Makro Flash: Spadki sprzedaży hamują

  • • Sprzedaż detaliczna w lipcu obniżyła się realnie o 4,0% r/r (PKO: -4,4% r/r kons.: -3,8% r/r). Tym samym spadek sprzedaży hamował już trzeci miesiąc z rzędu i to pomimo lipcowego spadku płac w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu realnym (-0,3% r/r). Według GUS po wyeliminowaniu czynników sezonowych sprzedaż wzrosła o 1,3% m/m.
  • Spadek sprzedaży w ujęciu r/r miał charakter dość powszechny i był obserwowany we wszystkich kategoriach publikowanych przez GUS z wyłączeniem pojazdów samochodowych (+3,8% r/r). Podobnie jak w czerwcu najsilniej obniżała się sprzedaż prasy i książek (-13,6% r/r), a także mebli, rtv i agd (- 11,6% r/r), czyli towarów, które są relatywnie bardziej podatne na ograniczanie wydatków w przypadku dekoniunktury. Trzeci miesiąc z rzędu niższa niż przed rokiem była sprzedaż odzieży i obuwia (-4,8% r/r), a spadek (szczególnie w sklepach stacjonarnych) był głębszy niż w czerwcu. Jednocześnie konsumenci częściej dokonywali zakupów przez Internet. W lipcu udział sprzedaży detalicznej przez Internet w sprzedaży ogółem minimalnie wzrósł (do 7,9% z 7,7% w czerwcu), m.in. dzięki wzrostowi w grupie „tekstylia, odzież i obuwie”.
  • Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lipcu o 1,1% r/r (PKO: +2,9% r/r, kons: +2,5% r/r) po lekkim wzroście w czerwcu. Utrzymują się wcześniejsze tendencje – wysokie stopy procentowe osłabiają segment budowy budynków (-8,8% r/r), a ostatni rok realizacji projektów z poprzedniej perspektywy unijnej wspiera inżynierię lądową (+11,8% r/r).
  • Napływające dane pokazują, że sytuacja finansowa konsumentów zaczyna się poprawiać, co znajduje również odzwierciedlenie we wzrostach wskaźników koniunktury konsumenckiej. Wraz z oczekiwaną dalszą dezinflacją, a w konsekwencji również przyspieszeniem realnego wzrostu płac, perspektywa wzrostu realnej sprzedaży – a co za tym idzie również konsumpcji – staje się coraz bliższa. Jednocześnie dane kartowe wciąż wskazują na dywergencję pomiędzy sprzedażą detaliczną, a wydatkami na usługi. Jednak lipcowe przyspieszenie m/m wydatków na usługi może sygnalizować poprawę również w tym obszarze.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl