Makro Flash: Trudne początki ożywienia akcji kredytowej

  • Dynamika podaży pieniądza M3 w sierpniu wyhamowała do 7,3% r/r z 8,0% r/r, zgodnie z konsensusem (7,4% r/r) a słabiej od naszych oczekiwań (6,9% r/r). Niższa dynamika to głównie wynik wysokiej zeszłorocznej bazy. Kreację pieniądza nadal napędza niejasna kategoria aktywów zagranicznych netto, a od trzech miesięcy również zadłużenie sektora centralnego. Z kolei procesy kredytowe coraz silniej ograniczają kreację pieniądza.
  • Należności sektora bankowego (skor. o FX) w sierpniu skurczyły się o 0,7% m/m. W ujęciu rocznym dynamika ogółem spadła do -1,7% r/r, wyrównując minimum z marca 2021, a dynamika kredytów złotowych (‑3,1% r/r) była najniższa przynajmniej od 1997 (dostępna historia). Spadki obejmowały kredyty dla niefinansowych podmiotów gosp. (-4,3% r/r, -1,0% m/m, czwarty miesięczny spadek z rzędu), w tym przedsiębiorstw (-3,7% r/r, ‑1,4% m/m) i przedsiębiorców indywidualnych (-8,6% r/r, -0,8% m/m). Spadek to przede wszystkim efekt niższych o 10,3% r/r kredytów obrotowych, przy nadal dodatniej dynamice kredytów inwestycyjnych (1,2% r/r). Wiążemy to z osłabieniem popytu w gospodarce i odwracaniem cyklu zapasów. Dynamika kredytów konsumpcyjnych wróciła „na plus” (+0,7% r/r), a kredytów mieszkaniowych złotowych wzrosła (-2,0% r/r z -2,2% r/r w lipcu). Jednak w ujęciu m/m wolumen kredytów mieszkaniowych złotowych wzrósł w sierpniu o 0,1% m/m, po dwóch miesiącach wzrostów o 0,2% m/m. Oczekiwane przez nas ożywienie akcji kredytowej w tym segmencie napędzane m.in. obniżkami stóp procentowych i programem „Bezpieczny Kredyt” zaczyna się więc niemrawo.
  • Dynamika zobowiązań sektora bankowego (skor. o FX) w sierpniu spowolniła do 9,4% r/r po wyskoku w lipcu do 10,2% r/r, wracając do wcześniej notowanych poziomów. W ciągu miesiąca depozyty wzrosły o 0,4%, najwolniej od marca. Obserwujemy stabilizację dynamik zobowiązań złotowych (8,0% r/r) przy hamowaniu walutowych (18,1% r/r). Depozyty osób prywatnych rosły o 13,7% r/r, przy czym dynamika bieżących po raz pierwszy od maja 2022 była dodatnia (1,2% r/r). Systematycznie hamuje dynamika depozytów terminowych (41,3% r/r). Depozyty przedsiębiorstw nadal rosną w dwucyfrowym tempie (12,1% r/r), a dynamika u przedsiębiorców od lipca jest dodatnia (sie: 2,1% r/r).
  • W sierpniu depozyty nadal rosły szybciej niż kredyty. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach trend ten zacznie się odwracać i relacja kredyty/depozyty wzrośnie z obecnego rekordowo niskiego poziomu.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl