Rynek stopy procentowej - Na rynkach korekty, jej przedłużenie możliwe
Rynek walutowy - Złoty był stabilny, rynek czeka na nowe impulsy
Nowy tydzień złoty rozpoczął spokojnie, główne pary z PLN poruszały się wokół zamknięć z ubiegłego piątku, a podobne tendencje miały miejsce na pozostałych walutach z regionu CEE-3. Kurs EUR/PLN zamknął poniedziałek w pobliżu 4,4550, a USD/PLN nieco poniżej 4,16. Na globalnym rynku FX również panował względny spokój, a kurs EUR/USD pozostał blisko 1,0720.
Poniedziałkowe, krajowe kalendarium makro było puste, jednak dość niespodziewanie, w godzinach wieczornych Prezydent Andrzej Duda podczas orędzia poinformował, iż powierzył M. Morawieckiemu misję sformowania rządu. Złoty na zapowiedź orędzia jak i jego przesłanie reagował w ograniczony sposób, podlegając głównie nastrojom globalnym. Te natomiast po dynamicznych zmianach z drugiej części ubiegłego tygodnia, były w poniedziałek neutralne. W globalnym otoczeniu widoczny był brak nowych impulsów, a rynki nie reagowały zarówno na mieszane odczyty indeksów PMI dla usług z Europy, ani na lepsze od rynkowego konsensusu listopadowe oczekiwania inwestorów co do koniunktury w strefie euro (indeks Sentix, odczyt -18,6 pkt. vs. oczekiwane -22,2 pkt.).
Wtorkowe, krajowe kalendarium makro jest ponownie puste, a poniedziałkowe orędzie A. Dudy będzie mieć ograniczony wpływ na PLN, gdyż inwestorzy takich decyzji raczej się spodziewali. Na rynkach bazowych najistotniejsze mogą być natomiast popołudniowe wypowiedzi pięciu przedstawicieli Fed, szczególnie jeśli chłodziłyby one oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowanych w USA w 2024 roku. Po poniedziałkowej sesji obraz głównych par z PLN nie zmienił się, średnioterminowe trendy pozostają spadkowe, a w krótkim terminie warunkiem utrzymania mocnego złotego jest pozostanie kursów EUR/PLN i USD/PLN poniżej lokalnych, technicznych oporów usytuowanych odpowiednio na 4,48 oraz 4,18.
Na rynku stopy procentowej tydzień rozpoczął się od wzrostu rentowności krajowych SPW w zakresie 4-9 pb., mocniejszych na środkowym odcinku krzywej. Analogiczne tendencje panowały na obligacjach skarbowych z rynków bazowych, gdzie rentowności szły w górę o ok. 6-12 pb.
Podobnie jak na rynku FX, pierwsza sesja nowego tygodnia na rynku FI nie przyniosła nowych, istotnych danych makro, a poniedziałkowe figury z Europy nie miały większego wpływu na notowania obligacji skarbowych. Na rynku brak było nowych impulsów do kontynuacji silnych trendów z minionego tygodnia, a biorąc pod uwagę skalę spadków rentowności od ich szczytów z okolic 23 października br. (50 pb. dla US10YT, 35 pb. dla DE10YT i ponad 60 pb. dla polskich obligacji 10-cio letnich) chęć realizacji zysków nie może dziwić. Warto również dodać, że w ubiegły piątek rentowności 10-cio letnich obligacji z USA i Niemiec dotarły do średnioterminowych linii trendu wzrostowego (odpowiednio okolice 4,50% i 2,62%), co mogło dodatkowo wzmacniać chęć realizacji zysków.
Po dużych przesunięciach cen obligacji z ostatnich dwóch tygodni inwestorzy w kolejnych dniach wypatrywać będą sygnałów potwierdzających lub negujących racjonalność czy zasadność tych ruchów. W tym kontekście z rynków bazowych szczególnie istotne mogą być wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych, których w bieżącym tygodniu będzie dużo, a z kraju najistotniejsze będzie posiedzenie RPP. Naszym zdaniem w krótkim terminie ryzyka dla krajowych SPW ale i dla obligacji z rynków głównych przesunięte są jeszcze w kierunku nieco wyższych rentowności, choć na rynkach bazowych ich powrót w okolice październikowych maksimów jest już mało prawdopodobny.
Sporządzenie niniejszej publikacji zostało ukończone 07 listopada 2023, 07:30.
Informacje i zastrzeżenia
Niniejsza publikacja (Publikacja) powstała w Biurze Strategii Rynkowych (BSR), które jest wydzieloną jednostką PKO BP S.A. (Bank). BSR nie zawiera i nie pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynku finansowym. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w Publikacji nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, rekomendacja inwestycyjna, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Bank dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w Publikacji informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Publikacja powstała na podstawie niezależnych badań analitycznych prowadzonych w BSR na podstawie ogólnodostępnych źródeł informacji o charakterze ekonomiczno-rynkowym. Ewentualne opinie analityków zawarte w Publikacji zostały sporządzone przez nich w sposób niezależny i mogą ulegać zmianie.
Ewentualna ocena instrumentów finansowych zawarta w Publikacji dokonywana jest przy zastosowaniu kombinacji metod, w szczególności fundamentalnej, porównawczej, rynkowej i technicznej. Analiza fundamentalna zmierza do określenia wartości godziwej danego instrumentu finansowego. Główne zalety: bazuje na obiektywnych czynnikach; główne słabości: istotny lub nawet dominujący wpływ na wartość rynkową, szczególnie w krótkim terminie, mogą wywierać czynniki pozafundamentalne. Metoda porównawcza obejmuje porównanie wycen rynkowych zbliżonych do siebie instrumentów finansowych w celu zidentyfikowania bezwzględnego i względnego przewartościowania lub niedowartościowania. Główne zalety: identyfikacja względnych nieefektywności rynkowych; główne słabości: porównywanie instrumentów finansowych, które nie są tożsame rodzi ryzyko nadmiernego uproszczenia i w konsekwencji wyciągnięcia błędnych wniosków. Metoda rynkowa służy do określania przewidywanych zmian w podaży i popycie na dany instrument finansowy wynikających z różnorodnych przyczyn m.in. na podstawie analizy pozycji portfelowych lub zagregowanej opinii uczestników rynku względem danego instrumentu finansowego; główne słabości: fragmentaryczność i opóźnienie danych będących podstawą analizy. Metoda techniczna jest metodą uzupełniającą, przydatną w szczególności w identyfikowaniu krótkoterminowych trendów. Polega głównie na badaniu wykresów obrazujących historyczne kształtowanie się cen i innych parametrów rynkowych, w celu określenia w jaki sposób ukształtują się one w przyszłości. Główne zalety: względnie krótki czas analizy; główne słabości: zjawiska z przeszłości nie muszą powtórzyć się w przyszłości. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wymienionych metodologii zalecany jest kontakt z analitykami BSR.
Akcjonariuszem posiadającym powyżej 5% wyemitowanego kapitału zakładowego jest Skarb Państwa. Bank może być animatorem emitenta, rynku lub dostawcą płynności w odniesieniu do instrumentów finansowych wymienionych w Publikacji jak również posiadać je w swoim portfelu. Bank na mocy zawartych umów pełni funkcję Dealera Rynku Pieniężnego oraz Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.
Bank nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Niezależnie od informacji przekazanych przez Bank, przed zawarciem każdej transakcji Klient powinien dokonać całościowej oceny jej ryzyka, potencjalnych korzyści i ewentualnych strat, warunków i skutków prawnych, księgowych i podatkowych transakcji, wpływu czynników rynkowych na wartość inwestycji i wynik transakcji oraz w sposób niezależny ocenić, czy jest w stanie sam lub po konsultacjach ze swoimi doradcami podjąć ryzyko związane z daną transakcją. Instrumenty finansowe oraz transakcje, których są przedmiotem mogą być nieodpowiednie do indywidualnej sytuacji niektórych Klientów. Ostateczna decyzja o zawarciu transakcji, okresu inwestycji i wielkości zaangażowanych środków każdorazowo należy wyłącznie do Klienta.
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego numer KRS 0000026438, NIP 525-000-77-38, REGON 016298263, kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 1 250 000 000 zł.