Makro Focus: Wpływ uchodźców z Ukrainy na polską gospodarkę

Pobierz raport

  • Silne przepływy migracyjne to jeden z szoków, które w ostatnich latach istotnie wpłynęły na krajową gospodarkę. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wyniki wcześniejszych analiz dotyczących skali i struktury napływu Ukraińców do Polski oraz ich wpływu na gospodarkę. Wzbogaciliśmy je o próbę oszacowania skutków napływu uchodźców na konsumpcję i PKB w latach 2022-2023.
  • W szczytowym okresie, we wrześniu 2022, liczba uchodźców zarejestrowanych w bazie PESEL sięgała 1,4 mln, po czym dość gwałtownie spadła w okolice 1 mln. W strukturze wiekowej uchodźców uwagę zwraca dość wysoki udział dzieci (ok. 40%).
  • Obserwowany w 2022 napływ ludności ukraińskiej to druga tak poważna fala migracyjna, która napłynęła do Polski w ostatnich latach. Pierwsza rozpoczęła się w 2014, wraz z wojną w Donbasie, a w jej ramach do Polski napłynęło ok. 1,2 mln migrantów zarobkowych z Ukrainy.
  • Wobec korzystnych z punktu widzenia rynku pracy charakterystyk nie dziwi bardzo wysoki poziom aktywności zawodowej przebywających w Polsce Ukraińców. Wśród imigrantów sprzed wojny 94% stanowią osoby pracujące, a w przypadku uchodźców wojennych jest to 64%.
  • Szacujemy, że napływ uchodźców zwiększył liczbę pracujących w Polsce o 340 tys. Dodatkowo ok. 125 tys. uchodźców poszukiwało pracy, a więc było aktywnych zawodowo. Ich wpływ na podaż pracy jest mniejszy niż całej pierwszej fali migracji zarobkowych (ok. 1,1 mln).
  • Z analiz NBP wynika, że wkład ukraińskich pracowników do wzrostu PKB wyniósł ok. 0,5pp rocznie i stanowił ok. 13% wzrostu PKB Polski w latach 2013–2018.
  • Na podstawie danych NBU i PKO Banku Polskiego oszacowaliśmy, że wkład ukraińskich uchodźców do dynamiki konsumpcji ogółem w Polsce wahał się od +1,7pp w 2q22 do -0,6pp w 4q23. Bez wydatków uchodźców recesja konsumencka w Polsce byłaby dłuższa, ale proces wychodzenia z niej byłby bardziej dynamiczny.
  • Wpływ wydatków uchodźców na stronę popytową PKB był najsilniejszy w 2q22, kiedy podbiły one wzrost gospodarczy o 1pp. Od 2q23 odpływ uchodźców obniżał polski wzrost gospodarczy o 0,2-0,3pp.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl