Makro Flash: Saldo przechodzi na plus

  • • Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w czerwcu ponownie przebiła oczekiwania i wyniosła 2,4 mld EUR (PKO: 1,1 mld EUR, kons: 1,3 mld EUR). Tym samym w ujęciu płynnego roku saldo rachunku jest już na niewielkim plusie: 0,1% PKB wobec -0,3% PKB w maju.
  • Wzrost eksportu okazał się być słabszy niż zakładano i wyhamował do 1,7% r/r z 3,3% r/r w maju (PKO: 2,5% r/r, kons: 4,2% r/r). Dane potwierdzają odporność branży motoryzacyjnej na globalną dekoniunkturę – najsilniej rosła sprzedaż zagraniczna samochodów, części motoryzacyjnych i silników, dużo słabiej wyglądała natomiast sprzedaż dóbr konsumpcyjnych i zaopatrzeniowych w otoczeniu słabego popytu za granicą. Jednocześnie wartość eksportu wyrażona w PLN obniżyła się r/r po raz pierwszy od 2020, co wynika z obniżania się cen w światowym handlu i aprecjacji złotego. Większa skala niespodzianki dotyczyła importu: ten spadł o 5,8% r/r vs -6,3% r/r w maju (PKO: -3,0% r/r, kons: -3,3% r/r), najsilniej w przypadku paliw, towarów zaopatrzeniowych i dóbr konsumpcyjnych, co stanowi odzwierciedlenie recesji konsumenckiej w Polsce i odwracania się cyklu zapasów. W komentarzu do danych zaznaczono, że wzrost importu r/r odnotowano jedynie w przypadku środków transportu, co najpewniej jest związane z wysoką importochłonnością polskiego eksportu i łagodzeniem problemów podażowych. W rezultacie nadwyżka w obrotach towarowych wyniosła 1,0 mld EUR, a w ujęciu płynnego roku deficyt obniżył się do 1,0% PKB.
  • Nadwyżka w handlu usługami była zbliżona do tej odnotowanej po maju i wyniosła 5,5% PKB. Deficyt w dochodach pierwotnych nieznacznie obniżył się do 4,2% PKB. Łącznie na rachunku obrotów bieżących i kapitałowych po raz pierwszy od listopada 2021 odnotowano nadwyżkę na poziomie 0,3% PKB wobec -0,1% PKB w maju. Dodatnie saldo FDI, które odzwierciedla przede wszystkim reinwestowane zyski, obniżyło się do 2,4% z 2,9% PKB.
  • Czerwiec to kolejny miesiąc potwierdzający, że pogorszenie salda bilansu płatniczego było przejściowe, a normalizacja terms-of-trade i odwracanie cyklu zapasów będą wspierać jego dalszą poprawę. Spodziewamy się, że na koniec 2023 saldo CAB będzie zbliżone do 1,0% PKB.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl