Makro Flash: Produkcja w punkcie zwrotnym

  • Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 1,4% r/r (PKOe: -1,6% r/r) wobec spadku o 2,8% r/r w maju (rewizja z -3,2% r/r). Po uwzględnieniu czynników sezonowych czerwiec przyniósł jednak pierwszy od lutego wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym (o 0,4%). Dane wskazują, że aktywność przemysłowa w 2q23 pozostawała przytłumiona, ale prawdopodobnie znajduje się w punkcie zwrotnym. Jednocześnie w przemyśle nasilają się tendencje dezinflacyjne.
  • Czerwiec stał pod znakiem kontynuacji wcześniejszych trendów. Motorem napędowym krajowego przemysłu pozostawały branże zorientowane eksportowo oraz branże inwestycyjne. Są to m.in. motoryzacja (+19,7% r/r), produkcja maszyn (+7,4% r/r) i urządzeń elektrycznych (+9,7% r/r). Sytuacja w pozostałych branżach była zdecydowanie gorsza. Część z nich nadal doświadcza skutków szoku energetycznego (br. chemiczna: -20,4% r/r, metalowa: -12,9% r/r), a część słabszego popytu ze strony konsumentów (br. meblarska: – 10,7% r/r, drzewna: -17,8% r/r). Znacząco obniżyła się też produkcja w segmencie górniczym (-13,1% r/r), w szczególności w wydobyciu węgla (-31,6% r/r). Ofiarą osłabienia popytu na rynku budowlanym jest branża mineralna (-10,6% r/r). Stopniowo odwraca się spadek produkcji w segmencie tworzyw sztucznych (-0,5% r/r), co może być sygnałem odbicia popytu na opakowania i półprodukty dla innych branż, w tym motoryzacji.
  • Czerwiec stał też pod znakiem kontynuacji tendencji dezinflacyjnych. Inflacja PPI obniżyła się do 0,5% r/r z 2,8% r/r w maju. W przetwórstwie ceny spadły o 4,1% r/r, w tym w segmencie rafinacji ropy o 36,3% r/r. Wraz z osłabianiem popytu i stopniową redukcją rentowności firm procesy te powinny być widoczne w inflacji CPI.
  • Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu wzrosła o 1,5% r/r po spadku o 0,7% r/r w maju. Od listopada 2022 utrzymuje się ujemna dynamika roczna w segmencie budowy budynków (efekt wysokich stóp procentowych), przy mocnych wzrostach w segmencie inżynieryjnym (+5,9% r/r), wynikających z finalizacji projektów z poprzedniej perspektywy unijnej 2014-2020.
  • Słabszy popyt zagraniczny, odwracanie cyklu zapasów i recesja konsumencka są w dużej mierze rekompensowane realizacją wcześniejszych zleceń oraz wzrostem popytu na dobra inwestycyjne, m.in. związanym z koniecznością przyspieszonej transformacji energetycznej.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl