Makro Flash: Nominalny spadek, a realny wzrost eksportu

Pobierz raport

  • W lutym saldo bieżące bilansu płatniczego zaskoczyło negatywnie, a nadwyżka skurczyła się do 465 mln EUR ze zrewidowanych w górę 1742 mln EUR (z 1179 mln EUR) w styczniu. W ujęciu 12-miesięcznym dodatnie saldo obniżyło się do 1,4% PKB z 1,5% PKB po styczniu, przy stabilnej nadwyżce towarowej (0,8% PKB). Jednocześnie saldo CAB w Polsce było w lutym najwyższe wśród państw CEE. Uważamy, że okres szybkiego wzrostu nadwyżki bieżącej zakończył się, a w dalszej części roku można oczekiwać, że będzie się ona stopniowo obniżać.
  • W lutym zakończył się okres spadku eksportu i importu towarów (w ujęciu EUR, r/r), a dynamiki wyniosły odpowiednio 0,4% r/r i 0,9% r/r. Jednocześnie, w ujęciu złotowym wartość eksportu obniżyła się o 8,3% r/r, a importu o 7,9% r/r, do czego przyczyniła się aprecjacja PLN, która znacząco obniżyła ceny transakcyjne eksportu i importu. Pogorszyła się też relacja terms-of-trade, co oznacza spadek siły nabywczej eksportu w relacji do importu. Dynamiki eksportu i importu (w EUR) systematycznie rosną od grudnia 2023 (szczególnie w przypadku importu) kiedy wynosiły odpowiednio -6,2% r/r i -10,6% r/r. W 1q24 krajowy eksport prawdopodobnie radził sobie gorzej niż średnio na świecie, co tłumaczymy słabym popytem zagranicznym ze strefy euro przy stopniowym odbiciu eksportu w Azji (co wspiera polskich eksporterów tylko w ograniczonym zakresie). Pozytywnym sygnałem jest tendencja wzrostowa w eksporcie samochodów oraz pozostałych środków transportu (głównie pojazdów szynowych), co wskazuje, że zapaść w niemieckiej motoryzacji nie musi automatycznie przekładać się na analogiczną zapaść w krajowym przemyśle. Po stronie importu najgłębsze spadki nastąpiły w paliwach i towarach zaopatrzeniowych, ale skala uszczuplenia była najpłytsza od roku, co wynika z wzrostu cen surowców w ostatnich miesiącach, ograniczonego importu zaopatrzeniowego branż eksportowych oraz dalszego spadku zapasów.
  • Nadwyżka w handlu usługami utrzymała się na poziomie 5,3% PKB (w ujęciu 12-miesięcznym), na którym pozostaje od listopada 2023, co potwierdza wysoką strukturalną pozycję Polski pod tym względem w międzynarodowym podziale pracy. Saldo dochodów pierwotnych pozostało ujemne (-4,3% PKB) za sprawą zysków zagranicznych inwestorów z BIZ (w przeważającej mierze reinwestowanych). Saldo dochodów wtórnych (gł. transfery od UE i składki płacone do UE oraz przekazy zarobków) pozostało ujemne (-0,4% PKB).

Jesteś zainteresowany otrzymywaniem raportów analitycznych PKO Banku Polskiego?

Zapisz się na newsletter

analizy.makro@pkobp.pl