Makro Focus: Łącznik w podzielonej, globalnej gospodarce

Pobierz raport

  • W ostatnich dwóch dekadach polska gospodarka szybko zamykała lukę rozwojową wobec najbardziej rozwiniętych gospodarek w Unii Europejskiej, a silny i stabilny wzrost gospodarczy był możliwy dzięki boomowi eksportowemu, wspieranemu przez napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich (FDI). Wzrost polskiego eksportu w ostatnich latach, mimo spowolnienia w globalnym handlu, był naszym zdaniem możliwy dzięki znacznemu napływowi FDI (wzrost udziału w FDI realizowanych w UE).
  • Dane UNCTAD plasują Polskę w czołówce globalnych odbiorców FDI, a w 2022 ich napływ nie spadł, chociaż globalne przepływy znalazły się pod negatywnym wpływem napięć geopolitycznych, kryzysu energetycznego i żywnościowego oraz bardziej napiętych warunków finansowych.
  • Polska ma naszym zdaniem szansę nadal zyskiwać na zmianach w globalnych łańcuchach wartości dodanej. Nasz kraj jest bardzo popularnym kierunkiem przenoszenia aktywności w ramach reshoringu (nearshoring/friendshoring). Nadal wysoka konkurencyjność, coraz lepsza infrastruktura, skala krajowego rynku, otwartość na pracowników zagranicznych i korzystne położenie sprawiają, że ma szansę wzmocnić swoją rolę „łącznika” w globalnym handlu.
  • Napływ FDI do Polski w 2022 wyniósł 29,9 mld EUR i był ponad 6-krotnie wyższy niż dekadę temu. W jego strukturze najwięcej ważą reinwestowane zyski. Zasadniczo czołówkę inwestorów bezpośrednich stanowią państwa europejskie (udział UE to aż 86,5%), a największe zobowiązania z tytułu zagranicznych inwestycji przypadają na podmioty z obszaru przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego i detalicznego, działalności finansowej i ubezpieczeniowej i działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl