Rynek Inwestycyjny: Odbicie z głębokiego dołka już blisko?

  • Sytuacja na krajowym i globalnym rynku inwestycyjnym prawdopodobnie dotknęła minimów zarówno pod względem cen transakcyjnych, jak i obrotów. Na przełomie 2023/4 spadały koszty finansowania (EUR 5y IRS). Wyceny funduszy typu REIT, jak i indeksy nastrojów rynkowych przestały spadać. Przypuszczamy, że do końca 2024 sytuacja będzie zmierzać w kierunku istotnej poprawy, lecz wiele zależy od tempa luzowania polityki monetarnej przez główne banki centralne.

***

  • Wolumen transakcyjny w Polsce w 2023 na poziomie 1,76 mld EUR (najmniej od 2009) spadł r/r o 68,2%. Spadek procentowy był najsilniejszy od początku zbierania danych, był również zdecydowanie silniejszy niż najgłębszy spadek z okresu covidowego (2q21 o 43,2%).
  • Wolumen transakcyjny w samym 4q23 (304 mln EUR) zanotował jeszcze głębszy spadek, bo o 77,4% r/r. Był on tylko niższy niż spadek odnotowany w 2q23 (89,5% r/r).
  • Sytuacja w Polsce wskazuje na zdecydowanie silniejszy spadek niż na rynku środkowoeuropejskim, ogólnie europejskim czy też globalnym. Jest to naszym zdaniem zdarzenie losowe wynikające z ogólnie niskiej liczby transakcji, co często skutkuje zdarzeniami statystycznie ekstremalnymi.
  • Dane CBRE dla szerokiego rynku europejskiego za 4q23 potwierdziły kontynuacje spadków. Obroty spadły o 51,2% w ujęciu 4q skum oraz 31,6% r/r w samym 4q23.
  • Globalnie rynek w ujęciu 4q skum. kurczy się od sześciu kwartałów (w 2023 najwolniej w Europie). Ostatni porównywalny kryzys rynkowy miał miejsce w 2008-9, gdy nieprzerwanie obroty na rynku spadały przez osiem kwartałów.
  • Według RICS sentyment zarówno globalny, jak i w Europie pogorszył się minimalnie w 4q23. Natomiast w 4q23 nastroje na wobec rynku inwestycyjnego w Europie poprawiły się dość znacznie (z -33 pkt. do -25 pkt.).
  • Według indeksu Green Street wartości nieruchomości komercyjnych na szerokim rynku europejskim w 4q23 spadały o blisko 3%, niemniej w samym listopadzie i grudniu trend cen się odwrócił i odnotowano wzrost o blisko 2%.
  • Według C&W wzrosty stóp kapitalizacji (biura) na szerokim rynku europejskim wyniosły około 80 pb r/r oraz o 19 pb w 4q23. Rynki Europy Centralnej zachowywały się podobnie.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.nieruchomosci@pkobp.pl