Rynek stopy procentowej - Krajowe SPW czekały na decyzję RPP, na rynkach bazowych rentowności w dół
Rynek walutowy - Złoty pozostawał pod wpływem globalnych nastrojów, EUR/PLN utrzymał lokalny trend boczny
We wtorek złoty pozostał stabilny względem euro i osłabił się względem amerykańskiego dolara. Kurs EUR/PLN zamknął dzień w pobliżu 4,46, a USD/PLN zwyżkował do okolic 4,17. Na globalnym rynku FX dolar podlegał umiarkowanej aprecjacji, a kurs EUR/USD spadł w pobliże 1,0690.
Przy pustym krajowym kalendarium makro, we wtorek złoty podlegał globalnym nastrojom, a te nieco się pogorszyły. Przez większość sesji w umiarkowany sposób w dół szła duża część głównych indeksów giełdowych oraz umacniał się dolar amerykański. Warto dodać, że zniżkowały także kursy ropy naftowej i złota, a tym samym to nie wciąż napięte otoczenie geopolityczne było przyczyną powrotu umiarkowanego trybu risk-off. Naszym zdaniem główną przyczyną niewielkiego pogorszenia globalnych nastrojów były słabe odczyty danych makro z Europy (wrześniowa produkcja przemysłowa z Niemiec oraz finalny odczyt inflacji PPI również za ten okres), które po raz kolejny pokazały, iż gospodarka Starego Kontynentu znajduje się w stagnacji. Nastroje dodatkowo pogorszył wiceprezes EBC Luis De Guindos, który we wtorek wskazał, że gospodarka strefy euro w czwartym kwartale br. prawdopodobnie nieznacznie się skurczy, a w najlepszym razie ulegnie stagnacji. To nasiliło oczekiwania na szybsze obniżki stóp EBC, doprowadziło do spadku rentowności SPW oraz umocniło dolara.
W środę głównym czynnikiem wpływającym na krajowe aktywa będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, rynek oczekuje ich obniżki o 25 pb., co powinno mieć niewielki, negatywny wpływ na PLN. Podtrzymujemy naszą tezę, że warunkiem utrzymania silnego złotego w krótkim terminie jest pozostawanie kursów EUR/PLN i USD/PLN poniżej lokalnych, technicznych oporów znajdujących się odpowiednio na 4,48 i 4,18.
Na krajowym rynku stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła niewielkie spadki rentowności (1-3 pb.), a na rynkach bazowych dochodowości także szły w dół w zakresie 2-9 pb., mocniej na środkowym i długim końcu krzywej.
Relatywnie niewielkie zmiany cen krajowych obligacji skarbowych, to efekt wyczekiwania inwestorów na decyzję kończącego się w środę posiedzenia RPP. Rynkowy konsensus zakłada obniżkę stopy referencyjnej NBP o 25 pb. do poziomu 5,50%, rynek taki ruch już w pełni wycenił, a instrumenty pochodne wskazują na możliwą jeszcze jedną obniżkę w podobnej skali do końca br. Przy założeniu braku zaskoczeń oraz uwzględniając skalę spadku rentowności krajowych SPW z ostatnich tygodni, wydaje się, że dużo jest już w cenach. Tym można tłumaczyć relatywnie niewielką reakcję krajowych papierów na mocniejsze spadki rentowności obligacji skarbowych z rynków bazowych, które to we wtorek pozostawały pod wpływem słabych danych makro z Europy i ww. wypowiedzi wiceprezesa EBC.
W środę w regionie CEE-4 oprócz posiedzenia RPP swoje spotkanie ma NBR, a rynek oczekuje utrzymania kosztu pieniądza w Rumunii na poziomie 7%. Na rynkach bazowych natomiast poznamy finalne odczyty październikowej inflacji konsumenckiej z Niemiec oraz dane o wrześniowej sprzedaży detalicznej w strefie euro. Swoje wystąpienia będą mieć również przedstawiciele głównych banków centralnych (BoE, EBC, Fed), w tym również J. Powell. Naszym zdaniem w krótkim terminie ryzyka dla nieco wyższych rentowności szczególnie krajowych SPW w dalszym ciągu się utrzymują, choć dużo zależeć będzie od decyzji RPP i czwartkowej narracji prezesa NBP. Niewielką presję na polskie obligacje może wywierać czwartkowy przetarg obligacji BGK, na którym bank zaoferuje papiery serii FPC0328, FPC0631, FPC0733 oraz FPC0342 w kwocie minimum 250 mln zł.
Sporządzenie niniejszej publikacji zostało ukończone 08 listopada 2023, 07:30.
Informacje i zastrzeżenia
Niniejsza publikacja (Publikacja) powstała w Biurze Strategii Rynkowych (BSR), które jest wydzieloną jednostką PKO BP S.A. (Bank). BSR nie zawiera i nie pośredniczy w zawieraniu transakcji na rynku finansowym. Publikacja ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w Publikacji nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, rekomendacja inwestycyjna, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Bank dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w Publikacji informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. Publikacja powstała na podstawie niezależnych badań analitycznych prowadzonych w BSR na podstawie ogólnodostępnych źródeł informacji o charakterze ekonomiczno-rynkowym. Ewentualne opinie analityków zawarte w Publikacji zostały sporządzone przez nich w sposób niezależny i mogą ulegać zmianie.
Ewentualna ocena instrumentów finansowych zawarta w Publikacji dokonywana jest przy zastosowaniu kombinacji metod, w szczególności fundamentalnej, porównawczej, rynkowej i technicznej. Analiza fundamentalna zmierza do określenia wartości godziwej danego instrumentu finansowego. Główne zalety: bazuje na obiektywnych czynnikach; główne słabości: istotny lub nawet dominujący wpływ na wartość rynkową, szczególnie w krótkim terminie, mogą wywierać czynniki pozafundamentalne. Metoda porównawcza obejmuje porównanie wycen rynkowych zbliżonych do siebie instrumentów finansowych w celu zidentyfikowania bezwzględnego i względnego przewartościowania lub niedowartościowania. Główne zalety: identyfikacja względnych nieefektywności rynkowych; główne słabości: porównywanie instrumentów finansowych, które nie są tożsame rodzi ryzyko nadmiernego uproszczenia i w konsekwencji wyciągnięcia błędnych wniosków. Metoda rynkowa służy do określania przewidywanych zmian w podaży i popycie na dany instrument finansowy wynikających z różnorodnych przyczyn m.in. na podstawie analizy pozycji portfelowych lub zagregowanej opinii uczestników rynku względem danego instrumentu finansowego; główne słabości: fragmentaryczność i opóźnienie danych będących podstawą analizy. Metoda techniczna jest metodą uzupełniającą, przydatną w szczególności w identyfikowaniu krótkoterminowych trendów. Polega głównie na badaniu wykresów obrazujących historyczne kształtowanie się cen i innych parametrów rynkowych, w celu określenia w jaki sposób ukształtują się one w przyszłości. Główne zalety: względnie krótki czas analizy; główne słabości: zjawiska z przeszłości nie muszą powtórzyć się w przyszłości. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących wymienionych metodologii zalecany jest kontakt z analitykami BSR.
Akcjonariuszem posiadającym powyżej 5% wyemitowanego kapitału zakładowego jest Skarb Państwa. Bank może być animatorem emitenta, rynku lub dostawcą płynności w odniesieniu do instrumentów finansowych wymienionych w Publikacji jak również posiadać je w swoim portfelu. Bank na mocy zawartych umów pełni funkcję Dealera Rynku Pieniężnego oraz Dealera Skarbowych Papierów Wartościowych.
Bank nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Niezależnie od informacji przekazanych przez Bank, przed zawarciem każdej transakcji Klient powinien dokonać całościowej oceny jej ryzyka, potencjalnych korzyści i ewentualnych strat, warunków i skutków prawnych, księgowych i podatkowych transakcji, wpływu czynników rynkowych na wartość inwestycji i wynik transakcji oraz w sposób niezależny ocenić, czy jest w stanie sam lub po konsultacjach ze swoimi doradcami podjąć ryzyko związane z daną transakcją. Instrumenty finansowe oraz transakcje, których są przedmiotem mogą być nieodpowiednie do indywidualnej sytuacji niektórych Klientów. Ostateczna decyzja o zawarciu transakcji, okresu inwestycji i wielkości zaangażowanych środków każdorazowo należy wyłącznie do Klienta.
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego numer KRS 0000026438, NIP 525-000-77-38, REGON 016298263, kapitał zakładowy (kapitał wpłacony) 1 250 000 000 zł.