Makro Flash: Zdrowy deficyt

Pobierz raport

  • Deficyt rachunku obrotów bieżących w styczniu wyniósł 168 mln EUR, wobec deficytu 803 mln EUR z grudnia. Wynik okazał się słabszy od oczekiwań (kons.: 379 mln EUR, PKOe: 506). Roczna dynamika eksportu obniżyła się trzeci miesiąc z rzędu (-0,7% r/r wobec -0,3% r/r w grudniu), podczas gdy import przyspieszył najmocniej od dwóch lat (9,9% r/r). Stabilna nadwyżka w usługach na poziomie 4,8% PKB częściowo amortyzowała negatywny wpływ słabszego eksportu towarów na saldo obrotów bieżących. Styczeń przyniósł też najwyższe (w ujęciu EUR) miesięczne saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich w XXI wieku – ponad 6 mld EUR.
  • Spadek eksportu towarów wynikał głównie z dalszego załamania sprzedaży środków transportu, które najmocniej ucierpiały z powodu problemów gospodarczych Niemiec oraz rosnącej konkurencji spoza Europy na rynku UE. Negatywną tendencję eksportową łagodził wzrost sprzedaży zagranicznej produktów rolnych – Polska jako jeden z kluczowych eksporterów w tej branży, skorzystała na rosnących cenach żywności. Z kolei mocny wzrost importu napędzało zwiększone zapotrzebowanie na dobra konsumpcyjne, co odzwierciedlała solidna krajowa konsumpcja (widoczna w styczniowej sprzedaży detalicznej), oraz wzrost przywozu produktów rolnych i paliw. Jedyny wyraźny spadek dotyczył importu środków transportu, głównie części motoryzacyjnych, odzwierciedlając słabszy eksport samochodów. Eksport usług przyspieszył do 10,2% r/r z 8,8% r/r w grudniu, podobnie jak import – wzrost o 10,1% r/r względem 9,6% r/r miesiąc wcześniej. W średnioterminowej perspektywie dalszy rozwój technologii IT, powinien pozwolić Polsce utrzymać nadwyżkę w usługach.
  • Saldo dochodów pierwotnych pozostało ujemne (-1,5 mld EUR), ale poprawiło się względem grudniowego wyniku (-2,3 mld EUR). Saldo pozostaje ujemne, ze względu na wysokie zyski inwestorów zagranicznych, których znaczna część jest jednak reinwestowana. Po stronie finansowej saldo zagranicznych inwestycji bezpośrednich (BIZ) poprawiło się do 1,6% PKB z 1,3% PKB w grudniu, przy lekkim wzroście napływu inwestycji do Polski (głównie w instrumentach dłużnych).
  • Kluczowe dla kształtowania się polskiego eksportu w najbliższych miesiącach będą dalsze losy gospodarki Niemiec oraz skutki wojny handlowej. Z kolei krajowa konsumpcja oraz ożywienie inwestycyjne, wspierane środkami unijnymi i wysokimi wydatkami na obronność, utrzymają wysoki poziom importu. Zakładamy, że po okresie spowolnienia napływ BIZ powinien ponownie przyspieszyć.Przewidujemy, że na koniec bieżącego roku deficyt rachunku obrotów bieżących pogłębi się do ok. 1% PKB – taki poziom nie jest dowodem nierównowagi makroekonomicznej i nie przewidujemy problemów z jego finansowaniem za pomocą napływu stabilnych środków (FDI, fundusze UE).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl