Makro Flash: Zaskakujący powrót wzrostu inwestycji

Pobierz raport

 

  • Wzrost PKB w cenach stałych roku poprzedniego w 2q24 przyspieszył do 3,2% r/r z 2,0% r/r w 1q24, zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS. Dobrą kondycję gospodarki sygnalizują także dane odsezonowane, które pokazały wzrost o 1,5% q/q vs 0,8% q/q w 1q24.
  • Struktura PKB była zgodna z oczekiwaniami – kluczową rolę w ożywieniu odegrała konsumpcja prywatna (4,7% r/r) i publiczna (10,7%r/r). Wzrost konsumpcji prywatnej był efektem wysokiej dynamiki realnych dochodów (w 2q24 wynagrodzenia zwiększyły się realnie z 12,2% r/r), który, mimo odbudowy oszczędności i umiarkowanego popytu na towary, w większym stopniu przeznaczany był na usługi. Wolniej rosły inwestycje (2,7% r/r), ale to i tak wynik znacznie lepszy niż można się było obawiać, biorąc pod uwagę pogłębienie spadków nakładów średnich i dużych firm, które w 2q24 skurczyły się o 8,8% r/r wobec -2,2% r/r w 1q24. Niespodzianka to najpewniej efekt zwiększenia nakładów publicznych, w tym być może zbrojeniowych. W kolejnych kwartałach oczekujemy dalszego wzrostu inwestycji, któremu szczególnie pod koniec roku będzie sprzyjać napływ środków z KPO.
  • Ożywienie popytu krajowego, w tym w szczególności inwestycyjnego, generowało zwiększone zapotrzebowanie na import, co skutkowało pierwszym od 1q22 ujemnym wkładem eksportu netto do wzrostu gospodarczego (-0,8pp). Jednocześnie 2q24 przyniósł dalsze łagodzenie negatywnych tendencji po stronie zmiany poziomu zapasów, które wciąż się obniżają, ale ich negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w 1q24 ograniczył się do -1,1 pp (wobec -2,8 pp w 1q24).
  • Po dzisiejszych danych podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w całym 2024 na poziomie co najmniej 3,5% wobec 0,2% w 2023. Oczekujemy, że druga połowa roku będzie lepsza od pierwszej, a wzrost będzie wciąż systematycznie przyspieszał. Obok konsumpcji, będą się do niego przyczyniały inwestycje. Ich obecna słabość jest znacznie mniejsza, niż obserwowaliśmy w poprzednich okresach przejściowych dla unijnych budżetów, a wsparciem dla lekkiego wzrostu inwestycji powinno być stopniowe uruchamianie środków z KPO (przy przesunięciu ich największego pozytywnego wpływu na 2025). Nie bez znaczenia będzie też aktywność zakupowa rządu z zakresie zakupu uzbrojenia.

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl