Makro Flash: Słabnie mieszkaniowy boom kredytowy

Pobierz raport

  • Podaż pieniądza w maju wzrosła o 8,0% r/r wobec 7,4% r/r w kwietniu i oczekiwanych 7,4% r/r. Wśród czynników kreacji pieniądza nieco zmniejszyła się rola „aktywów zagranicznych netto”, przy wzroście wkładu kredytów oraz zadłużenia sektora publicznego. Systematycznie rosną realne miary podaży pieniądza, co wynika głównie ze spadku inflacji CPI, przy wyższych, ale relatywnie stabilnych dynamikach nominalnych szerokich agregatów (M2 i M3) i niższych, ale nabierających siły węższych agregatów (gotówki w obiegu i M1).
  • Należności sektora bankowego (skor. o FX) w maju wzrosły o 0,6% m/m, głównie za sprawą należności złotowych, przy trzecim miesiącu z rzędu spadku należności walutowych. Dynamika roczna przyspieszyła do 2,7% r/r z 2,0% w maju, a najważniejszym czynnikiem stojącym za tym ożywieniem jest segment gospodarstw domowych – kredyty konsumpcyjne wzrosły o 4,6% r/r, a mieszkaniowe (w PLN) o 7,8% r/r. W przypadku kredytów konsumpcyjnych dynamiki miesięczne systematycznie przyspieszają (w maju do 1% m/m), a w segmencie mieszkaniowym hamują (w maju 0,5% m/m wobec rekordowych 1,1% m/m w styczniu 2024), co jest efektem zakończenia programu BK2% i stabilizacji stóp procentowych na restrykcyjnym poziomie. Kredyty dla niefinansowych podmiotów gospodarczych spadały o 1,7% r/r, nieco płyciej niż w kwietniu (-2,6% r/r), co wynikało głównie z efektu niskiej zeszłorocznej bazy. W maju ich wolumen spadł o 0,1% m/m, drugi raz z rzędu, przy spadku o 0,3% m/m kredytów dla przedsiębiorstw i o 0,1% m/m dla przedsiębiorców. Ożywienie inwestycyjne w segmencie korporacyjnym systematycznie się opóźnia, jednak niezmiennie uważamy, że jego nadejście jest nieuniknione w kontekście potrzeb w obszarze transformacji energetycznej i automatyzacji. Na razie jednak, dynamika kredytów inwestycyjnych dla firm od ok. roku fluktuuje wokół 2,5% r/r.
  • Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX). wzrosły o 0,9% m/m. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 10,6%, podobnie jak w poprzednich miesiącach. Po stronie osób prywatnych obserwujemy bardzo powolne hamowanie depozytów złotowych (do 11,6% r/r w maju z ok. 14% r/r w szczycie we wrz’23). Dynamika depozytów niefinansowych podmiotów gospodarczych przyspieszyła do 5,0% r/r, przerywając trwający od ok. połowy 2023 okres hamowania. Głównym powodem był wzrost o depozytów przedsiębiorstw (PLN o 8,3 mld PLN m/m; walutowych o 10,7 mld PLN m/m), co prawie w całości tłumaczy miesięczną zmianę zobowiązań całego sektora bankowego w maju. W konsekwencji relacja kredytów do depozytów w sektorze bankowym wciąż spadała.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl