Makro Flash: Ożywienie na horyzoncie

Pobierz raport

  • Wskaźnik PMI w przetwórstwie w lutym nieoczekiwanie wzrósł do 47,9 pkt. z 47,1 pkt. w styczniu (PKO: 46,9 pkt., kons.: 47,0 pkt.). Chociaż indeks utrzymuje się poniżej neutralnej granicy od 22 miesięcy, to tempo spadku aktywności wyhamowało, co w połączeniu ze znaczącą poprawą prognoz firm w horyzoncie 12 miesięcy sugeruje, że przed nami ożywienie.
  • Zarówno nowe zamówienia jak i produkcja odnotowały najdłuższe spadki w historii badania (od 1998). W przypadku zamówień spadek trwa już 24 miesiące. Kluczowym źródłem słabości popytu są w dalszym ciągu rynki europejskie, w szczególności Niemcy. Liczba nowych zamówień eksportowych spada od dwóch lat, jednak tak jak w przypadku zamówień ogółem w lutym tempo spadku było mniejsze niż przed miesiącem. Przy obniżających się zamówieniach firmy realizowały otrzymane wcześniej zlecenia (spadek zaległości produkcyjnych), jednak i tak subindeks produkcji utrzymał się poniżej poziomu neutralnego (50 pkt.), a okres jej ograniczania wydłużył się do 22 miesięcy.
  • Niższy poziom produkcji i zamówień przekłada się na spadek zapasów i spowolnienie aktywności zakupowej. Oba te czynniki znajdą odzwierciedlenie w kontynuacji słabości importu na początku 2024. W lutym firmy decydowały się na redukcję zatrudnienia, która następowała w najszybszym tempie od trzech miesięcy.
  • Na froncie cenowym PMI wskazuje na wzrost kosztów zakupu środków produkcji, który nastąpił dopiero 2. raz w ciągu ostatnich 11 miesięcy. Wzrost kosztów mógł być związany z rosnącą presją na łańcuchy dostaw, związaną z utrudnieniami w transporcie morskim z Azji. Był on jednak niewielki i, w otoczeniu słabego popytu, niewystarczający, żeby podnieść ceny wyrobów gotowych - spadały one już 11 miesiąc z rzędu. Wydaje się jednak, że w obliczu rosnących kosztów, okres obniżania cen przez przetwórców może wkrótce dobiec końca, wskazują na to m.in. wyniki innych badań koniunktury.
  • Chociaż oceny bieżące są nadal niekorzystne, w lutym znacząco poprawiły się oczekiwania przedsiębiorstw na kolejne 12 miesięcy. Poziom optymizmu był najwyższy od czerwca 2021 i kształtował się powyżej długoterminowej średniej. Wpisuje się to oczekiwane przez nas stopniowe ożywienie w sektorze przemysłowym.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl