Makro Flash: Żywność znowu podbija inflację

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w sierpniu wzrosła do 4,3% r/r z 4,2% r/r w lipcu, zgodnie z szybkim szacunkiem GUS. Inflacja usługowa pozostała bez zmian, na poziomie 6,2% r/r, a towarowa wzrosła do 3,6% r/r z 3,5% r/r.
  • Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w sierpniu wzrosły o 4,1% r/r wobec 3,2% r/r w lipcu. Za ten wzrost odpowiadała zdecydowanie słabsza skala wakacyjnych spadków cen (w sierpniu -0,1% m/m vs wzorzec sezonowy -0,7% m/m). W ujęciu miesięcznym wzrosły m.in. ceny pieczywa (0,7% m/m), mięsa (0,2% m/m), olejów i tłuszczów (0,4% m/m), przy braku zmian cen owoców i spadku cen warzyw o 3% m/m. Odzwierciedla to wg nas wysoką presję kosztową w przetwórstwie spożywczym i niekorzystne warunki pogodowe wpływające na uprawy.
  • Ceny paliw w sierpniu spadły o 1,7% r/r wobec wzrostu o 1,2% r/r w lipcu. Bieżące tendencje na rynku ropy pozwalają spodziewać się dalszych spadków cen.
  • Ceny nośników energii w sierpniu wzrosły o 10,4% r/r i o 0,2% m/m (w obu przypadkach o 0,1pp wyżej od szybkiego szacunku). Ceny prądu nie zmieniły się, gaz zdrożał o 0,1% m/m, a energia cieplna zaskakująco staniała, o 0,1% m/m. Kontynuowane były sezonowe wzrosty cen opału (w sierpniu 1,3% m/m). Kolejne istotne zmiany cen nośników energii będą możliwe od stycznia, ale wiele wskazuje, że do nich nie dojdzie – w projekcie budżetu na 2025 zabezpieczono 2 mld PLN na przedłużenie mrożenia cen prądu, a minister klimatu P.Hennig-Kloska stwierdziła, że cena maksymalna za energię elektryczną powinna pozostać na niezmienionym poziomie 500 PLN/MWh.
  • Szacujemy, że inflacja bazowa w sierpniu mogła się nieznacznie obniżyć, do 3,7% r/r z 3,8% r/r w lipcu. Impet inflacji bazowej (zmiana % m/m po odsezonowaniu) pozostaje podwyższony – 4-5% saar, co sugeruje uporczywość fundamentalnych procesów cenowych. Uważamy, że w inflacji bazowej cały czas widać efekty przekładania na konsumentów wyższych kosztów, które jednak obecnie wyhamowują co zapowiada, że także ta miara inflacyjna powinna się w średnim terminie unormować. Uwagę zwraca najwyższa od maja 2012 inflacja w kategorii wyrobów tytoniowych wynosząca 9,4% r/r. W sierpniu kolejny miesiąc rosły ceny dostaw wody (0,9% m/m i 12,6% r/r), co jest efektem wchodzenia w życie nowych, wyższych taryf wodnych.
  • Oczekujemy, że do końca roku inflacja CPI nie przekroczy 5% r/r. Wysokość szczytu inflacyjnego w 1q25 zależeć będzie od decyzji względem cen energii (nieznacznie ponad 6% r/r w przypadku uwolnienia cen i o ok. 0,8pp niżej w przypadku utrzymania obecnych rozwiązań).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl