Makro Flash: Złotowe hipoteki znowu „nad kreską”

Pobierz raport

  • Wzrost podaży pieniądza M3 w listopadzie wyhamował do 7,6% r/r z 8,2% r/r w październiku. Już drugi miesiąc z rzędu dynamika M3 była niższa od oczekiwań (PKO: 8,5%; kons.:8,2%). Wśród czynników kreacji pieniądza spadający wkład aktywów zagranicznych netto zrównał się z kontrybucją sektora rządowego. Utrzymuje się ujemny wkład akcji kredytowej. Od trzech miesięcy dynamika wąskiego pieniądza M1 (gotówka + depozyty płatne na żądanie) powróciła do wzrostów w ujęciu r/r, a jej realny spadek jest już tylko marginalny – dane monetarne wskazują na nadchodzące ożywienie wzrostu gospodarczego.
  • Należności sektora bankowego (skor. o FX) w listopadzie były o 0,4% niższe niż przed rokiem, po spadku o 0,8% r/r w październiku. W ciągu miesiąca należności nie zmieniły się, na co złożył się spadek kredytów dla podmiotów instytucjonalnych (o 1,3%) oraz wzrost kredytów dla osób prywatnych (+0,4%). W przypadku kredytów dla osób prywatnych na uwagę zasługuje najsilniejszy od 2021 wzrost złotowych kredytów hipotecznych, o 1% m/m, który przyczynił się do powrotu ich rocznej dynamiki „nad kreskę” (+0,8%), po raz pierwszy od roku. Była to rzecz jasna konsekwencja działania programu BK2%, jednak pozytywny wpływ na wolumen kredytów hipotecznych mają też niższe niż kilka miesięcy temu stopy procentowe oraz wzrost realnych dochodów. Kredyty dla niefinansowych podmiotów gospodarczych (NFP) odnotowały silny miesięczny spadek (-1,3%), jednak ich roczna dynamika utrzymała się na poziomie zbliżonym do październikowego (-3,4% r/r). W kredytach dla przedsiębiorstw (dane surowe) widzimy z jednej strony wyhamowanie spadków kredytów obrotowych (o -6,9% r/r), z drugiej zaś lekkie przyspieszenie kredytów inwestycyjnych (do 3,4% r/r).
  • Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX) w listopadzie rosły – o 9,8% r/r i 0,6% m/m. Tempo wzrostu depozytów złotowych (9,8% r/r) było wyższe od dynamiki depozytów walutowych (9,6% r/r) po raz pierwszy od końca 2021. Depozyty osób prywatnych rosły najwolniej w tym półroczu, ale i tak ich dynamika wynosiła 12,6% r/r, stopniowo przyspieszają depozyty bieżące, które były o 5,7% wyższe niż przed rokiem. Depozyty niefinansowych podmiotów gospodarczych nadal rosną w tempie zbliżonym do 10% r/r.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl