Makro Flash: W płacach lato, w zatrudnieniu zima

Pobierz raport

  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniosło 7495,36 PLN i było o 11,8% wyższe niż przed rokiem. Lepszym od oczekiwań danym o płacach towarzyszyły słabsze od naszych i rynkowych założeń wyniki zatrudnienia, które pokazały spadek o 0,2% r/r.
  • W listopadzie przeciętny poziom płac był nadal podbijany przez górnictwo (17,7% r/r, efekt wcześniejszej wypłaty barbórek w części zakładów), do którego dołączyła energetyka (24,1% r/r). Powyżej przeciętnej wciąż rosną wynagrodzenia w transporcie, w HoReCa, administrowaniu i pozostałej działalności usługowej, a więc w sektorach o relatywnie niskiej płacy (o ok. 2tys. PLN vs przeciętna). W konsekwencji to w nich widzimy największe przełożenie wzrostu płacy minimalnej. Taka struktura wzrostu wynagrodzeń utrzyma się wg nas w 2024 (wzrost płacy minimalnej o blisko 20%), prowadząc do powolnego spłaszczania siatki płac.
  • Liczba etatów w lis. nie zmieniła się w porównaniu do paź., co na tle wzorca sezonowego pokazuje wciąż stłumiony popyt na pracowników. Na łączny spadek zatrudnienia o 0,2% r/r złożyły się silniejsze redukcje w rolnictwie i leśnictwie (-2,4% r/r), administrowaniu (-2,3% r/r), budownictwie (-1,6% r/r) i przetwórstwie (-1,1% r/r) przy wzrostach m.in. w HoReCa (4,8% r/r), działalności profesjonalnej (3,4% r/r), czy górnictwie (2,2% r/r). Oczekiwane przez nas ożywienie gospodarcze zapowiada, że już wkrótce popyt na pracowników powinien się odbudowywać, a ograniczeniem dla wzrostu zatrudnienia ponownie będą głównie czynniki podażowe. Podobne sygnały płyną z badań koniunktury, gdzie zwłaszcza w budownictwie i przetwórstwie widać poprawę planów dotyczących zatrudnienia.
  • Dobra sytuacja na rynku pracy (stabilne zatrudnienie, silna dynamika płac), połączona z obniżającą się inflacją, poprawia nastroje konsumentów. W grudniu oceny bieżącej sytuacji nie zmieniły się, kontynuowana była poprawa po stronie oczekiwań, która w największym stopniu objęła przyszłą sytuację ekonomiczną kraju. Na przestrzeni ostatnich miesięcy istotnie poprawiły się też oczekiwania konsumentów co do ich sytuacji finansowej. Przy poprawie perspektyw rynku pracy sugeruje to solidne odbicie konsumpcji w 2024, chociaż warto zauważyć, że w planach gospodarstw domowych silniej niż „apetyty” zakupowe rosną plany dotyczące oszczędzania.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl