Makro Flash: Pierwszy w tym roku deficyt towarowy

Pobierz raport

  • Deficyt obrotów bieżących w maju wyniósł 63 mln EUR, co oznacza wynik słabszy od naszej prognozy (+359 mln EUR, kons.: +12 mln EUR). W ujęciu płynnego roku nadwyżka bieżąca utrzymała się na poziomie z kwietnia (1,8% PKB; po rewizji danych kwartalnych i miesięcznych). W kolejnych miesiącach oczekujemy stopniowego spadku nadwyżki, do ok. 1% PKB na koniec 2024.
  • W maju eksport (w EUR) obniżył się o 7,6% r/r, a import o 2,4% r/r (kons.: -5,1% r/r, -2% r/r). W konsekwencji po raz pierwszy w tym roku pojawił się miesięczny deficyt w handlu towarami. NBP w komentarzu do danych tłumaczy, że słabość eksportu to głównie efekt utrzymującej się na niskim poziomie aktywności ekonomicznej w otoczeniu polskiej gospodarki, a w szczególności nasilającego się negatywnego wpływu pogorszenia koniunktury w niemieckim przemyśle samochodowym. Jego skutki najsilniej widać w głębokich spadkach eksportu akumulatorów elektrycznych, części samochodowych i aut. Duży spadek eksportu dotyczył też dóbr inwestycyjnych, z kolei słabła skala spadku eksportu towarów zaopatrzeniowych. Po stronie importu NBP wskazał na hamującą skalę spadku w kategorii paliw i towarów konsumpcyjnych, co wskazuje na stabilizację cen światowych oraz poprawę krajowego popytu. W ujęciu płynnego roku nadwyżka towarowa obniżyła się do 0,6% PKB z 0,8% PKB w marcu i kwietniu. Skala spadku eksportu i importu w PLN była głębsza (odpowiednio -12,8% r/r i -7,9% r/r), co wynikało z umocnienia złotego. Nadwyżka na rachunku usługowym nieznacznie zmalała (do 4,9% PKB z 5,0% PKB w ujęciu płynnego roku), co wynikało ze wzrostu importu (2,2% r/r) przy stagnacji eksportu usług (0,1% r/r).
  • Czwarty miesiąc z rzędu kurczył się deficyt na rachunku dochodów pierwotnych (w maju do 3,2% PKB w ujęciu płynnego roku), co wynika przede wszystkim ze spadających zysków generowanych przez firmy będące własnością zagraniczną. Tym samym czynnikiem należy też tłumaczyć trwający od końca 2022 spadek „napływu” BIZ (wg metodyki są to w większości reinwestowane zyski, a nie „napływający” do Polski kapitał). Saldo rachunku finansowego nie zmieniło się i wynosiło po maju 1,3% PKB.
  • W kolejnych miesiącach nadwyżka obrotów bieżących będzie się stopniowo obniżać do 1% PKB na koniec 2024, do czego przyczyni się relatywna słabość eksportu (niski popyt zagraniczny) przy szybciej rosnącym imporcie (efekt ożywienia konsumenckiego i inwestycyjnego oraz wysokich zagranicznych zakupów uzbrojenia).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl