Dziennik Rynkowy: Rynki szukają nowych impulsów, kolejne dane makro w centrum uwagi.

  • Rynek stopy procentowej - Rentowność szły w górę, ryzyka kontynuacji tego ruchu są asymetryczne.
  • Rynek walutowy - Złoty był stabilny, korekty wzrostowe na EUR/PLN i USD/PLN mogą być kontynuowane.

Rynek walutowy i stopy procentowej

W czwartek kursy głównych par z PLN znacząco się nie zmieniły, EUR/PLN zakończył dzień w pobliżu 4,37, a USD/PLN w okolicy 4,00. Na bazowych rynkach FX dolar nieco się osłabił, a kurs EUR/USD wzrósł w pobliże 1,0900.
Czwartkowy handel na rynkach, w tym na rynku FX, charakteryzował się niską zmiennością, brak było inwestorów ze Stanów Zjednoczonych i Japonii z powodu przypadających w tych krajach świąt. W otoczeniu rynkowym nastroje były neutralne, indeksy giełdowe oscylowały w pobliżu piątkowych zamknięć, a w pierwszej części sesji inwestorzy pozycjonowali się pod dane makro z głównych europejskich gospodarek oraz strefy euro. Wstępne odczyty indeksów PMI z Europy, z wyjątkiem danych z Francji, były wyższe od rynkowych oczekiwań. Pokazały one, że aktywność gospodarcza na Starym Kontynencie osłabia się w mniejszym tempie, choć trzeba dodać, że z wyjątkiem PMI dla usług z Wielkiej Brytanii, wszystkie one pozostają w strefach recesyjnych czyli poniżej poziomu 50 pkt. Po tych danych kurs EUR/USD wzrósł do okolic 1,0930, jednak w drugiej części notowań wrócił w okolice 1,09, czyli poziomów sprzed ich publikacji. Przy braku krajowych impulsów, złoty pozostawał pod wpływem rynków bazowych, nieco umocnił się w pierwszej części sesji, by w drugiej powrócić do poziomów neutralnych.
W piątek o globalnych nastrojach decydować będą listopadowe odczyty indeksu instytutu Ifo z Niemiec oraz indeksów PMI dla usług i przemysłu ze Stanów Zjednoczonych. Naszym zdaniem w krótkim terminie czynniki osłabiające ostatnio dolara oraz umacniające PLN zostały zdyskontowane, a tym samym oczekujemy kontynuacji korekt wzrostowych na parach EUR/PLN i USD/PLN w kierunku odpowiednio 4,39-4,40 oraz 4,05 w perspektywie najbliższych sesji.

Na krajowym rynku stopy procentowej czwartkowa sesja przyniosła wzrosty rentowności w zakresie 2-8 pb., mocniejsze na środkowym i długim odcinku krzywej. Na rynkach bazowych, w Niemczech rentowności wzrosły o ok. 3-6 pb., w USA natomiast giełdy nie działały z powodu Święta Dziękczynienia. Przy niemal pustym krajowym kalendarium makro polskie SPW pozostawały pod wpływem rynków globalnych, a na te oddziaływały nieco wyższe, wstępne odczyty listopadowych indeksów PMI z Europy oraz zmniejszające się rynkowe oczekiwania na marcową obniżkę stóp Fed. Obydwa czynniki te podnosiły nieco rentowności Bundów, które w tenorze 10-cio letnim oddalały się od testowanej w ostatnich dniach średnioterminowej linii trendu wzrostowego (okolice 2,51%). W czwartek obradował Riksbank i pozostawił stopy procentowe w Szwecji bez zmian na poziomie 4%, jednak opcja ich podwyżki w przyszłości została utrzymana.  W takim otoczeniu krajowy rynek SPW w obliczu rynkowych oczekiwań pauzy w cyklu luzowania pieniężnego (konsekwencja przekazu z ostatniego posiedzenia RPP) pozostawał nieco słabszy od rynków bazowych, a kontrakty FRA w dalszym ciągu wskazywały, że kolejnego cięcia stóp NBP o 25 pb. można oczekiwać dopiero w marcu 2024.              
Wydaje się, że w krótkim terminie czynniki powodujące spadki rentowności obligacji z rynków bazowych zostały zdyskontowane, rynki czekają na nowe informacje i dane, których szczególnie dużo będzie w przyszłym tygodniu. W piątek wpływ na nastroje na rynkach FI mogą mieć odczyty listopadowych indeksów PMI z USA, choć z powodu skróconej tamtejszej sesji reakcje mogą być ograniczone. Naszym zdaniem krótkoterminowe ryzyka na rynkach bazowych przesunięte są w kierunku nieco wyższych rentowności, a krajowe SPW co najmniej do wstępnego odczytu polskiego CPI za listopad (czwartek, 30 listopada) postawać będą głównie pod ich wpływem.

Czytaj cały raport

 

Sporządzenie niniejszej publikacji zostało ukończone 24 listopada 2023, 07:30.

Informacje i zastrzeżenia

Niniejsza publikacja (Publikacja) powstała w Biurze Strategii Rynkowych (BSR), które jest wydzieloną jednostką PKO BP S.A. (Bank). BSR nie zawiera i nie pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynku finansowym. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w Publikacji nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, rekomendacja inwestycyjna, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Bank dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w Publikacji informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Publikacja powstała na podstawie niezależnych badań analitycznych prowadzonych w BSR na podstawie ogólnodostępnych źródeł informacji o charakterze ekonomiczno-rynkowym. Ewentualne opinie analityków zawarte w Publikacji zostały sporządzone przez nich w sposób niezależny i mogą ulegać zmianie.

Ewentualna ocena instrumentów finansowych zawarta w Publikacji dokonywana jest przy zastosowaniu kombinacji metod, w szczególności fundamentalnej, porównawczej, rynkowej i technicznej. Analiza fundamentalna zmierza do określenia wartości godziwej danego instrumentu finansowego. Główne zalety: bazuje na obiektywnych czynnikach; główne słabości: istotny lub nawet dominujący wpływ na wartość rynkową, szczególnie w krótkim terminie, mogą wywierać czynniki pozafundamentalne. Metoda porównawcza obejmuje porównanie wycen rynkowych zbliżonych do siebie instrumentów finansowych w celu zidentyfikowania bezwzględnego i względnego przewartościowania lub niedowartościowania. Główne zalety: identyfikacja względnych nieefektywności rynkowych; główne słabości: porównywanie instrumentów finansowych, które nie są tożsame rodzi ryzyko nadmiernego uproszczenia i w konsekwencji wyciągnięcia błędnych wniosków. Metoda rynkowa służy do określania przewidywanych zmian w podaży i popycie na dany instrument finansowy wynikających z różnorodnych przyczyn m.in. na podstawie analizy pozycji portfelowych lub zagregowanej opinii uczestników rynku względem danego instrumentu finansowego; główne słabości: fragmentaryczność i opóźnienie danych będących podstawą analizy. Metoda techniczna jest metodą uzupełniającą, przydatną w szczególności w identyfikowaniu krótkoterminowych trendów. Polega głównie na badaniu wykresów obrazujących historyczne kształtowanie się cen i innych parametrów rynkowych, w celu określenia w jaki sposób ukształtują się one w przyszłości. Główne zalety: względnie krótki czas analizy; główne słabości: zjawiska z przeszłości nie muszą powtórzyć się w przyszłości. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wymienionych metodologii zalecany jest kontakt z analitykami BSR.

Akcjonariuszem posiadającym powyżej 5% wyemitowanego kapitału zakładowego jest Skarb Państwa. Bank może być animatorem emitenta, rynku lub dostawcą płynności w odniesieniu do instrumentów finansowych wymienionych w Publikacji jak również posiadać je w swoim portfelu. Bank na mocy zawartych umów pełni funkcję Dealera Rynku Pieniężnego oraz Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.

Bank nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Niezależnie od informacji przekazanych przez Bank, przed zawarciem każdej transakcji Klient powinien dokonać całościowej oceny jej ryzyka, potencjalnych korzyści i ewentualnych strat, warunków i skutków prawnych, księgowych i podatkowych transakcji, wpływu czynników rynkowych na wartość inwestycji i wynik transakcji oraz w sposób niezależny ocenić, czy jest w stanie sam lub po konsultacjach ze swoimi doradcami podjąć ryzyko związane z daną transakcją. Instrumenty finansowe oraz transakcje, których są przedmiotem mogą być nieodpowiednie do indywidualnej sytuacji niektórych Klientów. Ostateczna decyzja o zawarciu transakcji, okresu inwestycji i wielkości zaangażowanych środków każdorazowo należy wyłącznie do Klienta.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego numer KRS 0000026438, NIP 525-000-77-38, REGON 016298263, kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 1 250 000 000 zł.