ryzyka, potencjalnych korzyści i ewentualnych strat, warunków i skutków prawnych, księgowych i podatkowych transakcji, wpływu czynników rynkowych na wartość inwestycji i wynik transakcji oraz w sposób niezależny ocenić, czy jest w stanie sam lub po konsultacjach ze swoimi doradcami podjąć ryzyko związane z daną transakcją. Instrumenty finansowe oraz transakcje, których są przedmiotem mogą być nieodpowiednie do indywidualnej sytuacji niektórych Klientów. Ostateczna decyzja o zawarciu transakcji, okresu inwestycji i wielkości zaangażowanych środków każdorazowo należy wyłącznie do Klienta.
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego numer KRS 0000026438, NIP 525-000-77-38, REGON 016298263, kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 1 250 000 000 zł.