Makro Flash: Ostatnie podrygi silnej dezinflacji

  • Inflacja w październiku obniżyła się do 6,6% r/r z 8,2% r/r we wrześniu, tym samym okazała się nieznacznie wyższa od szybkiego szacunku GUS (6,5% r/r). Rewizja wynikała przede wszystkim z nieco wyższej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. W porównaniu do września ceny były średnio o 0,3% wyższe, a ich wzrost w ujęciu miesięcznym odnotowano po raz pierwszy od kwietnia.
  • Roczna dynamika cen żywności została zrewidowana z 7,9% r/r do 8,0% r/r (wobec 10,4% r/r we wrześniu). W ujęciu miesięcznym ceny powróciły do wzorca sezonowego, który przyniósł ich wzrost o 0,5% m/m, po 4-miesięcznym okresie spadków. Wzrosty cen (m/m) odnotowano w większości kategorii żywnościowych, w tym po raz pierwszy od niemal roku wzrosły ceny w kategorii oleje i tłuszcze, choć ich dynamika roczna pozostaje ujemna. Na tym tle w dalszym ciągu wyróżnia się spadek cen drobiu zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym.
  • Ceny paliw w październiku spadły o 4,2% m/m, co przełożyło się na pogłębienie ich spadku w ujęciu rocznym do 14,4%. Październikowy spadek cen paliw najpewniej zostanie odwrócony w listopadzie i to pomimo trwającego trendu aprecjacyjnego złotego oraz niższych niż w październiku cen ropy naftowej. Będzie to związane z odbudową marży rafineryjnej.
  • Ceny nośników energii w październiku wzrosły o 0,3% m/m, do czego przyczynił się wzrost cen energii cieplnej oraz gazu, przy braku zmian w cenach energii elektrycznej (te spadły we wrześniu, gdy podwyższono limity uprawniające do zamrożonych cen). Pozytywne zaskoczenie stanowił natomiast spadek cen opału o 0,4% m/m.
  • Pełen zestaw danych inflacyjnych nie zmienia naszego szacunku inflacji bazowej na poziomie 8,0% r/r. Spodziewamy się, że ceny w kategoriach bazowych wzrosły o blisko 0,6% m/m. Październik przyniósł jeszcze nieco silniejszy niż zakładaliśmy wzrost cen w edukacji (1,6% m/m) oraz najszybszy od marca wzrost miesięczny cen łączności (1,3% m/m), po ich niespodziewanym spadku we wrześniu. Istotnie do wzrostu cen w ujęciu miesięcznym przyczyniła się kategoria odzież i obuwie (3,3% m/m), wobec przesunięcia nowych jesiennych kolekcji na październik w warunkach relatywnie wysokich temperatur we wrześniu. W kategorii mieszkanie istotnie rosły również ceny za wynajem (0,7% m/m), co najpewniej było związane ze wzmożonym popytem ze strony studentów rozpoczynających rok akademicki. Kontynuację normalizacji procesów cenowych obserwujemy natomiast w przypadku restauracji i hoteli, gdzie miesięczna dynamika cen (0,3% m/m) jest coraz bardziej spójna ze wzorcem sezonowym. Zakładamy, że październik stanowił ostatni miesiąc przynoszący zauważalny spadek inflacji CPI. Nie wykluczamy, że w listopadzie wskaźnik ten może nawet nieznacznie wzrosnąć.

 

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl