Makro Focus: Siła popytu czy podaży? Co determinuje dynamikę zatrudnienia w Polsce?

  • •Pogorszenie koniunktury gospodarczej skutkowało istotnym wyhamowaniem dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w I połowie 2023, które objęło szeroki zakres branż. Jednocześnie wrażliwość rynku pracy na koniunkturę osłabiła się względem historycznych zależności.
  • Wnioski płynące zarówno z modelowej symulacji ścieżki zatrudnienia, jak również z historycznej dekompozycji jego wzrostu wskazują, że spadek zatrudnienia w pierwszej fali pandemii był nieco niższy niż wynikałoby ze wskazań modeli, podczas gdy skala popandemicznego ożywienia rynku pracy w 2021-2022 była wyraźnie ograniczona.
  • Nie ma jednak jednoznacznych dowodów pozwalających stwierdzić, że to czynniki podażowe mają dominujący wpływ na kształtowanie się zatrudnienia, w szczególności biorąc pod uwagę wzajemne oddziaływanie popytu na pracę na percepcję firm dot. bieżących barier podażowych. Nie wyklucza to jednak faktu, że niedostateczna podaż pracy, ograniczająca skalę popandemicznej odbudowy rynku pracy, stanowi jednocześnie bufor zabezpieczający pracowników przed utratą pracy w okresie bieżącej dekoniunktury. Z drugiej strony, za obserwowaną w 2023 słabością danych o zatrudnieniu stoi głównie popyt, a nie podaż.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl