Makro Flash: Spożycie, inwestycje i eksport przyśpieszają

Pobierz raport

  • Dynamika PKB w 4q24 przyspieszyła do 3,2% r/r z 2,7% r/r w 3q24, a ostateczne dane były zgodne z wstępnym szacunkiem. W ujęciu kwartalnym (sa) PKB wzrósł o 1,3%. Wartość dodana zwiększyła się natomiast o 2,1% r/r i 1,2% q/q. Główne składowe PKB przyśpieszyły w 4q24, co umacnia nas w przekonaniu, że wzrost PKB w 2025 będzie znaczący.
  • Głównym motorem wzrostu była konsumpcja prywatna, której dynamika wyraźnie przyspieszyła – do 3,5% r/r z zaledwie 0,3% r/r w poprzednim kwartale. Przy wzroście sprzedaży detalicznej o 2,1% r/r, to usługi stanowiły kluczowy element wzrostu konsumpcji, co częściowo można tłumaczyć efektem krzywej Engla. Rosnące realne wynagrodzenia (ok. 7% r/r) pozwalały gospodarstwom domowym na stopniową odbudowę oszczędności, co sugeruje, że część konsumpcji może zostać odłożona na kolejne okresy. Inwestycje wzrosły o 1,3% r/r, co choć nie imponuje, okazało się wynikiem lepszym od prognoz. Wstrzymywanie aktywności inwestycyjnej wynikało z okresu przejściowego między dwiema perspektywami unijnymi oraz spadku zysków przedsiębiorstw. Dodatkowym hamulcem były wysokie realne stopy procentowe oraz zmiany geopolityczne, które osłabiły skłonność firm do podejmowania ryzyka inwestycyjnego. Eksport netto obniżył dynamikę PKB o 1,3 pp, gdyż ograniczony popyt zagraniczny negatywnie wpływał na eksport, a jednocześnie rosnący popyt wewnętrzny napędzał import. Pozytywnym sygnałem jest dodatni wkład zapasów do wzrostu (1,8 pp), co sugeruje normalizację równowagi między popytem a podażą.
  • Od strony wartości dodanej, najsilniejsze impulsy wzrostowe płynęły z przemysłu (1,6% r/r), handlu i napraw (2,5% r/r) oraz transportu (5,8% r/r). Jednak to sektor finansowy i ubezpieczeniowy odnotował najwyższą dynamikę (6,4% r/r), co można wiązać z oddalającymi się perspektywami obniżek stóp procentowych przez NBP. Z kolei budownictwo pozostawało w recesji – wartość dodana w tym sektorze spadła aż o 7,7% r/r. Mimo to, przyspieszająca aktywność w przemyśle pozwala oczekiwać, że w bieżącym roku, wraz z realizacją zapowiedzianych projektów, nastąpi długo wyczekiwane ożywienie.
  • Bieżący rok zapowiada się jako przełomowy. Po okresie odbudowy oszczędności gospodarstwa domowe powinny w większym stopniu przeznaczać środki na konsumpcję. Jednocześnie spadek stóp procentowych oraz napływ nowych funduszy unijnych mogą stanowić istotne wsparcie dla inwestycji i krajowej produkcji. Dodatkowym czynnikiem prorozwojowym pozostają wysokie inwestycje publiczne. Silny złoty i ożywienie popytu wewnętrznego mogą natomiast ograniczać pozytywny wpływ eksportu netto na wzrost PKB, który będzie neutralny. Nasza prognoza wzrostu PKB w 2025 to 3,5% - sam efekt przeniesienia doda do dynamiki ok. 1,1 pp.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl