Makro Flash: Słaby miesiąc, dobry rok

Pobierz raport

  • Zgodnie z oczekiwaniami w grudniu saldo rachunku obrotów bieżących wyraźnie się obniżyło i odnotowaliśmy na nim pierwszy od kwietnia deficyt, sięgający 24 mln EUR (PKO: -64 mln EUR, kons.: +53 mln EUR). Obok typowego dla grudnia pogłębienia deficytu rachunku dochodów pierwotnych na niekorzystny wynik wpłynęło też wyraźnie pogorszenie rachunku handlowego, na którym deficyt wyniósł 556 mln EUR. Odnotowany w grudniu 2023 deficyt rachunku obrotów bieżących jest wyraźnie płytszy niż miało to miejsce rok wcześniej. W efekcie, w ujęciu 12 mies., nadwyżka obrotów bieżących wzrosła i sięga już 1,6% PKB wobec 1,4% PKB na koniec listopada.
  • W obrotach towarowych rozczarowały zarówno wyniki eksportu jak i importu. Eksport obniżył się o 6% r/r (PKO: +1,5% r/r, kons.: -1,0% r/r), co jest najsłabszym wynikiem od początków pandemii. W komentarzu do danych NBP zwraca uwagę, że ograniczenie obrotów r/r nastąpiło we wszystkich kategoriach, w tym najsilniej objęło między innymi towary konsumpcyjne i inwestycyjne, których eksport w poprzednich miesiącach zaczynał stopniowo rosnąć. Dodatkowo, chociaż wzrósł eksport pojazdów, to zmniejszył się eksport części motoryzacyjnych, dominujących w sprzedaży zagranicznej branży automotive. Po stronie importu w dalszym ciągu najsilniejsze spadki dotyczą paliw (głównie efekt cenowy), jednak obniżyły się także zakupy dóbr zaopatrzeniowych, inwestycyjnych i części, co NBP wiąże m.in. z ograniczeniem eksportu (krajowy eksport charakteryzuje wysoka importochłonność).
  • Nadwyżka w usługach (12 mies.) kolejny miesiąc z rzędu nieznacznie się obniżyła, do 5,1% PKB, i jest najniższa od czerwca 2022. Od 2q23 tempo wzrostu rozchodów w handlu usługami przewyższa tempo wzrostu przychodów. Salda dochodów pierwotnych i wtórnych (12 mieś.) nie zmieniły się i na koniec roku wynosiły odpowiednio -4,3% PKB oraz -0,4% PKB.
  • Oczekiwaliśmy, że 2023 zamknie się nadwyżką w obrotach bieżących na poziomie 1,5% PKB, faktyczne dane nawet nieznacznie przebiły nasze prognozy. W porównaniu do szczytów deficytu (-3,1% PKB w czerwcu 2022) ostatnie niecałe dwa lata przyniosły bezprecedensową skalę poprawy równowagi zewnętrznej. Oczekujemy, że w 1h24 nadwyżka będzie jeszcze rosnąć, do ok. 2% PKB. W dalszej pespektywie odbudowa popytu krajowego ustabilizuje ją na nieco niższym poziomie, ok. 1-1,5% PKB.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl