Makro Flash: Stopy ponownie bez zmian

Pobierz raport

  • Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian – stopa referencyjna od października wynosi 5,75%.
  • Zmiany w komunikacie w porównaniu z poprzednim posiedzeniem były kosmetyczne. W części dotyczącej otoczenia zewnętrznego Rada odnotowała zatrzymanie spadku inflacji w największych gospodarkach i jej kształtowanie się na poziomach nieco przekraczających cele inflacyjne. W odniesieniu do Polski RPP, podobnie jak przed miesiącem, oceniła, że inflacja będzie w 2q24 zgodna z celem inflacyjnym (chociaż tym razem stwierdzenie jest bardziej kategoryczne bez „oczekuje się”). W komunikacie napisano, że w przypadku podniesienia cen energii w 2h24 inflacja „wzrośnie”, podczas gdy w poprzednim miesiącu oceniano, że „może istotnie wzrosnąć”. Zmiany te można odebrać jako odnotowanie spadku niepewności dotyczącej przyszłej ścieżki inflacji, która będzie niższa niż zakładały czarne scenariusze z marcowej projekcji NBP.
  • Ocena bieżących procesów inflacyjnych nie zmieniła się. Pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają wg Rady niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej inflacji. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest znaczną niepewnością, związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także z tempem ożywienia gospodarczego w Polsce i sytuacją na rynku pracy. Rada utrzymała więc obserwowaną od kilku miesięcy ostrożność.
  • Publikowane w ostatnich miesiącach dane inflacyjne zasadniczo zaskakiwały pozytywnie – spadek inflacji był szybszy i bardziej trwały, mniej „lepka” okazała się inflacja bazowa. Scenariusze dotyczące cen energii są obecnie bardziej korzystne niż obawiano się kilka miesięcy temu. Wszystko to może naszym zdaniem znaleźć odzwierciedlenie w niższym przebiegu inflacji w lipcowej projekcji. Jednocześnie, zagraniczne banki centralne coraz częściej skłaniają się ku obniżkom – już jutro stopy może obniżyć EBC, banki centralne regionu kontynuują luzowanie, a obniżka w USA w 2024 jest nadal prawdopodobna. Dlatego nie wykluczamy, że pod koniec roku Rada może znaleźć argumenty za obniżką stóp (chociaż jak podkreślamy od dawna, ścieżka stabilizacji stóp wydaje się również bardzo prawdopodobna, a niepewność dotycząca funkcji reakcji RPP pozostaje wysoka).

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl