Makro Flash: Prognoza inflacji nie zadowala EBC

  • Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami, podniósł stopy procentowe o 25pb, w tym refinansową do 4,00% oraz depozytową do 3,50%. Była to druga z rzędu podwyżka o 25pb. Oceniono, że wskaźniki presji inflacyjnej pozostają mocne, choć widoczne są pewne oznaki jej łagodzenia. W szczególności presja płacowa pozostaje istotnym czynnikiem proinflacyjnym. Zarząd EBC deklaruje pozostawanie w trybie „data-driven”.
  • W czasie konferencji Ch.Lagarde podkreśliła, że EBC jeszcze nie osiągnął docelowego poziomu stóp i nie przerywa cyklu zacieśniania, a pauza nie jest nawet rozważana. Jednocześnie oceniła, że docelowy poziom stóp zależeć będzie od perspektyw dla inflacji, poziomu i impetu inflacji bazowej oraz siły mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Według Ch.Lagarde, decyzja została podjęta w warunkach szeroko zakrojonego konsensusu, a przebieg dyskusji został określony jako harmonijny.
  • Wraz z decyzją opublikowane zostały najnowsze prognozy głównych zmiennych makroekonomicznych. Ścieżka inflacji HICP została podniesiona o 0,1 pkt proc. w całym horyzoncie projekcji do odpowiednio 5,4%, 3,0% i 2,2% w 2023-2025. Kluczowa rewizja dotyczyła jednak inflacji bazowej, w szczególności na 2023 i 2024 do odpowiednio 5,1% i 3,0% (z 4,6% i 2,5%) oraz do 2,3% z 2,2% w 2025. W tym kontekście Ch.Lagarde oceniła, że rewizja była podyktowana kondycją rynku pracy, który pozostaje siłą napędową inflacji, w szczególności poprzez oddziaływanie jednostkowych kosztów pracy. Jak stwierdziła, rewizja ta stanowiła kluczowy argument za podwyżką na czerwcowym posiedzeniu. Bazując na prognozie, prezes EBC powtórzyła stanowisko, że inflacja pozostanie podwyższona przez zbyt długi okres. Jednocześnie prognoza wskazuje na nieco słabszy niż zakładano w marcu wzrost PKB w 2023 (0,9%) i w 2024 (1,5%) przy podtrzymaniu prognozy wzrostu o 1,6% w 2025.
  • Oprócz decyzji w sprawie stóp, EBC potwierdził zakończenie reinwestycji w ramach programu APP od lipca 2023, a Ch.Lagarde nie spodziewa się, aby mogło to mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie rynku finansowego.
  • Naszym zdaniem zarówno wydźwięk konferencji jak i najnowsze prognozy zwiększają ryzyko, że cykl podwyżek będzie kontynuowany. Sama szefowa EBC oceniła, w odpowiedzi na pytanie, że podwyżka w lipcu jest bardzo prawdopodobna.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl