Makro Flash: Punkt zwrotny na rynku kredytów hipotecznych

  • Podaż pieniądza M3 w czerwcu wzrosła o 7,9% r/r (kons.: 7,6% r/r, PKOe: 8,0% r/r) wobec 7,1% r/r w maju. Wzrost wynikał z efektu niskiej zeszłorocznej bazy. Wolumen złotowych kredytów hipotecznych wzrósł m/m, co nastąpiło po raz pierwszy od marca 2022.
  • W ciągu miesiąca agregat M3 obniżył się o 0,6 mld PLN. Drugi miesiąc z rzędu spadała ilość gotówki w obiegu. Nie zmieniła się istotnie wartość depozytów bieżących (+55 mln PLN) i terminowych (+160 mln PLN), przy ich wzrostach wśród gospodarstw domowych i spadkach u pozostałych podm.
  • Należności sektora bankowego z tytułu kredytów (skor. o FX) w czerwcu wzrosły o 0,5% m/m. Kredyty konsumpcyjne i pozostałe rosły trzeci miesiąc z rzędu (0,3% m/m). Wolumen złotowych kredytów hipotecznych wzrósł w ujęciu miesięcznym po raz pierwszy od marca 2022, co potwierdza początek ożywienia w tym segmencie, które będzie wspierane przez oczekiwania na obniżki stóp NBP, wzrost realnych dochodów ludności i program Bezpieczny Kredyt. W ujęciu r/r wolumen złotowych kredytów hipotecznych wciąż spada (-2,9% r/r), ale tempo spadku wyhamowuje.
  • W ujęciu rocznym dynamika kredytów (skor. o FX) przestała spadać (w czerwcu 0% r/r). Po stronie kredytów dla podmiotów gospodarczych widoczna jest stabilizacja – w ujęciu rocznym wzrost o 0,6% r/r, a w ujęciu miesięcznym spadek o 0,1% m/m. Wolumen kredytów obrotowych wzrósł o 0,1% r/r, a inwestycyjnych o 3,6% r/r.
  • Zobowiązania sektora bankowego (skor. o FX) wzrosły szósty miesiąc z rzędu (1,4% m/m). W ujęciu r/r dynamika wyniosła 9,0% wobec 8,4% w maju, przy wyższej dynamice depozytów walutowych niż złotowych (22,8% vs 6,8%). Rosła zarówno dynamika depozytów osób prywatnych (13,3% r/r vs 11,7% r/r w maju), jak i firm (14,6% r/r vs 12,5% r/r).
  • W czerwcu postępowała demonetyzacja gospodarki – relacja kredytów do PKB spadła do 44,0%, najniżej od 2008. Spadała też relacja kredytów do depozytów - do 72,6, najniżej od 2002. W kolejnych kwartałach oczekujemy dalszego spadku obu miar. Ożywienie kredytowe przy nominalnym hamowaniu gospodarki powinno ograniczyć tempo demonetyzacji.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl