Makro Flash: Stabilna inflacja z dezinflacją w tle

Pobierz raport

  • Inflacja w listopadzie wyniosła 6,6% r/r i pozostała na poziomie z października. GUS zrewidował nieznacznie w górę wstępny szacunek, który wskazywał na spadek inflacji do 6,5% r/r. Źródłem rewizji były ceny żywności i napojów bezalkoholowych, które ostatecznie wzrosły w listopadzie o 7,3% r/r (7,2% wg wstępnych danych). Szacujemy, że inflacja bazowa wyhamowała do 7,3% r/r z 8,0% r/r w październiku.
  • W listopadzie dynamika cen towarów wzrosła, po raz pierwszy od lutego br., do 5,9% r/r z 5,7% r/r, w dużym stopniu za sprawą cen paliw. Dynamika cen usług kontynuowała spadek, w listopadzie wyniosła 8,6% r/r (wobec 9,3% r/r w październiku) i była najniższa od stycznia 2022.
  • Dezinflacja po stronie cen usług wspiera sukcesywne obniżanie się inflacji bazowej, która w listopadzie była głównym czynnikiem obniżającym inflację ogółem. W ramach kategorii bazowych 3. miesiąc z rzędu spadały (m/m) ceny w rekreacji i kulturze (spadki napędza m.in. turystka, w tym głównie zagraniczna), hamują wzrosty cen w restauracjach i hotelach. W listopadzie obniżyły się (m/m) ceny wyposażenia mieszkania i prowadzenia gosp. domowego, m.in. na skutek pierwszego w tym roku spadku cen środków czyszczących i konserwujących (jedna z mocniej drożejących kategorii w tym roku), niższe były też ceny łączności (zarówno sprzętu, który tanieje także w ujęciu r/r, jak i usług). Nowa lista leków refundowanych podniosła ceny artykułów farmaceutycznych i – w efekcie – całej kategorii zdrowie. Mimo tego, roczna dynamika cen w tej kategorii jest już o połowę niższa niż była na początku roku (5,5% vs 10,7%). Bez tej zmiany regulacyjnej skala hamowania inflacji bazowej byłaby jeszcze większa. I tak jednak impet inflacji bazowej sukcesywnie się obniża (patrz wykres), potwierdzając przestrzeń do spadku inflacji na początku 2024w okolice 4%.
  • Korzystne procesy cenowe po stronie inflacji bazowej zostały w listopadzie zneutralizowane przez wzrost cen żywności i paliw. Żywność zdrożała o 0,9% m/m; dwukrotnie silniej niż sugeruje wzorzec sezonowy (chociaż prawie o połowę słabiej niż w 2022), głównie za sprawą owoców, warzyw oraz olejów, przy obniżających się cenach mięsa, głównie drobiu. Paliwa zdrożały o 8,8% m/m, a ich roczna dynamika, dotychczas wymiernie obniżająca inflację, przesunęła się w górę z -14% do -6%.
  • Wstępnie szacujemy, że dzięki ponownemu obniżeniu się cen paliw i utrzymaniu tendencji dezinflacyjnych w bazowej części koszyka, w grudniu inflacja obniży się do 6,4% r/r. Dzięki przedłużeniu rozwiązań ochronnych w 1q24 inflacja według nas ponownie istotnie spadnie, (przejściowo) nawet nieznacznie poniżej 4% r/r, przy dalszym obniżaniu się inflacji bazowej w kierunku 5%. W dalszej części roku proces dezinflacji będzie jednak utrudniony przez odbudowę popytu oraz potencjalne zniesienie rozwiązań z tarczy antyinflacyjnej.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl