Makro Flash: PKB na przekór optymistom

Pobierz raport

  • Wzrost gospodarczy w 3q24 okazał się słabszy od oczekiwań, wyniósł 2,7% r/r (kons: 2,9% r/r, PKOe: 3,1% r/r) wobec 3,2% r/r w 2q24. Największym zaskoczeniem jest jednak spadek PKB w ujęciu q/q o 0,2% po solidnym wzroście w 2q24 o 1,5%. Trzeba przy tym pamiętać, że sezonowo wyrównany PKB bywa znacznie rewidowany ze względu na niedoskonałości metod odsezonowania, a od pandemii charakteryzuje się podwyższoną zmiennością.
  • Szczegóły składowych PKB poznamy pod koniec listopada, ale już teraz dane miesięczne wskazują, że źródłem słabości może być konsumpcja. Dynamika sprzedaży detalicznej w 3q24 znacznie wyhamowała. Dane Eurostatu (za lip. i sie.) oraz z transakcji kartowych pokazują, że wzrost aktywności w usługach, po mocnym początku kwartału, spowolnił na jego końcu. Na konsumpcję negatywnie wpłynął również wzrost inflacji, co odbiło się nie tylko na wydatkach, ale także na nastrojach. Realny wzrost wynagrodzeń wyhamował z 12,2% r/r do 9,0% r/r. Uważamy, że konsumenci nadal nie wykorzystują pełni swoich możliwości, odkładając konsumpcję na przyszłość, z powodu niepewności i dodatnich realnych stóp procentowych, co hamuje bieżącą aktywność gospodarczą.
  • Zastanawia też obraz inwestycji – rewizja danych PKB pokazała, że w 1h24 inwestycje jednak rosły, co zmieniło obraz gospodarki na pozytywniejszy. Produkcja budowlano-montażowa w 3q24 kontynuowała spadki z 1h24, co nie budziło nadziei dla inwestycji ogółem. Jednak pozytywnie do tej pory zaskakiwały rządowe inwestycje związane z modernizacją wojska, które w 3q mogły nieoczekiwanie wyhamować. Dodatkowo na aktywność gospodarczą negatywnie wpływa silny (realnie) złoty, który sprawia, że import staje się bardziej opłacalny niż krajowa produkcja, a eksporterzy mają większe trudności z utrzymaniem konkurencyjności na rynkach zagranicznych.
  • Dane, chociaż w ujęciu r/r całkiem niezłe na tle UE, przekreślają szanse, że w całym 2024 wzrost wyraźnie przekroczy 3%. Z aktualizacją prognozy wstrzymamy się do publikacji przez GUS szczegółowych danych. Obecne spowolnienie ma wg nas charakter tymczasowy. Odbicie globalnego wzrostu wsparte obniżkami stóp procentowych przez główne banki, planowane obniżki stóp procentowych w Polsce i napływające środki z KPO będą wg nas impulsem do ponownego przyspieszenia, w tym głównie po stronie inwestycji.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl