Makro Flash: Podwójne rozczarowanie

Pobierz raport

  • Wzrost PKB w cenach stałych roku poprzedniego w 3q24 spowolnił do 2,7% r/r z 3,2% r/r w 2q24, zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS. W ujęciu odsezonowanym poziom aktywności w gospodarce obniżył się o 0,1% q/q (wobec -0,2% q/q w pierwszym odczycie) po wzroście o 1,2% w 2q24.
  • Struktura PKB okazała się dużym rozczarowaniem. Dynamika konsumpcji prywatnej, dotychczasowego istotnego motoru wzrostu, znacząco spowolniła, do 0,3% r/r z 4,6% r/r. We wskaźnikach miesięcznych, w tym w danych o koniunkturze, widać było co prawda oznaki schłodzenia kondycji konsumenta, ale skala wyhamowania konsumpcji zaskakuje zarówno w odniesieniu do nich, jak i biorąc pod uwagę, że przeciętnie w 3q24 sprzedaż detaliczna była jednak wyraźnie na plusie (1,3% r/r). Na tak słaby wzrost konsumpcji musiałoby złożyć się wyraźne ograniczenie wydatków na usługi (podczas gdy po stronie podażowej widać przyspieszenie wartości dodanej chociażby w zakwaterowaniu i gastronomii) i solidne zwiększenie oszczędności. Drugie źródło rozczarowania stanowią inwestycje, które były bliskie stagnacji w ujęciu r/r (+0,1% vs 3,2% w 2q24). Na słaby wynik wskazywał komponent prywatny inwestycji (spadek nakładów średnich i dużych firm w 3q24 o 11,5% r/r), do czego cegiełkę najwyraźniej dołożyły inwestycje publiczne, które relatywnie dobrze radziły sobie w 2q24. Przypuszczamy, że była to wówczas zasługa inwestycji zbrojeniowych, które mogą charakteryzować się większą wahliwością.
  • Najsilniejszy wkład do wzrostu miały zapasy (3,2pp), a ich kontrybucja w tej skali notowana była ostatnio w okresie pandemii, kiedy firmy zabezpieczały się przed zaburzeniami w łańcuchach dostaw, o czym trudno mówić obecnie, w warunkach przytłumionego popytu, w szczególności zewnętrznego.
  • Słabszej konsumpcji towarzyszyło hamowanie dynamiki importu (1,9% r/r z 5,7% r/r). Po czterech kwartałach wzrostów r/r eksport spadł o 0,7%. W efekcie wkład eksportu netto do wzrostu był ujemny i wyniósł -1,5pp.
  • Pomimo rozczarowania, dane za październik (sprzedaż det., produkcja przemysłowa) dały nadzieję, że słaba dynamika PKB w 3q24 może być tylko chwilową zadyszką. Spodziewamy się, że w 4q24 zobaczymy ponowne przyspieszenie wzrostu wraz z korzystniejszą strukturą, a dynamika PKB w całym roku wyniesie ok. 3%.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl