Makro Flash: Ostatni taki miesiąc

Pobierz raport

  • Inflacja CPI w czerwcu wzrosła do 2,6% r/r z 2,5% r/r w maju, a finalne dane potwierdziły tzw. szybki szacunek GUS. W ujęciu m/m poziom cen zwiększył się o 0,1%. Na wzrost inflacji w ujęciu r/r wpłynęły ceny żywności, przy nieznacznie ujemnym oddziaływaniu cen paliw i inflacji bazowej. Podtrzymujemy szacunek, że inflacja bazowa w czerwcu wyhamowała do 3,7% r/r z 3,8% r/r miesiąc wcześniej.
  • Dynamika cen towarów wzrosła, do 1,3% r/r (wobec 1,2% r/r w maju). Po stabilizacji w maju, w czerwcu inflacja w usługach ponownie się obniżyła, do 6,1% r/r z 6,2% r/r, ale widać, że w ostatnich dwóch miesiącach dezinflacja w usługach wyraźnie wyhamowała. Zakładamy, że ten trend będzie kontynuowany, co zaowocuje wypłaszczeniem dotychczasowego trendu spadkowego inflacji bazowej.
  • Dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła do 2,5% r/r z 1,6% r/r. Ceny żywności i napojów wzrosły o 0,7% m/m (znacząco silniej niż sugeruje wzorzec sezonowy i wobec spadku w czerwcu 2023). Ponownie zdrożało pieczywo, mięso (głównie drobiowe). Po spadku w maju, o 1,6% m/m zdrożały oleje i tłuszcze, a wbrew sezonowości zdrożały owoce i warzywa. Mocno wzrosły ceny napojów bezalkoholowych – najsilniej kakao i czekolady w proszku, ale także wody i soków. Oczekujemy, że roczna dynamika cen żywności w najbliższych miesiącach będzie dalej wzrastać, do ok. 4-5%.
  • Ceny nośników energii w czerwcu obniżyły się o 0,1% m/m i były o 1,6% niższe r/r. W ich strukturze warto odnotować pierwszy od października 2022 (minimalny) wzrost cen opału, który został zneutralizowany przez nieznaczny spadek cen gazu i nieco silniejszy spadek cen ciepła systemowego. W lipcu, w zw. z odmrożeniem, wzrosną ceny energii elektrycznej i gazu, oczekujemy także wzrostu cen CO. W efekcie ceny nośników uplasują się wg nas o ponad 13% powyżej poziomu z lipca 2023, silnie podbijając inflację ogółem.
  • Inflacja bazowa w czerwcu kontynuowała trend spadkowy i według naszych szacunków wyniosła 3,7% r/r wobec 3,8% r/r w maju. W ujęciu miesięcznym ceny kategorii bazowych prawdopodobnie wzrosły o 0,2%, natomiast po skorygowaniu o czynniki sezonowe wzrost wyniósł wg nas 0,4% m/m. Niezmiennie, zannualizowana inflacja bazowa utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego. Ceny odzieży i obuwia spadły m/m silniej od naszej prognozy, w ujęciu r/r są niższe o 0,9% r/r co wpisuje się w obserwowany w innych danych wciąż mizerny popyt w tej branży. Silniej niż zakładaliśmy wzrosły za to ceny usług zdrowotnych oraz w kategorii rekreacja i kultura (w tym m.in. turystyki zorganizowanej za granicą, wykres strona 2). Zakładamy, że trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4% r/r.
  • Istotna dla dalszej ścieżki inflacji będzie skala jej wzrostu w lipcu, w reakcji na częściowe uwolnienie cen energii. Wstępnie szacujemy ją na ok. 2pp.

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl